Festiwal Kultury Żydowskiej w Kolbuszowej?

Kultura przedwojennych mieszkańców miasta jest w Kolbuszowej propagowana niezwykle rzadko. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Kuźnia” zamierza zorganizować Festiwal Kultury Żydowskiej w Kolbuszowej.

– Myślimy o tym od kilku lat –  zapewnia Katarzyna Dypa, prezeska „Kuźni”. – W festiwalu chcielibyśmy połączyć: muzykę, film, teatr i sztuki plastyczne. Dwukrotnie staraliśmy się o grant. Ale póki co, się nie udało. Nie składamy jednak broni, bo mamy pomysł, projekt i ludzi, których chcemy w to zaangażować.

– Dawne polsko-żydowskie sąsiedztwo należy do tematów, które nas interesują – dopowiada Justyna Niepokój z „Kuźni”. – Organizujemy akcje sprzątania kirkutu. W ub. r. w rocznicę 70 rocznicy likwidacji kolbuszowskiego getta wyświetlaliśmy filmy, które mówiły o stosunkach polsko-żydowskich; na ulicach miasta zawiesiliśmy plakaty z hasłami, które propagowały otwartość i tolerancję; oznaczyliśmy również granice getta za pomocą plakatów informacyjnych i szablonów z gwiazdą Dawida – wylicza.

– Chcemy stworzyć też stronę internetową, która będzie poświęcona kolbuszowskim Żydom. Być może zorganizujemy jakieś warsztaty – planuje Justyna Niepokój.

pg

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o