Film „Bitwa pod Wiedniem” na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Za kilka dni będzie decyzja czy superprodukcja włoskiej telewizji RAI będzie kręcona w naszym regionie

Wciąż ważą się losy tych fragmentów filmu „Bitwa pod Wiedniem”, które mają być realizowane w zamkach w Łańcucie i Baranowie Sandomierskim. Twórcy filmu zapewniają, że chcą nakręcić sceny w tych dwóch zabytkowych obiektach, wszystko zależy od porozumienia z Urzędem Marszałkowskim.

Sprawa toczy się już od lipca ubiegłego roku, kiedy na Podkarpaciu zawitał reżyser Renzo Martinelli i producenci filmu i prowadzili rozmowy z poprzednim zarządem województwa, na temat realizacji pewnych scen w naszym regionie. Wtedy wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze. Kiedy rozmowy stały się bardziej konkretne, obecny samorząd województwa widzi trudności.

– Jesteśmy gotowi do współpracy, ale bez zaangażowania finansowego, bo nie pozwala nam na to prawo – wyjaśnia Wiesław Bek, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. – Nie możemy ze środków publicznych wspierać przedsięwzięcia komercyjnego.

Twórcy filmu obecnie oczekują od władz województwa udostępnienia dla potrzeb zdjęć na trzy dni zamku w Łańcucie i na jeden dzień w Baranowie Sandomierskim. Ponadto zapewnienia odpowiedniego zakwaterowania dla gwiazdorskiej obsady. Oferują za to, że Podkarpackie zabytki będą tłem dla 15 minut filmu. Oferują także, promocję Podkarpacia we wszystkich materiałach związanych z produkcją i w napisach końcowych.

Na początku marca odbędą się spotkania twórców filmu z przedstawicielami samorządu naszego województwa i wtedy mają zapaść decyzje czy chociaż część filmu zostanie nakręcona na Podkarpaciu. O wynikach będziemy na bieżąco państwa informować.

Włoscy filmowcy już od pewnego czasu borykają się, z polską rzeczywistością. Nie udało im się porozumieć z zarządem TVP i w efekcie tego zdjęcia scen batalistycznych zamiast na Podkarpaciu będą kręcone w Rumunii.

„Bitwa pod Wiedniem” to historyczno – sensacyjna superprodukcja realizowana na zlecenie włoskiej telewizji RAI. Akcja filmu toczyć się będzie w pamiętnym roku 1683 kiedy to tureckie wojska oblegały Wiedeń a nad Europą zawisło widmo islamskiego podboju. Fabuła została osnuta wokół postaci włoskiego mnicha Marco D’Aviano oraz wybawcy chrześcijańskiej Europy, polskiego król Jan III Sobieski. Budżet produkcji to około 12 milionów euro. Film wyprodukowany zostanie przez Agresywna Banda i Martinelli Film Company, w reżyserii Renzo Martinelliego.

Takie gwiazdy powalczą w „Bitwie pod Wiedniem”: Adrien Brody, Harvey Keitel, Piotr Adamczyk, Borys Szyc, Tomasz Karolak, Alicja Bachleda- Curuś.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments