Fanatycy kilofami niszczą zabytki

Mauzolea w Timbuktu są na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO od 1988 roku. Fot. PAP

AFRYKA.  Barbarzyństwo w imię Allaha.

Uzbrojeni w kałasznikowy i kilofy islamiści rozpoczęli niszczenie cennych mauzoleów w Timbuktu, które są wpisane na listę UNESCO.

Grupa Ansar Dine z Mali popiera wprowadzenie szariatu, prawa islamskiego i uznaje świątynie miejscowych sufich za bałwochwalstwo.  – Zdążyli już kompletnie zniszczyć mauzoleum Sidiego Mahmuda i dwa inne. Zapowiedzieli, że będą niszczyć dalej, aż zburzą wszystkie 16 – mówi lokalny dziennikarz. – Są uzbrojeni i otoczyli budynki z kilofami w dłoniach i ciężarówkami. Mieszkańcy bezradnie się przeglądają, ale są przerażeni – dodaje.

Mauzolea w Timbuktu są na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO od 1988 roku. Położone na dawnym handlowym szlaku wiodącym przez Saharę Timbuktu zajmowało się sprzedażą niewolników i złota Arabom. Dzięki zdobytemu w ten sposób majątkowi przeżyło w XVI wieku swój Złoty Wiek, jako miejsce wielkiej nauki islamskiej; powstały wówczas szkoły religijne, a skrybowie i duchowni tłumaczyli wielkie dzieła, także chrześcijańskie i Talmud.

W ostatnich latach biedne i zacofane Mali zdołało wypromować pustynną turystykę i mauzolea, ale nawet zanim w kwietniu państwo zostało w większości zdobyte przez ekstremistów powiązanych z al-Kaidą, wielu turystów obawiało się złej sławy Tuaregów. Żyjące w północno-zachodniej Afryce plemię trudni się bowiem w dużej mierze porwaniami dla okupu.

Źródło: IAR/ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments