Emerytury w marcu wzrosną o 10 zł. To kpina!

prawa.qxdPODKARPACIE. Planowana waloryzacja rent i emerytur miała wynieść połowę tego co rok temu, 2,14 proc. Wyniesie jeszcze mniej – tylko 1,5 proc.

– Dostaję 1000 zł emerytury, to ledwie starcza mi na życie. Opłaty i ceny w sklepach, które rosną, co roku pożerają mi lwią część świadczenia, resztę wydaję na leki. Nie ukrywam, że bardzo liczyłam na marcową podwyżkę emerytury. Teraz widzę, że rząd kolejny raz nas oszukał. Obiecywał żałosne, ale 20 zł, a daje mi tylko 14 zł. Uważam, że to skandal, sobie rozdzielają miliony zł na coroczne nagrody, a nam dają ochłapy – mówi Bronisława z Rzeszowa (81 lat).

W projekcie budżetu na 2014 rok było co prawda zapisane, że podwyżki rent i emerytur wyniosą 2,14 proc. Prawie połowę tego, o ile emerytury wzrosły (4 proc.) w roku 2013, kiedy średnio emeryt i rencista dostał 71 zł brutto podwyżki.

Najniższe renty i emerytury, a także najniższe renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty rolnicze, po podwyżce o 4 proc. wzrosły o 31,96 zł brutto, czyli ok. 26 zł na rękę. Wygląda jednak na to, że tegoroczna waloryzacja stopnieje do 1,5 proc., czyli najniższa emerytura wzrośnie o niecałe 10 zł miesięcznie na rękę. Dlaczego nadchodząca waloryzacja będzie o tyle niższa? Wszystko z powodu wskaźników gospodarczych, od których zależy jej wysokość. Liczą się dwa wskaźniki z roku poprzedzającego waloryzację: inflacja w gospodarstwach emeryckich, czyli podwyżki cen towarów i 20-proc. realny wzrost płac – chodzi o podwyżki, jakie dostają pracujący. Ponieważ te nie zmieniają się prawie wcale, dlatego właśnie waloryzacja emerytur i rent będzie symboliczna – 1,5 proc. zamiast 2,4 proc. Dzięki temu rząd zaoszczędzi, w przeciwieństwie do rencistów i emerytur. Ci nie tylko nie oszczędzą, ale będą musieli więcej wydać. Całą podwyżkę “zje” im bowiem inflacja, która w 2014 roku ma podskoczyć do 2,5 proc.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no proszę ale dobrobyt ; zielona wyspa cała zarosła chwastami – banany tylko na wystawie dla niewolników nie ?