Emerytury znikają między OFE a ZUS-em!

Tylko 6 procent uprawnionych kobiet pobiera emeryturę z drugiego filaru, czyli OFE. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. 94 procent kobiet w wieku emerytalnym nie pobiera świadczeń z OFE, chociaż mają do tego prawo.

Zaledwie 6 procent uprawnionych kobiet pobiera emeryturę z drugiego filaru, czyli OFE. Do pobierania świadczenia jest uprawnionych ponad 28 tys. kobiet, okazuje się, że emeryturę z OFE pobiera zaledwie 1600 osób.

Gdzie podziało się 26 tys. kobiet uprawnionych do pobierania emerytur z drugiego filaru? Na pewno żyją, tylko, że z jakichś przyczyn nie otrzymują pieniędzy. Według “Dziennika Gazety Prawnej” często zdarzają się przypadki, że ZUS nie przekazuje do odpowiedniego Otwartego Funduszu Emerytalnego informacji o tym, że dana osoba przeszła na emeryturę i należy rozpocząć wypłatę pieniędzy także z OFE.

W takiej sytuacji OFE nie wie, że dana osoba przeszła na emeryturę i nie wypłaca jej należnej emerytury. Jeśli emeryt sam się nie zorientuje, że brakuje mu co miesiąc kilkadziesiąt złotych to, może nawet nie wiedzieć, że coś jest nie tak.

W całej sprawie chodzi o kobiety urodzone pomiędzy 1945 a 1952 rokiem, które dziś mają już ponad 60 lat, a zostały objęte reformą emerytalną, czyli odkładały pieniądze w OFE.

Teoretycznie panie te, powinny już być na emeryturze, na którą składały by się pieniądze z ZUS-u oraz środki z OFE. Pytanie dlaczego z pośród 28 tys. uprawnionych zaledwie 1600 osób pobiera emeryturę kapitałową wypłacaną przez OFE?

Niestety nie wiemy ile z pośród tych uprawnionych kobiet przeszło na emeryturę. Trudno jednak uwierzyć, że w obecnej sytuacji na polskim rynku pracy wszystkie kobiety po sześćdziesiątce, uprawnione do emerytury z OFE pracują, co skutkuje zawieszeniem świadczenia z drugiego filaru. Tym bardziej, że rząd wydłuża wiek emerytalny i w Polsce panuje raczej tendencja do jak najszybszego przechodzenia na garnuszek ZUS-u.

***
Polski system emerytalny od dawna kuleje. Czy możliwe jest, że do tego stopnia aby zapomniano o wypłacie tysięcy świadczeń z drugiego filaru? Z drugiej jednak strony im dłużej żyję w tym kraju, a nie jest to ledwie ćwierć wieku, tym coraz mniej rzeczy jest w stanie mnie zdziwić.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
8 lat temu

wszystko – cały czas ma na celu jedno – jak niewolnik pracuje – to za najniższą kasę – zabrać mu jak najwięcej aby nie myślał o pierdułach tylko tyrał- potem wypłacać mu jak najmniej – najlepiej aby szybko padł – i problem z głowy – tak to wygląda u nas od 1945 roku.

Marika
Marika
8 lat temu

Bank Swiatowy (MFW) w 1997 r. rekomendując zmianę systemu ubezpieczeń społecznych poprzez wprowadzenie OFE wyraźnie akcentował, że takie rozwiązanie ma na celu poprawę rynku finansowego w Polsce.Teraz dopiero rozumiem to zdanie z Raportu Banku Światowego – OFE nie ma służyć naszym emeryturom. OFE to rynek finansowy i obracanie pieniędzmi wyciągniętymi z naszych składek. Żeby uwiarygodnić przyzwolenie na ten obrót zaproponowano „emeryturę”.
Może lepiej – tak jak robią to w Chile- z chwilą przejścia na emeryturę OFE jednorazowo oddadją zgormadzone tam środki.

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu

A „ONET” wali,że to wina o.dr Tadeusza Rydzyka bo nie chce zapłacić 24000 kary za reklamy w RM i daje sprawę do Sadu?.
A tak poważnie to znika także możliwość normalnej pracy IPN (sprzedanego razem z aktami sbeków)!.
Matka Madzi może zagrozić w karierze K.Rutkowskiemu !!! – to dopiero są problemy dnia i mediów,a co tam martwić się o emerytury – kto ich doczeka???

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

no bo po co – kase jest na rynku to ktoś ją obraca – czyli pieniądz robi pieniądz – tylko dla kogo – czyli co znowu kręcenie lodów – czemu to wszystko nie odbywa się automatycznie – co nie da się – tak lepiej ?

wiesiek
wiesiek
8 lat temu

Plichty Sobiesiaki Waltery w TVN dobrze tłumaczyli nam PiS należy odsunąć od władzy. Zakładali spółki banki telewizję opanowali i dalej są bezkarni Min.Sprawiedliwości też mówi że nie widzi winnych w sprawie Amber Gold