Eurowizja 2012 bez Polaków

Edyta Górniak była pierwszą reprezentantką naszego kraju na Eurowizji. Zajęła wtedy II miejsce. Fot. MWMedia

Telewizja Polska nie wyśle kandydata do Konkursu Piosenki Eurowizji w 2012 roku. – Wszystkie siły i środki telewizji są w tym roku ukierunkowane na obsługę medialną EURO 2012 i olimpiady – zapowiedziała rzeczniczka TVP.

– Nie wycofujemy się z tej imprezy, natomiast, jako nadawca publiczny, w tym roku mamy do obsłużenia dwie bardzo duże imprezy. To trudne i odpowiedzialne zadanie. Zobaczymy, co będzie w następnych latach – powiedziała Joanna Stempień-Rogalińska, rzeczniczka TVP.

Tegoroczny finał  imprezy odbędzie się 26 maja w Baku – stolicy Azerbejdżanu. W najbliższym czasie ma zapaść decyzja, czy finał tegorocznej Eurowizji w ogóle będzie przez TVP transmitowany.

Konkurs Piosenki Eurowizji jest organizowany od 1956 roku przez Europejską Unię Nadawców (EBU), której członkiem jest TVP. Polska bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Pierwszą reprezentantką naszego kraju była Edyta Górniak, która zajęła drugie miejsce w konkursie.

Przez następne lata polscy artyści nie mieli szczęścia. Dopiero w 2003 roku zespół Ich Troje znalazł się w pierwszej dziesiątce zajmując siódme miejsce. Od 2003 roku TVP wybiera reprezentanta Polski w preselekcjach. W 2011 roku Polka Magdalena Tul zajęła ostatnie, 19. miejsce w półfinałowym koncercie.

PAP, anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments