Floating a sport

Sesja floatingu odbywa sie w specjalnie przygotowanej i wyciszonej kabinie, dzięki czemu zostajemy odcięci od bodźców zewnętrznych. Fot. Float Rzeszów
Dzięki symulacji środowiska Morza Martwego, mamy wrażenie lewitowania. Nie docierają do nas żadne bodźce zewnętrzne, a to umożliwia stan najgłębszego relaksu.

O tym, dlaczego metoda relaksu stała się elementem profesjonalnego sportu

Mistrz olimpijski w lekkiej atletyce – Carl Lewis, piłkarz Wayne Rooney, koszykarz Shaquill O’neal. Co ich łączy? Osiągnęli w sporcie bardzo wiele. W drodze na sam szczyt kariery byli narażeni na kontuzje, przeciążenie mięśni i stawów, a także stres. By tego uniknąć stosowali odpowiednie treningi, fizjoterapię i dietę, ale nie tylko. Wszyscy dodali do tego jeszcze jeden element – floating, który doskonale działa zarówno na ciało, jak i umysł. Dziś coraz więcej sportowców decyduje się na ten zabieg, którego efekty są nieocenione.

Floating wykorzystywany jest w sporcie już od kilkudziesięciu lat. W Stanach Zjednoczonych i Europie systematycznie korzystają z tej terapii sportowcy różnych dyscyplin, a kapsuły znajdują się na wyposażeniu wielu ośrodków m.in. AC Milan, UK Athletics. Skąd ta popularność? Powodów jest kilka.

W okresie poprzedzającym ważne zawody czy mecze sportowcy stawiają na intensywne, czasem wręcz mordercze ćwiczenia. Rygorystyczny plan treningowy i dochodzący do tego stres powodują napięcie w ciele i umyśle sportowca. Wytężony wysiłek fizyczny stwarza prawdopodobieństwo stopniowego odkładania się kwasu mlekowego w mięśniach. Kumulujący się kwas mlekowy zalega w dużych ilościach. W rezultacie zawodnicy odczuwają zmęczenie, chroniczne mięśniowe napięcia, a czasem nawet ból. Terapia floatingowa może okazać się zbawienna w takich przypadkach. Głębokie odprężenie zwiększa przepływ krwi do mięśni, a tym samym pomaga pozbyć się kwasu mlekowego, który pojawia się przy zakwasach. Zmniejsza ból i przyspiesza czas regeneracji po wszelkich urazach. Ponadto rozluźnione mięśnie i stawy są bardziej odporne na potencjalne kontuzje.

floating (2)

Częste treningi bardzo przemęczają cały organizm, obciążając również centralny układ nerwowy. Podczas floatingu dominują procesy anaboliczne, organizm wytwarza hormon wzrostu, który sprzyja regeneracji mięśni oraz pomaga ich wzrostowi. W konsekwencji sportowcy szybciej i efektywniej się regenerują, a rozluźnione mięśnie są bardziej odporne na potencjalne kontuzje. Gdy jednak już do nich doszło, floating może być również doskonałym uzupełnieniem rehabilitacji. Jest wskazany dla osób powracających do zdrowia po wszelkich złamaniach, kontuzjach, urazach i operacjach. Kąpiele w wodzie z solą EPSOM łagodzą bóle i stany zapalne. Dzięki wysokiemu zasoleniu uzupełniany jest poziom magnezu. Następuje oczyszczanie organizmu z toksyn, szybciej goją się rany. Roztwór wody z solą oddziałuje również korzystnie na stawy oraz skórę. Ma działanie antyzapalne, antybakteryjne i antyłojotokowe.

Siła spokoju
Siła fizyczna to jedno. Nie można jednak zapominać o tym, jak istotną rolę w życiu sportowca odgrywa jego psychika. Bardzo często o sukcesie decyduje to, czy potrafi radzić sobie ze stresem i presją. A ta jest ogromna. Zarówno ze strony trenera czy kolegów z drużyny, ale i mediów oraz kibiców. Do tego dochodzą oczywiście własne ambicje zawodnika. Floating doskonale pomaga w stanach napięcia, które pojawia się w takich sytuacjach. Jest jedną z najskuteczniejszych metod redukcji stresu. Po pierwsze, zostajemy odcięci od wszystkich bodźców zewnętrznych. Możemy się wyciszyć i skupić tylko na sobie. Po drugie, unoszenie się na wodzie obniża ciśnienie krwi oraz poziom tzw. hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu.

Niektórzy decydują się na sesję, żeby zwyczajnie odpocząć i odciąć się od codzienności. Są jednak sportowcy, którzy chcą jeszcze bardziej intensywnie wykorzystać chwile spędzone w kapsule. Jak to robią? Wykonują ćwiczenia wizualizacyjne. Zawodnik wyobraża sobie określone zadanie i koncentruje uwagę na sobie. Na tym, co może zrobić, aby wykonać je najbardziej efektywnie oraz jak poradzić sobie w nieprzewidzianych sytuacjach. Takie ćwiczenie przygotowuje go mentalnie do osiągnięcia celu w rzeczywistości. Zmniejsza strach, ogranicza stres, co w rezultacie wpływa na większą wydajność sportowca, a co za tym idzie końcowy wynik.

Floating to rewelacyjny sposób na to, by osiągnąć stan pełnego odprężenia, zregenerować organizm i pozbyć się wszelkiego bólu. Fot. floatrzeszow.pl
Floating to rewelacyjny sposób na to, by osiągnąć stan pełnego odprężenia, zregenerować organizm i pozbyć się wszelkiego bólu. Fot. floatrzeszow.pl

Mówi się, że nic nie zastąpi kilku godzin pełnowartościowego snu. Jest on kluczowym czynnikiem mającym, który ma niebagatelny wpływ na regenerację. Osoby, które cierpią na bezsenność lub ich sen jest zbyt krótki, powinny zastosować terapię floatingową. Należy podkreślić, że badania naukowe dowiodły, iż godzinna sesja w kapsule odpowiada czterem godzinom głębokiego, regeneracyjnego snu. Dzięki osiąganemu relaksowi i zlikwidowanemu napięciu znacznie poprawia się też jego jakość, a regularne sesje pomagają skutecznie zwalczyć bezsenność.

Jak widać, nie bez przyczyny sportowcy zakochali się w kapsule floatingowej. W jednym miejscu mogą zregenerować organizm po zakończonej aktywności fizycznej, pozbyć się stresu, wzmocnić psychicznie i poprawić jakość snu. Nigdzie indziej nie zyska się tak wiele w jednym miejscu i tak krótkim czasie.

wk

Artykuł sponsorowany