Fałszerze dokumentów skazani

Fot. BiOSG

PRZEMYŚL. Komu paszport? Komu?

Lewy paszport potrzebny? Prawko? A może dowód osobisty, albo patent żeglarski? Te i inne dokumenty można sobie było kupić! Jak? Bardzo prosto: wystarczyło znać kogoś z siedmioosobowej grupy przestępczej, którą rozbili dwa lata temu strażnicy graniczni z BiOSG. 23 grudnia skazano piątkę przestępców.

Wszystko zaczęło się wiosną 2008 roku. Funkcjonariusze z BiOSG zaczęli przyglądać się siedmioosobowej grupie z okolic Gorzowa Wlkp., która najwyraźniej organizowała „wycieczki” przez zieloną granicę! Oczywiście nie rekreacyjne i nie za darmo. Można też było sobie u nich kupić dokumenty – od paszportu, poprzez świadectwo maturalne i patenty żeglarskie do…zaświadczenia o niekaralności. Trzem strażnikom granicznym udało się zyskać zaufanie przestępców i kupić od nich paszporty. Jak ustalono, lewe dokumenty produkowane były w Stargardzie Szczecińskim, w agencji reklamowej należącej do pewnej 30-latki, której małżonek właśnie „siedział” za…fałszerstwo dokumentów.

Nie tylko lewe papiery

Poza produkcją i dystrybucją lewych papierów usłużna ekipa „pomagała” dostać się do Polski imigrantom. Zaplanowane zostały dwa letnie przerzuty Azjatów w okolicach Arłamowa i niedaleko Hrebennego. W końcu zrezygnowano z „wycieczek”, bo organizatorów ostrzegli „współpracownicy” z Ukrainy.

Jesienią 2008 roku strażnicy graniczni rozpoczęli zatrzymywanie „przedsiębiorców”. Pięcioro z nich: Marek P. (53 l.), Karolina B. (27 l.), Jarosław W. (30 l.), Jerzy O. (53 l.) i Daniel T. (30 l.) przyznało się do winy i dobrowolnie poddało karze. Z tego właśnie powodu te osoby zostały potraktowane nieco inaczej, niż pozostałe dwie. Oskarżonym postawiono zarzuty fałszerstwa dokumentów, organizowania nielegalnego przekraczania granicy, a także w przypadku jednej osoby, nielegalnego posiadania broni. Sąd Rejonowy w Przemyślu skazał pięcioro przestępców na kary od roku do dwóch lat więzienia w zawieszeniu na okres próby od 2 do 3 lat oraz kary grzywny. Pozostała dwójka „przedsiębiorców” jeszcze nie została osądzona, a z uwagi na to, że nie jest jeszcze przesądzone, czy staną przed przemyskim, czy gorzowskim sądem, może to potrwać. Nadal poszukiwany jest jeszcze wspólnik grupy, Azer.

Monika Kamińska

do “Fałszerze dokumentów skazani”

  1. uty

    Jak mozna byc tak głupim? A może tak lepiej sprawic sobie prawko kolekcjonerskie? Przeciez np. na szybkieprawojazdy.pl robia takiej jakości dokumenciki, ze ciezko je odróżnić.

  2. wesley

    A mogli byc sprytniejsi. Na fastidcard.com są teraz fajne dokumenty kolekcjonerskie z rabatem minus 10 procent z wciąż działającym kodem 84NA7R5B

  3. mankell

    A słyszeliście, jak szybko i łatwo można teraz zakupić sobie dokumenty kolekcjonerskie? Praktycznie nie różnią się od oryginału, a wszystko jest w pełni legalne, dopóki nie wylegitymujemy się takim dokumencikiem :) Ja z doświadczenia polecam zamawiać ze strony clubcard.com.pl, najbardziej profesjonalny sklep na rynku.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.