Forum

14 lat ukrywał się w USA. Wpadł szef niebezpiecznej grupy przestępczej
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
10-10-2016
06:00

RZESZÓW. 46-letniego Marka K. ze Stalowej Woli „wsypał” m.in. jeden ze sprawców zabójstwa prostytutki skazany za to przez niemiecki sąd na 9 lat więzienia.

15 lat więzienia grozi urodzonemu w Stalowej Woli 46-letniemu Markowi K., który kierując zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym dopuścił się w 2002 r. rozbojów na terenie Polski. Według śledczych, mężczyzna m.in. napadł z pistoletem w ręku na bank, a także z karabinem na konwojenta przewożącego pieniądze. Marek K. przez 14 lat skutecznie ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych. W końcu jednak wpadł.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, który przejął sprawę od Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

Marek K. będzie odpowiadał za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, rozbój z użyciem broni palnej i kradzież 100 tys. zł na szkodę Przedsiębiorstwa Surowców Wtórnych „Wtórstal” w Stalowej Woli, kolejny rozbój i kradzież na szkodę Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej Oddział w Gościeradowie kwoty ponad 51 tys. zł. oraz oszustwo na szkodę Europejskiego Funduszu Leasingowego we Wrocławiu.

Odpowie za przestępstwa sprzed 14 lat
- Do wszystkich 4 zarzucanych mężczyźnie przestępstw doszło w okresie od marca do czerwca 2002 r., kiedy to wraz z inną osobą kierował zorganizowaną grupą przestępczą - opowiada dr Rafał Teluk, szef Podkarpackiego Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. - W marcu 2002 r. Marek K. wziął w leasing od Europejskiego Funduszu Leasingowego we Wrocławiu samochód toyota rav 4 o wartości ponad 134 tys. zł, który następnie wraz z innymi osobami wywiózł poza granice naszego kraju i sprzedał na terenie Lwowa. Kolejnego przestępstwa dopuścił się 24 kwietnia, kiedy to sterroryzował bronią palną pracownika banku w Gościeradowie w woj. lubelskim i ukradł 51 tys. 930 zł. Następny zarzut dotyczy wydarzeń z dnia 7 czerwca, kiedy to Marek K. sterroryzował karabinem konwojenta Przedsiębiorstwa Surowców Wtórnych „Wtórstal” w Stalowej Woli i ukradł 100 tys. zł. - wylicza prokurator Teluk.

Postępowania we wszystkich tych sprawach wszczęły kolejno prokuratury rejonowe w: Nisku, Kraśniku i Stalowej Woli, jednak zakończyły się niewykryciem sprawcy, przy czym postępowanie prowadzone w prokuraturze w Nisku pozostawało zawieszone.

Wsypał go zabójca prostytutki
Jak się później okazało, po dokonaniu rozboju w Stalowej Woli Marek. K., uciekł do Stanów Zjednoczonych, gdzie otworzył firmę budowlaną. I dalej skutecznie unikałby odpowiedzialności karnej za popełnione kilkanaście lat temu przestępstwa, gdyby nie wyjaśnienia tarnobrzeżanina Tomasza W., który mając kilkanaście lat zamordował w Hamburgu prostytutkę i został skazany za to na 9 lat więzienia. W 2010 r. mężczyzna opowiedział śledczym o wydarzeniach sprzed kilku lat, co w konsekwencji doprowadziło do wyjaśnienia okoliczności przestępstw, które rozegrały się w 2002 r. Dzięki temu można było powrócić do nierozwiązanych dotąd spraw, a za Markiem K. wystosowano list gończy.

- W efekcie działań śledczych Marek K. został tymczasowo aresztowany w USA i osadzony w więzieniu na terenie stanu Floryda. Stamtąd został przetransportowany do Nowego Jorku i przekazany wydziałowi konwojowemu Komendy Głównej Policji. 22 września bieżącego roku został ekstradowany z lotniska Kennedy’ego do Polski. Po wylądowaniu 23 września na lotnisku w Okęciu został przewieziony do zakładu karnego w Warszawie, skąd następnie trafił do Rzeszowa - relacjonuje prokurator Rafał Teluk. - 4 października Marek K. usłyszał zarzuty prokuratorskie. Nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i odmówił składania wyjaśnień. Wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - dodaje prokurator.

Wszystkie osoby, które wraz z nim tworzyły zorganizowaną grupę przestępczą i popełniały wraz z nim przestępstwa są już skazane prawomocnymi wyrokami sądów. Markowi K. grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Katarzyna Szczyrek

10-10-2016
07:18
Karl Krematorzysta

A kiedy Banki i ZUS zostaną postawione za liczne oszustwa oraz próby (ten 2 zwłaszcza) notorycznych wyłudzeń prywatnych pieniędzy?

10-10-2016
10:04
Miśiaczek

A kiedy ten nowy wydział zajmie się zorganizowana grupą przestępcza działającą szczególnie na terenie Podkarpacia.Grupa ta działa od kilku lat n.in w Lublinie,Nowym Sączu,Jaśle,Zakopanem a najaktywniej w Rzeszowie.Celem grupy jest przejmowanie atrakcyjnych nieruchomości,spółek z udziałem Skarbu Państwa pod fikcyjnie wykonane wyceny,które zostały niekiedy wykonane przez kolegów którzy mieli kłopoty finansowe.Pod trak wykonane wyceny zakładano spółki z o.o. a następnie prezesi (słupy) tych spółek składały wnioski o kredyty hipoteczne.Po uzyskaniu kredytu spółki były likwidowane a fikcyjne wycenione aktywa wchodziły aportem z innymi spółkami w układ i znów następny kredyt hipoteczny.Tym sposobem wiele spółek jest nadmuchanych.Przy tym dochodziło do fałszowania dokumentów które następenie były składane do KRS.Tam w Sądzie nikt tych dokumentów już nie weryfikuje bo nie ma interesu.Ale za to można jak się ma układy dokonać wymiany już złożonych dokumentów i też nikt tego nie sprawdza,bo i po co.

10-10-2016
12:59
garda

NIGDY.

10-10-2016
14:02
sonia

a kiedy były poseł Janek B zostanie osadzony?????

10-10-2016
21:35
tusk

a dlaczego ja czytam dwa razy skoro nie piszę dwa razy ?

11-10-2016
10:31
czekista

za dobrych czasów w niby aferze miesnej zakładano pętle a, kto słyszał o jakichś gangach-może czas juz powrócić do starych systemów.Polska odbudowana,drogi mamy,zmotoryzowani aż nadto to czas juz na normalność.Komuno wróć

2
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Bonifacy KrufkaUrzędnik z UMAdrian Bayford Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)