Europosłowie zobaczyli jak mieszkańcy Podkarpacia ratowali Żydów

- Bardzo podoba mi się ta wystawa, jest poruszająca i wstrząsająca, mówi o konkretnych ludziach i ich bohaterskich postawach w tamtych mrocznych czasach – mówi pani Elżbieta z Podlasia, jedna z odwiedzających.

BRUKSELA. “Sprawiedliwi z Podkarpacia” zaprezentowani w Parlamencie Europejskim.

Wystawa “Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” trafiła do Europarlamentu w Brukseli. Europosłowie i urzędnicy z całej Europy mogli ją podziwiać w ubiegłym tygodniu. Ekspozycja prezentuje pomoc udzielaną przez Polaków z Podkarpacia i wschodniej Małopolski ludności żydowskiej w latach 1939-1945.

Autorami wystawy są dr Ewa Rączy, pracownik rzeszowskiego IPN i wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Igora Witowicza, z IPN-u w Rzeszowie. Ekspozycja cieszyła się sporym zainteresowaniem i zgromadziła wielu odwiedzających. Jest to też zasługa organizatorów, którzy zarezerwowali dla niej eksponowane i ruchliwe miejsce, gdzie przykuwała uwagę wielu europosłów oraz urzędników i gości europarlamentu.

- Rodzina mojej matki została uratowana przez Polaków we wschodnio-południowej Polsce, dzięki czemu mogę być dzisiaj tutaj z Państwem. Nie wszyscy moi rodacy mieli tyle szczęścia – powiedział podczas otwarcia wystawy Yacov Hadas-Handelsman ambasador Izraela przy UE.
Ulmowie symbolem bohaterstwa

Ogólnie na Podkarpaciu przyznano 200 odznaczeń “Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Symbolem bohaterskiej postawy Polaków wobec Holocaustu jest rodzina Ulmów z Markowej. Niemcy rozstrzelali cała tą rodzinę łącznie z dziećmi i ciężarną matką za ukrywanie Żydów. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny całej rodziny Ulmów.

Wystawa trafiła do europarlamentu z inicjatywy Tomasza Poręby, europosła PIS z Podkarpacia. – Intencją wystawy jest pokazanie, heroizmu tysięcy Polaków, którzy mimo obowiązującej kary śmierci mieli odwagę i siłę pomóc ludności żydowskiej. Nie ma lepszego miejsca by mówić o bohaterskich czynach jak Parlament Europejski – powiedział o ekspozycji europoseł Tomasz Poręba.

Artur Getler z Brukseli

do “Europosłowie zobaczyli jak mieszkańcy Podkarpacia ratowali Żydów”

  1. roman

    w pierwszej kolejności to im należy zrobić wystawę – na temat gdzie leży polska – potem na tematy historyczne i przyrodnicze bo np. ślimaki zakwalfikowali do ryb śródlądowych -

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.