Forum

30 lat temu Polacy wywalczyli wolność
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
04-06-2019
15:08

KRAJ, PODKARPACIE. W pierwszej turze historycznych wyborów z 1989 r., demokratyczna opozycja zdobyła aż 160 ze 161 mandatów w Sejmie oraz 99 ze 100 miejsc w Senacie.

Najpierw rozmowy w Magdalence, później Okrągły Stół, a w efekcie pierwsze częściowo wolne wybory do polskiego parlamentu. Dziś obchodzimy 30. rocznicę wydarzeń czerwcowych, które dały Polakom mnóstwo nadziei, wolności i doprowadziły do upadku komuny w kraju, a później w Europie. Swoją cegiełkę w walce o lepsze jutro dołożył Rzeszów.

Wolność dla Polski wcale nie przyszła łatwo. Kraj, który przez dekady musiał podporządkowywać się aparatowi komunistycznemu, nigdy nie pogodził się z utratą swobody. Społeczeństwo protestowało, demonstrowało, a w końcowej fazie ustroju zawiązywało komitety. Starano się walczyć, lecz niesubordynacja kosztowała wiele. Historia na zawsze będzie pamiętać krwawy poznański czerwiec 1956 r. (49 zabitych), masakrę na Wybrzeżu 1970 r. (40 zabitych) czy strajki w sierpniu 1980 r. Skali brutalności, stłamszenia, represji i zamachu na wolność nie sposób opisać w kilku zdaniach. Polacy byli prześladowani, poddawani cenurze, a wszystko w imię totalitarnych idei i kolektywu. Wszystko zmieniły pewne wybory...

Wybory, które rozbiły komunę

Olbrzymią chęć wyrwania się spod ustroju komunistycznego obrazują heroiczne starania demokratycznych środowisk opozycji w walce z władzami PRL. Rozpoczęło się od rozmów w Magdalence, później przyszedł czas na Okrągły Stół. Trwające od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. negocjacje dały podwaliny pod pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu czyli tzw. wybory czerwcowe. W trakcie historycznego głosowania osiągnięto nieoceniony sukces. W pierwszej turze wyborów, opozycji udało się zdobyć aż 160 ze 161 mandatów przewidzianych do obsady Sejmu oraz 99 ze 100 miejsc w Senacie. - I mimo, że władza wciąż należała do komunistów, którzy obsadzili 65 proc. mandatów w Sejmie, wyniki ukazały całkowity brak poparcia dla ówczesnego rządu – mówi dr Paweł Korzeniowski, historyk z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Rzeszów także walczył

Jeszcze przed wyborami, odbyła się kampania, w której udział wzięła demokratyczna opozycja jak i obóz PZPR. Wszystkie środowiska skupione wokół „Solidarności” działały głównie w terenie. - W Rzeszowie już 9 kwietnia 1989 r. powstał Rzeszowski Komitet Obywatelski "Solidarność", a jego pierwszą decyzja było powołanie Komisji Wyborczej, na czele której stanął Stanisław Łakomy – wyjaśnia dr Korzeniowski. - Działania te wspierał Kościół, a lokalne spotkania RKO odbywały się m.in. w Domu Katechetycznym rzeszowskiej Fary. Udostępniono także kilka sal w klasztorze oo. Bernardynów – dodaje. W całej Polsce w tym i na Rzeszowszczyźnie stworzono „drużyny Wałęsy”. Chodziło o pokazywanie plakatów wyborczych ze zdjęciem startującego kandydata z Lechem Wałęsą, co miało przynieść popularność.

W spotkaniach wyborczych uczestniczyli artyści, namawiający do głosowania na opozycję. Organizowano specjalne „ściągi”, mające instruować jak głosować. W jakim celu? Gdyż wielu wyborców w PRL było przyzwyczajonych do ...machinalnego wrzucania kartki do urny. Promowano ponadto kandydatów plakatami i ulotkami. Tomasz Sarnecki stworzył słynny plakat „Solidarności” z Garym Cooperem, który ukazywał archetyp walki dobra, które utożsamiał szeryf (opozycja), i zła, w domyśle bandyty (komuniści). Grafika stała się symbolem walki o wolność.

