EWUŚ sprawdza się w praktyce

Pierwszy dzień obowiązywania systemu rejestracji do lekarza po numerze PESEL zdał egzamin. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. Większość świadczeniodawców już w grudniu przetestowała online ubezpieczenie pacjenta w systemie elektronicznej weryfikacji uprawnień.

Działanie nowego systemu rejestracji pacjentów na podstawie numeru PESEL zdało egzamin. – Nie mamy żadnych problemów z rejestracją, wszystko przebiega u nas prawidłowo i szybko – zapewnia rejestratorka z przychodni dziecięcej w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Podobne jest w innych poradniach. – Było kilka przypadków zapalenia się czerwonego światełka oznaczającego, że pacjent nie figuruje w bazie ubezpieczonych, ale osoby te złożyły oświadczenie i zostały przyjęte – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie.

Rzecznik mówi, że chcąc zabezpieczyć się przed taką niedogodnością, warto przez dwa, trzy miesiące mieć jeszcze przy sobie dokument potwierdzający ubezpieczenie w formie papierowej (druk RMUA, książeczkę ubezpieczeniową lub książeczkę rencisty czy emeryta).

Rodzinnym zapłacą tylko za rzeczywiście ubezpieczonych
Z systemu eWUŚ korzystają już nie tylko ambulatoria i szpitale, ale także lekarze rodzinni, którzy mają “niezmieniane od lat listy przypisanych im pacjentów”, za których mają płaconą stawkę kapitacyjną (mimo, że niektórzy pacjenci nie mają już uprawnienia do świadczeń z NFZ w Polsce, ponieważ np. wyemigrowali i od kilku lat płacą składki w innym kraju). Po rozmowach z lekarzami zrzeszonymi w Porozumieniu Zielonogórskim NFZ zdecydowało, że jeszcze przez pięć miesięcy będzie funkcjonował dotychczasowy system rozliczeń z lekarzami POZ, a później doprecyzowane zostaną zasady finansowania, bazując na kilkumiesięcznych doświadczeniach. Listy pacjentów przypisanych do lekarzy rodzinnych zostaną wówczas zaktualizowane.

Anna Moraniec

do “EWUŚ sprawdza się w praktyce”

  1. asdf

    ewus czyli eutanazjuś do bezpłatnej służby zdrwoa w Polsce według polskiej konstytucji ma prwoa każdy człowiek w Polsce.

    • blokers

      co tam ewus.Wczoraj byłem ulekarza ,dostalem recepte i…pogonion mnie od okienka w aptece bo konował wypisal recepte nie na nowym druczku obowiązującym od 1.01 2013 r.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.