Ferenc niewiele robi w sprawie darmowych podręczników dla uczniów

Dobry pomysł dotyczący zakupu podręczników dla uczniów podstawówek, wypożyczanych przez szkolne biblioteki, został przez ratusz wykoślawiony.

RZESZÓW. Prezydent przyjął poprawki PiS, ale ich realizacja idzie opornie.

Kiedy w czasie uchwalania budżetu prezydent Tadeusz Ferenc przyjął poprawki zgłoszone przez PiS, radni tego klubu zagłosowali za budżetem. Teraz okazuje się, że prezydent nie wywiązał się z obietnic.

Poprawki PiS przewidywały m.in. 200 tys. zł na projekt budowy Interaktywnego Centrum Edukacji Naukowo-Technicznej czyli ICENT, gdzie dzieci i młodzież, a nawet całe rodziny mogłyby spędzać czas poznając tajniki nauki i techniki, 500 tys. zł na zakup podręczników dla uczniów oraz 200 tys. zł na studium ciągu drogowego od ul. Rzecha do ul. Lubelskiej z mostem na Wisłoku. O realizację tych zadań na ostatniej sesji dopytywali radni PiS.

Z odpowiedzi Henryka Wolickiego, pełnomocnika prezydenta ds. edukacji wynika, że chociaż w sprawie ICENT odbyło się już kilka spotkań w szerokim gronie (miasto, wojewoda, marszałek, Dolina Lotnicza, WSK), to wciąż nie wiadomo, kto ma być liderem projektu.
- Widać, że władze miasta nie rozumieją tej idei – komentował Jerzy Cypryś. – Świadczy o tym niedawny pomysł, by umieścić centrum w budynku “energetyka”.
Wśród radnych wywiązała się też dyskusja jak ma wyglądać realizacja ICENT. Zdaniem niektórych należy je połączyć z planowanym centrum wystawienniczo-kongresowym. – To tak jak połączenie kościoła i domu kultury w jednym budynku – skrytykował ten pomysł Robert Kultys.
Podręczniki tylko dla wybranych
Podobnie niezadowoleni byli radni PiS z tego, jak ratusz chce wykorzystać pieniądze na podręczniki dla uczniów. Pomysł urzędników zakłada wykorzystanie ich do rozszerzenia programu “Wyprawka szkolna” o uczniów klas IV – VI. Podręczniki dostaliby na własność tylko biedniejsi uczniowie. – Nasz projekt zakładał co innego – przypomniał Cypryś. – Podręczniki powinny być własnością nie ucznia, ale szkolnej biblioteki i stamtąd wypożyczane co roku kolejnym klasom.

Będzie obwodnica północna
Optymizmem powiało jedynie przy informacji na temat połączenia drogowego ul. Rzecha z ul. Lubelską. Po lipcowej sesji Rady Miasta i aktualizacji nazwy zadania zostanie rozpisany przetarg na opracowanie koncepcji drogi, wykonanie decyzji środowiskowej oraz programu funkcjonalno-użytkowego. Istniejąca ulica Rzecha na odcinku 700 m od ul Załęskiej zostanie przebudowana na dwupasmową, a jej przedłużeniem będzie nowy odcinek o długości 1100 m z mostem na Wisłoku i estakadami, łączący ul. Ciepłowniczą z Lubelską. Inwestycja powstanie za kilka lat.

 

Krzysztof Kuchta

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.