W naszym regionie, wśród kandydatów do Senatu, największym poparciem Komitetu Obywatelskiego cieszyli się Józef Ślisz oraz Bolesław Fleszar. Nieco więcej dyskusji wymagało wytypowanie przedstawicieli do Sejmu. Ostatecznie z województwa rzeszowskiego postawiono na Adama Matuszczaka oraz Stanisława Padykułę.

Rzeszowszczyzna z frekwencją 70 proc.

Organy bezpieczeństwa cenzurowały działania opozycji. Nie drukowano ich ulotek i nie transmitowano wystąpień na antenie telewizji. Mimo to, sama kampania strony rządowej była prowadzona mało intensywnie, w sposób wręcz kuriozalny. Nie uniknięto podziałów w gronie PZPR oraz partii satelickich. To wszystko złożyło się na ostateczny wynik wyborów 4 czerwca. Na Rzeszowszczyźnie opozycja osiągnęła jeden z najwyższych rezultatów w stosunku do reszty kraju. 

- W dniu wyborów nie obowiązywała cisza wyborcza, agitowano wiec do ostatnich chwil, dzięki czemu na terenie okręgu rzeszowskiego frekwencja wyniosła aż 70.8 proc.! -  zaznacza dr Korzeniowski. - Kandydaci do Sejmu i Senatu odnieśli przytłaczające zwycięstwo nad przedstawicielami obozu władzy – dodaje. Dzień wyborów czerwcowych był dniem triumfu, symbolem, który rozpoczął proces odzyskiwania wolności w kraju. Kilka miesięcy później, 12 września 1989 r., powołano rząd Tadeusza Mazowieckiego, a same wybory czerwcowe doprowadziły do tzw. Jesieni Ludów czyli upadku komuny w Europie. 9 listopada mieszkańcy Berlina rozpoczęli burzenie Muru Berlińskiego, natomiast w Bułgarii 10 listopada odsunięto od władzy Todora Żiwkowa, komunistycznego sekretarza. Historycy zgodnie twierdzą, że było to następstwem polskiej społecznej solidarności i czerwcowych wyborów. Dziś obchodzimy 30. rocznicę, jednego z najważniejszych wydarzeń w nowej historii kraju.

Kamil Lech

04-06-2019
16:28
radek

Wybory z czerwca 1989 roku ujawniły głęboką niechęć Polaków do PZPR i stworzonego przez tę partię rządu. Nowe władze pod kierownictwem premiera Mazowieckiego przejęły kraj w stanie głębokiej zapaści gospodarczej i z olbrzymim długiem zagranicznym. Reformy prof.Balcerowicza,bardzo bolesne dla wielu ludzi doprowadziły do tego,że od 1992 roku rozpoczęła się normalizacja systemu gospodarczego. Dużą pomocą dla naszego kraju była życzliwość USA i wpływ tej życzliwości na inne kraje Zachodu. Brawurowa akcja polskich komandosów pod dowództwem ówczesnego pułkownika /dziś generała/ Czempińskiego,która doprowadziła do wyprowadzenia z Iraku amerykańskich agentów,spowodowała to,że USA umorzyły Polsce ok 16 mld dolarów zadłużenia.
W osiąganiu wolności w 1989 roku znaczącymi postaciami byli: Lech Wałęsa.Bronisław Geremek,Tadeusz Mazowiecki,Henryk Wujec,Władysław Frasyniuk,Jacek Kuroń oraz wielu innych działaczy "Solidarności", szczególnie z regionów. Chwała im za olbrzymie zaangażowanie i mądre sterowanie procesami politycznymi.
Dzisiaj zbyt wielu dawniej nieznanych polityków i działaczy przypisuje sobie zasługi,jakich tak naprawdę nie mieli i nie mają. Liczą zapewne na ułomność ludzkiej pamięci.
Największe jednak uznanie i podziękowanie należy się społeczeństwu,które wówczas wzięło udział w wyborach i zagłosowało mądrze.

