Europejski Dzień Godności

W Polsce przybywa osób, które cierpią na upośledzenia intelektualne. Potrzebują nie tylko pomocy medycznej, ale w równym stopniu wsparcia społeczeństwa, w którym żyją i którego są integralną częścią. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. 700 uczestników marszu godności osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Europejski Dzień Godności, a także 20 lat istnienia Tarnobrzeskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i 50 lat funkcjonowania stowarzyszenia na terenie Polski przyciągnęły do Tarnobrzega około 700 osób, które mimo ograniczeń, chciały zademonstrować swoje miejsce w społeczeństwie.

Do Tarnobrzega przybyły osoby niepełnosprawne intelektualnie z regionu Podkarpacia, ale i z całego kraju. Blisko 700-osobowa grupa rozpoczęła obchody Europejskiego Dnia Godności od mszy św. w kościele ojców Dominikanów, następnie uczestnicy w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej i marżonetek z Chmielowa przemaszerowali ulicami miasta do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Były wśród nich m.in. przewodnicząca Tarnobrzeskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Osób Upośledzonych Umysłowo Zofia Trochimowicz-Warga oraz prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Joanna Janocha, która nie kryła, że organizacja skupia się na tym, aby zapewnić osobom niepełnosprawnym intelektualnie pełną pomoc na wszystkich etapach życia i w możliwie wszystkich sferach życia. Nie jest to łatwe, ale i tak w porównaniu z tym, jak było jeszcze 10, czy 20 lat temu, jest o wiele lepiej.

W ramach integracji środowiska osób niepełnosprawnych, rozegrany został także mecz, na który stawili się: policjanci, duchowni, strażacy, wojskowi, goście z Ukrainy i Anglii.

mrok

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o