Farmy baterii słonecznych pokryją gminę?

Wójt Jerzy Wilk uzyskał od radnych “zielone światło” na prowadzenie rozmów z firmą, która chciałaby w Rusinowie i Krzątce wybudować farmy solarne.Fot. Autor

MAJDAN KRÓLEWSKI. Jedna z firm chciałaby na terenie gminy Majdan Królewski wybudować farmy słoneczne. Solary miałyby zająć łączną pow. 27 ha w Krzątce i Rusinowie.

Tereny te inwestor chciałby wydzierżawić od gminy na 25 lat. – Obecnie stanęliśmy na stawce 5 tys. zł od hektara rocznie – mówił wójt Jerzy Wilk na sesji Rady Gminy. – Uważam, że jest to niezła propozycja dla obszarów, które od dłuższego czasu nie są wykorzystywane.

Majdańscy radni zgodzili się na to, żeby wójt w dalszym ciągu prowadził rozmowy z inwestorem. Zastrzegli jednak, żeby przed podjęciem decyzji, sprawdził wiarygodność firmy i zadbał o to, żeby zamiast solarów nie powstały tam na przykład… elektrownie wiatrowe.

Paweł Michno, prezes Kolbuszowskiego Klubu Turystycznego “Salamandra” uważa, że należy iść w kierunku pozyskiwania energii ze słońca. – Uważam, że solary są o wiele korzystniejsze niż wiatraki. Jest to metoda mniej inwazyjna w krajobraz, tańsza w inwestycji i w utrzymaniu, nie wzbudziłaby tyle kontrowersji. Przejeżdżając przez Czechy, prawie nie uświadczyłem wiatraków. Za to były kilkuhektarowe farmy ogniw fotowoltaicznych.

pg

do “Farmy baterii słonecznych pokryją gminę?”

  1. Marek

    Widzę diabła Rokitę

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.