Euro dopiero za rok

PIŁKA NOŻNA. Nie odbędą się planowane na czerwiec i lipiec br. mistrzostwa Europy.

Podczas wtorkowej telekonferencji pomiędzy UEFA a poszczególnymi federacjami piłkarskim Starego Kontynentu zapadła decyzja o przeniesieniu turnieju na przyszło rok. Zaplanowane w 12 krajach mistrzostwa Europy miały rozpocząć się 12 czerwca, a zakończyć 12 lipca finałem na Wembley w Londynie. Jednak po zawieszenie rozgrywek w niemal wszystkich lig w Europie, stało się jasne, że odwołanie tegorocznego turnieju jest tylko kwestią czasu. Dzięki przełożenie Euro na przyszły rok, ligi będą miały szanse dokończyć rozgrywki, gdy sytuacja związana z epidemią koronawirusa nieco się uspokoi. Podobnie ma się sytuacja w przypadku Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Sezon 2019/2020 w poszczególnych krajowych ligach musi zakończyć się do 30 czerwca. Finały Ligi Europy i Ligi Mistrzów przesunięto zaś o cztery tygodnie i wstępnie ustalono, że odbędą się one 24 i 27 czerwca. Finał Ligi Europy ma się odbyć w Gdańsku, zaś Ligi Mistrzów w Stambule. – Decyzje podjęte przez UEFA zakładają warianty optymistyczne. Jest to ogólny zarys potencjalnych scenariuszy, ale najbliższe tygodnie pokażą, czy realizacja tych założeń będzie możliwa – powiedział Zbigniew Boniek, prezes PZPN.

NOWY TERMINARZ

Rozgrywki z udziałem reprezentacji narodowych: Turniej Euro 2020 został przeniesiony na rok 2021 (11 czerwca – 11 lipca 2021). Zaplanowane na marzec br. mecze towarzyskie oraz baraże do turnieju Eueo zostaną przełożone na czerwiec 2020. Zaplanowane na czerwiec 2021 r. mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2022 zostaną rozegrane w innym terminie. Finały Ligi Narodów / turniej Euro U21 / Euro kobiet, które miały odbyć się w czerwcu i lipcu 2021 r., zostaną rozegrane w innym terminie. Kluby będą zobligowane do zwolnienia swoich zawodników na wszystkie mecze reprezentacji narodowych, które zostaną rozegrane w nowych terminach.

Rozgrywki klubowe: Jeśli sytuacja pozwoli, zostaną podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały ukończone do 30 czerwca 2020 r. Nie będzie ekskluzywności terminów dla poszczególnych rozgrywek: ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a mecze w europejskich pucharach w trakcie weekendów. Terminy rund eliminacyjnych do europejskiej pucharów w sezonie 2020/2021 zostaną ustalone w zależności od zakończeniu poszczególnych lig krajowych.

mj

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o