Europejskie korytarze transportowe omijają Podkarpacie

- Regularnie składałem w Parlamencie Europejskim poprawki do raportu nt. sieci europejskich korytarzy transportowych i wpisanie tam S19 - mówi Tomasz Poręba, europoseł PiS. - Co zaskakujące, polski rząd nie jest tym zainteresowany i nie wspiera tych działań. Fot. Archiwum
– Regularnie składałem w Parlamencie Europejskim poprawki do raportu nt. sieci europejskich korytarzy transportowych i wpisanie tam S19 – mówi Tomasz Poręba, europoseł PiS. – Co zaskakujące, polski rząd nie jest tym zainteresowany i nie wspiera tych działań. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Budowa S19 i szybkiej kolei może być zagrożona.

Komisja Europejska opublikowała nowe mapy przedstawiające dziewięć głównych korytarzy, które będą stanowić trzon transportu na jednolitym rynku europejskim i zrewolucjonizują połączenia wschód – zachód. W tych planach żadna nitka korytarza nie przechodzi przez Podkarpacie. Mało tego, unijne korytarze omijają nie tylko Rzeszów, ale też Kraków i Lublin!

Ostateczny kształt sieci TENT będzie głosowany pod koniec listopada w Strasburgu. W zasadzie głosowanie Parlamentu Europejskiego będzie formalnością, bo sieć została ustalona w konsultacjach między Komisją Europejską a rządami poszczególnych państw.

– Polska wschodnia jest białą plamą na mapie sieci europejskich korytarzy transportowych – alarmuje Tomasz Poręba, europoseł PiS. – Omijają nas trasy szybkiego ruchu i kolei.

Faktycznie, kiedy spojrzymy na mapę, okaże się, że przez Podkarpacie, Lubelszczyznę i Małopolskę nie biegnie żaden korytarz transportowy. Oznacza to, że w najbliższej unijnej perspektywie finansowej (2014 – 2020) drogi i kolej na tych obszarach nie będą należały do unijnych priorytetów.

Może to oznaczać trudności dla Polski w uzyskaniu pieniędzy na budowę obiecywanej przez premiera S19 między Rzeszowem a Lublinem, nie wspominając o całym przebiegu tej trasy od Białostocczyzny do granicy ze Słowacją.

W europejskiej sieci brak jest też kolejowego połączenia północ – południe przez wschód Polski. Zamiast przez Kraków, cały tranzyt między Bałtykiem a Adriatykiem ma być kierowany przez Śląsk, zupełnie pominięta jest linia kolejowa przez Nowy Sącz z odgałęzieniem w kierunku Rzeszowa.

To wszystko oznacza kłopoty z finansowaniem. Unia nie będzie chętna na dokładanie pieniędzy na budowę, rozbudowę czy modernizację dróg i linii kolejowych, które nie są priorytetowymi korytarzami.

To wielka przegrana Podkarpacia i całej wschodniej Polski, bo finansowa perspektywa 2014 – 2020 to ostatnia szansa na duże pieniądze. W przyszłych perspektywach Polska nie ma co liczyć na tak ogromne środki jak dotychczas.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
termomix
termomix
7 lat temu

Dzień z życia Polaka : Wstaje rano, włącza japońskie radyjko, zakłada amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek i chińskie tenisówki, po czym z holenderskiej lodówki wyciąga niemieckie piwo. Siada przed koreańskim komputerem i w amerykańskim banku i zleca przelewy za internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiada do czeskiego samochodu i jedzie do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie owoce, belgijski ser i greckie wino wraca do domu. Gotuje obiad na rosyjskim gazie . Na koniec siada na włoskiej kanapie pijąc kolumbijską kawę słodzoną ukraińskim cukrem i… szuka pracy w niemieckiej gazecie – znowu nie ma! Zastanawia się, dlaczego… Czytaj więcej »

porabki
porabki
7 lat temu

To co tam robisz posle poręba, walcz o Podkarpacie a nie politykujesz. Dogadaj się z innymi poslami a. Ie jak dziecko do prasy biegniesz. Weź się do roboty a nie do bicia pisowskiej piany

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

może realizują teraz stary plan ; że u nas ma nie być nic – tylko pola [ odłogi] i las .

adamus
adamus
7 lat temu

Zobaczcie państwo jak Europa nas odrzuca z premedytacją. Ale to wina naszego rządu ze wcześniej nie zgłosiła S19 do sieci TEN-T…
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-948_pl.htm

Bonifacy Krufka
Bonifacy Krufka
7 lat temu

Podkarpacie żąda dostępu do Morza!

Stan
Stan
7 lat temu

Gość walczy i wygląda na to, że PO mu nie pomaga z polecenia donaldinio.

adamus
adamus
7 lat temu

PO prostu TRAGEDIA!!!!Nasz rząd ma PODKARPACIE gdzieś i unia ma PODKARPACIE gdzieś…!Smutne ale prawdziwe.Ale może stanie się cud podczas glosowania dotyczącego ostatecznego kształtu sieciTEN-T.
Walczyć do końca o S19 , gdyż więcej da Podkarpaciu nawet niż A4.