Finał walki o mieszkanie dla Justyny w TVP1

Jolanta Rabka, przewodnicząca Komitetu Społecznego i nowy sąsiad Justyny i Marii Krajewskich, Stanisław Kozaczkiewicz, pojechali do Warszawy, by w studiu opowiedzieć o Justynie. Fot. Monika Kamińska

PRZEMYŚL, WARSZAWA. Tuż przed Bożym Narodzeniem w “Sprawie dla reportera” zobaczymy Justynę z Przemyśla.

Elżbieta Jaworowicz to legenda polskiego dziennikarstwa interwencyjnego. Zajmuje się najtrudniejszymi sprawami, które wydają się nie do rozwiązania. Każda taka sprawa, którą udaje się doprowadzić do pozytywnego finału, to jak sama dziennikarka mówi, miód na jej serce. Tuż przez Bożym Narodzeniem, 20 grudnia, na antenie TVP1 Jaworowicz powróci do sprawy Justyny Krajewskiej, niepełnosprawnej sieroty z Przemyśla, która wraz z babcią wkrótce wprowadzi się do odremontowanego świeżo mieszkania na Moniuszki w Przemyślu.

Nieczęsto zdarza się, by w popularnym programie TVP1, “Sprawa dla reportera”, do jakiegoś tematu powracano już trzeci raz. A ze sprawą Justyny tak właśnie jest! Pierwszy raz Elżbieta Jaworowicz pokazała dramat cierpiącej na porażenie mózgowe dziewczyny 26 stycznia tego roku po tym, jak nasz dziennikarz zawiadomił ją o sytuacji Justyny i jej taty, nieżyjącego już Jacka Krajewskiego (+ 44l.) .

Po emisji programu zawiązał się Komitet Społeczny “Godne życie dla Justyny Krajewskiej”, który stworzyli ludzie dobrej woli i któremu patronowały Super Nowości. Udało się mu zebrać prawie tysiąc podpisów pod petycją do władz miasta, by te przydzieliły rodzinie godne mieszkanie, bo to, które zajmowała Justyna z ojcem było pozbawione nawet tak podstawowych wygód, jak WC, łazienka, czy ogrzewanie. Członkowie komitetu chcieli petycję tę przekazać na sesji RM władzom miasta. Niestety, w przeddzień obrad zdarzyło się nieszczęście: w mieszkaniu Justyny i jej ojca wybuchł pożar, w którym Jacek Krajewski poniósł śmierć. Niepełnosprawną przemyślanką, której na szczęście nie było w czasie pożaru w domu, zaopiekowała się babcia Maria Krajewska, mieszkająca niestety w podobnych warunkach, jak dotychczas wnuczka.

Trzeci raz w “Sprawie dra reportera”
O tym strasznym nieszczęściu zawiadomiliśmy Elżbietę Jaworowicz, która przypomniała dramat Justyny w swym programie 12 lipca. Podczas nagrania gościł w studio dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Sudoń. Niedługo potem z pomocą członków komitetu udało się znaleźć w mieście mieszkanie, które po remoncie nadawałoby się do zamieszkania przez Justynę i jej babcię. Do wykonania remontu zobowiązało się miasto, którego władze nie kryły, że mają też tajemniczych  sponsorów. W kilka tygodni potem okazało się, że  był nim Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Przemyskiej, którego szef, ks. Artur Janiec, koordynuje trwającymi w mieszkaniu pracami  remontowymi.

I właśnie o tym, że wreszcie sprawa mieszkania dla 21-letniej niepełnosprawnej przemyślanki znajduje pozytywny finał usłyszy cała Polska w programie “Sprawa dla reportera” 20 grudnia, w magicznym czasie radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Babcia z Justyną nie mogły przybyć na nagranie w Warszawie, ale udało się to przewodniczącej Komitetu, Jolancie Rabce, sąsiadowi Justynki i jej babci w nowym miejscu zamieszkania, Stanisławowi Kozaczkiewiczowi i naszemu dziennikarzowi. Wśród zaproszonych gości zobaczymy Katarzynę Dowbor, ks. Mariana Sudonia, wokalistę Mariana Lichtmana i znanego chirurga prof. Krzysztofa Bieleckiego.

Monika Kamińska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o