46
Dodaj komentarz

avatar
39 Comment threads
8 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
36 Comment authors
ZofiaJanuszTomekMariaJożef Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zofia
Gość
Zofia

Dołączam do pozwu zbiorowego

Zofia
Gość
Zofia

Dołączam się do pozwu zbiorowego

Janusz
Gość
Janusz

Moim zdaniem o wiele lepsze są chwilówki krótkoterminowe, które zwracasz w całości na raz. Nie musisz się długo męczyć z comiesięczną spłatą ratalną. Ja często zaciągam pożyczki w Szybkiej Gotówce - mają dosyć wysokie kwoty, dzięki czemu nie jesteś zbyt ograniczony, a także świetne terminy zwrotu - do 65 dni. Polecam!

Tomek
Gość
Tomek

Węglem taniej.

Maria
Gość
Maria

Dołączam do pozwu zbiorowego

Jożef
Gość
Jożef

Jestem za ,i przeciw oszukiwaniu mnie,chętnie dołącze sie do zbiorowego pozwu.Jeżeli rzeczywiście tak jest,to jest zwyczajne oszustwo

ZOFIA
Gość
ZOFIA

Chętnie dołączę do pozwu.

Grażka
Gość
Grażka

jak najbardziej trzeba tym się zająć dołączam się do pozwu

Krystyna
Gość
Krystyna

Również chętnie dołączę do pozwu zbiorowego. Sama się zastanawiałam skąd taka niska inflacja, skoro ceny tak bardzo poszły w górę, a to przecież nie koniec podwyżek

krystyna
Gość
krystyna

A ja rocznik 1953 tez oszukana to juz druga wpadka rzadu

GRAZYNA
Gość
GRAZYNA

Dołączam się do pozwu zbiorowego ,dość poszukiwania nas emerytow

Szkoła języka angielskiego
Gość

Wydatki na oświatę powinny być traktowane priorytetowo. Edukacja, nauka jest to wartość dodana, która umożliwia rozwój każdego człowieka, już od najmłodszych lat. Ja uczę się całe życie języków obcych. Moje dzieci uczą się języka angielskiego i od najmłodszych lat zachęcam moje kochane wnuczki, żeby czerpały przyjemność z nauki języków obcych. Obecnie obie moje wnuczki uczą się języka angielskiego, ale będę zachęcała je jeszcze do nauki jakiegoś języka, może hiszpańskiego, może chińskiego. Znajomość języków obcych przydaje się w najmniej spodziewanych momentach, oprócz oczywiście pracy i rozwoju kariery.

Krystyna
Gość

Wydatki na oświatę powinny być traktowane priorytetowo. Edukacja, nauka jest to wartość dodana, która umożliwia rozwój każdego człowieka, już od najmłodszych lat. Ja uczę się całe życie języków obcych. Moje dzieci uczą się języka angielskiego i od najmłodszych lat zachęcam moje kochane wnuczki, żeby czerpały przyjemność z nauki języków obcych. Obecnie obie moje wnuczki uczą się języka angielskiego, ale będę zachęcała je jeszcze do nauki jakiegoś języka, może hiszpańskiego, może chińskiego. Znajomość języków obcych przydaje się w najmniej spodziewanych momentach, oprócz oczywiście pracy i rozwoju kariery.

