Fałszerze dokumentów skazani

Fot. BiOSG

PRZEMYŚL. Komu paszport? Komu?

Lewy paszport potrzebny? Prawko? A może dowód osobisty, albo patent żeglarski? Te i inne dokumenty można sobie było kupić! Jak? Bardzo prosto: wystarczyło znać kogoś z siedmioosobowej grupy przestępczej, którą rozbili dwa lata temu strażnicy graniczni z BiOSG. 23 grudnia skazano piątkę przestępców.

Wszystko zaczęło się wiosną 2008 roku. Funkcjonariusze z BiOSG zaczęli przyglądać się siedmioosobowej grupie z okolic Gorzowa Wlkp., która najwyraźniej organizowała „wycieczki” przez zieloną granicę! Oczywiście nie rekreacyjne i nie za darmo. Można też było sobie u nich kupić dokumenty – od paszportu, poprzez świadectwo maturalne i patenty żeglarskie do…zaświadczenia o niekaralności. Trzem strażnikom granicznym udało się zyskać zaufanie przestępców i kupić od nich paszporty. Jak ustalono, lewe dokumenty produkowane były w Stargardzie Szczecińskim, w agencji reklamowej należącej do pewnej 30-latki, której małżonek właśnie „siedział” za…fałszerstwo dokumentów.

Nie tylko lewe papiery

Poza produkcją i dystrybucją lewych papierów usłużna ekipa „pomagała” dostać się do Polski imigrantom. Zaplanowane zostały dwa letnie przerzuty Azjatów w okolicach Arłamowa i niedaleko Hrebennego. W końcu zrezygnowano z „wycieczek”, bo organizatorów ostrzegli „współpracownicy” z Ukrainy.

Jesienią 2008 roku strażnicy graniczni rozpoczęli zatrzymywanie „przedsiębiorców”. Pięcioro z nich: Marek P. (53 l.), Karolina B. (27 l.), Jarosław W. (30 l.), Jerzy O. (53 l.) i Daniel T. (30 l.) przyznało się do winy i dobrowolnie poddało karze. Z tego właśnie powodu te osoby zostały potraktowane nieco inaczej, niż pozostałe dwie. Oskarżonym postawiono zarzuty fałszerstwa dokumentów, organizowania nielegalnego przekraczania granicy, a także w przypadku jednej osoby, nielegalnego posiadania broni. Sąd Rejonowy w Przemyślu skazał pięcioro przestępców na kary od roku do dwóch lat więzienia w zawieszeniu na okres próby od 2 do 3 lat oraz kary grzywny. Pozostała dwójka „przedsiębiorców” jeszcze nie została osądzona, a z uwagi na to, że nie jest jeszcze przesądzone, czy staną przed przemyskim, czy gorzowskim sądem, może to potrwać. Nadal poszukiwany jest jeszcze wspólnik grupy, Azer.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
uty
uty
5 lat temu

Jak mozna byc tak głupim? A może tak lepiej sprawic sobie prawko kolekcjonerskie? Przeciez np. na szybkieprawojazdy.pl robia takiej jakości dokumenciki, ze ciezko je odróżnić.

wesley
wesley
5 lat temu

A mogli byc sprytniejsi. Na fastidcard.com są teraz fajne dokumenty kolekcjonerskie z rabatem minus 10 procent z wciąż działającym kodem 84NA7R5B

mankell
mankell
6 lat temu

A słyszeliście, jak szybko i łatwo można teraz zakupić sobie dokumenty kolekcjonerskie? Praktycznie nie różnią się od oryginału, a wszystko jest w pełni legalne, dopóki nie wylegitymujemy się takim dokumencikiem :) Ja z doświadczenia polecam zamawiać ze strony clubcard.com.pl, najbardziej profesjonalny sklep na rynku.