Fiskus ściga abonamentowych dłużników

Pani Teresa z Przeworska otrzymała list z Urzędu Skarbowego w Przeworsku, który nakazuje jej zapłatę zaległego abonamentu. Fot. Wit Hadło
Pani Teresa z Przeworska otrzymała list z Urzędu Skarbowego w Przeworsku, który nakazuje jej zapłatę zaległego abonamentu. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Podatnicy są bombardowani listami z urzędów skarbowych wzywającymi do zapłaty zaległego abonamentu.

Do zalegających z opłatami za abonament każdego dnia docierają pisma z urzędów skarbowych wzywające do zapłaty. Kwoty opiewające na przynajmniej tysiąc złotych są nie lada problemem, kiedy żyje się „od pierwszego do pierwszego”. Nasi Czytelnicy zastawiają się – płacić czy nie?

Nasza Czytelniczka, pani Teresa z Przeworska, jest jedną z wielu osób, które otrzymały niemiłą przesyłkę. Zaległa opłata za abonament naliczana jest od stycznia 2012 roku do maja 2013 roku. W przypadku naszej Czytelniczki wynosi ona blisko 1,1 tys. zł.

– Każą mi zapłacić do 14 dni od daty otrzymania pisma, ale przecież nigdzie nie potwierdziłam jego odbioru. Co by było, gdyby list się zapodział na poczcie albo gdybym gdzieś wyjechała? – pyta pani Teresa. – Nie wiem, co mam robić. Przez tyle lat płaciłam abonament, później pomyślałam, że skoro jest tyle „cwaniaków”, którym się upieka, to dlaczego ja mam tylko płacić? Jak zobaczyłam, ile teraz mam zapłacić, mało się nie załamałam – dodaje.

– Nie mamy obowiązku wysyłania listu z potwierdzeniem odbioru, ponieważ jesteśmy organem wykonawczym. Gdybyśmy to zrobili, musielibyśmy podatnika obciążyć dodatkowymi kosztami, a tego nie chcemy robić – wyjaśnia Kazimierz Rusinek, naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku.

Jak zapewnia, listy mają przypomnieć dłużnikom o tym, że należy uregulować zaległości. – Mają charakter przedegzekucyjny. Jeśli pieniądze nie wpłyną, wobec dłużników wszczynane jest postępowanie egzekucyjne, które wiążą się z dodatkowymi kosztami – mówi Rusinek.

Warto przypomnieć o tym, że zaległości ulegają przedawnieniu po upływie pięciu lat.

Ewelina Nawrot

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
~taka prawda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
~taka prawda
Gość
~taka prawda

Trzeba płacić abonament bo prezesy TVP denerwują sie ze trzeba czekać żeby nowe auta kupić chałupy wystawić, rodzinom dupy zapchac i na urlopy ekskluzywne sie wybrać!