Farmy baterii słonecznych pokryją gminę?

Wójt Jerzy Wilk uzyskał od radnych “zielone światło” na prowadzenie rozmów z firmą, która chciałaby w Rusinowie i Krzątce wybudować farmy solarne.Fot. Autor

MAJDAN KRÓLEWSKI. Jedna z firm chciałaby na terenie gminy Majdan Królewski wybudować farmy słoneczne. Solary miałyby zająć łączną pow. 27 ha w Krzątce i Rusinowie.

Tereny te inwestor chciałby wydzierżawić od gminy na 25 lat. – Obecnie stanęliśmy na stawce 5 tys. zł od hektara rocznie – mówił wójt Jerzy Wilk na sesji Rady Gminy. – Uważam, że jest to niezła propozycja dla obszarów, które od dłuższego czasu nie są wykorzystywane.

Majdańscy radni zgodzili się na to, żeby wójt w dalszym ciągu prowadził rozmowy z inwestorem. Zastrzegli jednak, żeby przed podjęciem decyzji, sprawdził wiarygodność firmy i zadbał o to, żeby zamiast solarów nie powstały tam na przykład… elektrownie wiatrowe.

Paweł Michno, prezes Kolbuszowskiego Klubu Turystycznego “Salamandra” uważa, że należy iść w kierunku pozyskiwania energii ze słońca. – Uważam, że solary są o wiele korzystniejsze niż wiatraki. Jest to metoda mniej inwazyjna w krajobraz, tańsza w inwestycji i w utrzymaniu, nie wzbudziłaby tyle kontrowersji. Przejeżdżając przez Czechy, prawie nie uświadczyłem wiatraków. Za to były kilkuhektarowe farmy ogniw fotowoltaicznych.

pg

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Gość
Marek

Widzę diabła Rokitę