Finanse i rachunkowość – studia na czasie

Dr Jerzy Hejnar jest wykładowcą na Wydziale Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Fot. Ewelina Nawrot

Z dr. Jerzym Hejnarem, wykładowcą na Wydziale Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, rozmawia Ewelina Nawrot.

– Panie Doktorze, rynek pracy potrzebuje ściśle ukierunkowanych specjalistów. Studia podyplomowe na kierunku finanse i rachunkowość, które oferuje Wydział Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie we współpracy z Wyższą Szkołą Zarządzania w Rzeszowie, to dobry sposób na zabezpieczenie swojej zawodowej przyszłości?
– Jak najbardziej. Wynika to z tego, że firmy potrzebują finansistów, ludzi, którzy znają zasady prowadzenia rachunkowości czy innych form prowadzenia ewidencji, np. ewidencji podatkowej. Z własnych doświadczeń i obserwacji wiem, że jednostki generalnie potrzebują takich ludzi. A nawet jeśli nie jednostki, to zapotrzebowanie biur rachunkowych na pracowników ze znajomością zasad rachunkowości, finansów i podatków jest bardzo duże.

– Słuchacze kierunku finanse i rachunkowość mogą zdobyć certyfikat uprawniający do świadczenia usług w zakresie księgowości, na które, jak Pan mówi, zapotrzebowanie jest ciągle. Krótko mówiąc: to studia na czasie?
– To prawda. Ukończenie tych studiów to jeden z warunków do uzyskania certyfikatu na prowadzenie biura rachunkowego.

– Absolwenci jakich kierunków powinni rozważyć wybór studiów podyplomowych na specjalności finanse i rachunkowość?
– Na pewno kierunków ekonomicznych, ponieważ studia podyplomowe, z punktu widzenia swojej istoty, z jednej strony mają mieć charakter uzupełniający wiedzę, a z drugiej – mają charakter studiów aktualizujących wiedzę. Niestety, zmieniające się przepisy w zakresie rachunkowości, a szczególnie podatków powodują, że jesteśmy cały czas w procesie uczenia się. Rynek jest dość elastyczny, przepisy zmieniają się na bieżąco, więc musimy na nowo się uczyć. Zapotrzebowanie na pracowników z doświadczeniem i wiedzą będzie zawsze. Studia podyplomowe to jest inwestycja w swoją przyszłość. Jednak nasza oferta skierowana jest również do absolwentów innych kierunków zainteresowanych naszymi studiami.

– Zajęcia w Rzeszowie, w siedzibie WSZ przy ul. Mickiewicza, prowadzą nie tylko rzeszowscy, ale i krakowscy wykładowcy…
– Większość zagadnień dotyczących rachunkowości, finansów oraz prawa prowadzą wykładowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, natomiast wiedzę z zakresu podatków oraz innych wybranych zagadnień przekazują osoby związane ze środowiskiem rzeszowskim.

Na studiach wykładają przede wszystkim praktycy. Wśród nich są osoby, które prowadzą także badania naukowe. Wykładowcami są pracownicy urzędów skarbowych, izb skarbowych czy urzędów statystycznych, w związku z tym wiedza przekazywana studentom jest praktyczna i jak najbardziej aktualna. Absolwenci nie powinni mieć zatem problemów z odnalezieniem się na rynku pracy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o