radek
Gość
radek

Obaj panowie /Wałęsa i Balcerowicz/ mają niewątpliwe zasługi w zmianie systemu polityczno-gospodarczego w naszym kraju. Pan prof.Balcerowicz wyprowadzał Polskę z socjalizmu do gospodarki rynkowej. Mamy wielu ekonomistów ale wówczas /była całkowita zapaść gospodarcza kraju/ nie było odważnego,który zechciałby pokierować zmianami zmierzającymi do uzdrowienia finansów publicznych. Nigdzie nie było doświadczeń w wychodzeniu z gospodarki centralnie sterowanej do systemu swobody gospodarczej,opartego o rachunek finansowy a nie o potrzeby polityczne.Dzisiaj wielu ludzi twierdzi,że można było inaczej postępować. Zgoda,tylko że mamy pełniejszą wiedzę od tych,którzy wówczas "po omacku"zmieniali system. Zasług prof.Balcerowicza nie można zapomnieć. Pan Wałęsa ma trwałe miejsce w historii Polski i w… Czytaj więcej »

who win today match
Gość

Nice Blog, With thanks! Valuable information! Useful post, Nice info!
We provide all Cricket match prediction today. BBL 2019-20 reports, 2020 IPL 13 match tips, 2020 WC T20, BPL 2020, CBTF Winner prediction tips. PSL T20 Match Toss Session cricket reports, Lambi Pari cricket tips, Fency Match Reports Today. Today match prediction tips.

wacek
Gość
wacek

zazabrane mienie każdy dostawał jakieś odszkodowanie, niech to teraz oddadzą, zapłacą za utrzymanie. trzeba było sobie po wojnie zabrać te riuny. cwaniaki hrabiowie

Rafał
Gość
Rafał

uwaga na oszustwo

radek
Gość
radek

Z dobrym dla rządzącej partii skutkiem stosowana jest sztuczka propagandowa,polegająca na izolacji pewnej grupy społecznej bądź zawodowej,poddanie jej "słusznej",medialnej krytyce zazwyczaj bez przedstawienia dowodów a resztę czyli tak zwane "dobijanie" ofiar pozostawia się niezbyt rozgarniętej części społeczeństwa. Orzekaniem w sądach zajmuje się ok 10 tysięcy sędziów. Propaganda rządowa przedstawia kilku /pewnie nie więcej niż 5/ sędziów,którzy dokonali niegodnych czynów czy zachowań. Reszta,czyli 9995 osób to porządni ludzie,z godnością i zaangażowaniem wykonujący swój zawód. Zmanipulowany suweren tego nie dostrzega. Podobnie było z emerytami służb mundurowych. Próby dyskredytowania ciągle są podejmowane,jeśli tylko mogą wyniknąć z tego doraźne korzyści polityczne. Medialnej,negatywnej obróbce poddawano… Czytaj więcej »

B-ra
Gość
B-ra

Na Zajęczej w Rzeszowie też grasuje, tyle że bez Skody, a z telefonem w ręku..... filmuje sie. Warunki są znakomite, niewykoszona trawa itp. Polecam uwadze.

hijena
Gość
hijena

niektore osoby uważają ,że noszenie okularow optycznych doda im powagi i spowoduje inteligentniejszy wyraz twarzy

Karina
Gość
Karina

Brawo Pan Prezydent. Tak trzymać.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Kiedy nasz prezydent zajmie się reklamami w centrum?
Czy nie można zmusić najemców by szyldy i reklamy były w jednym kształcie?
Idąc 3-go maja zamiast podziwiać deptak i piękne kamienice, podziwiamy festiwal reklam.

hijena
Gość
hijena

juz się kiedys odgrażał się,że zrobi porządek z reklamami i mimo ,że ma Ustawę Krajobrazowa ulice otapetowane reklamami przypominają prowincjonalne miasto w Bangladeszu

hijena
Gość
hijena

szczegolnie atrakcyjne są poręcze na kladce w ksztalcie deski klozetowej,wykonane porecze z egzotycznego drewna ,wypaczone ,krzywe z zadrami wygladają ,jakby wykonane były z desek ze starej palety transportowej.Rzeszow Miasto Imitacji

Teresa
Gość
Teresa

Witam.Mam tez problem ,od 2 tygodni pisze z kims,kto podaje sie za generala Millera ,jest na misji w Afganistanie.Kolka dni temu poprosil mnie,zebym zgodzila sie przyjac jego przesylke,fundusze,ktore ma zdeponowane w firmie Global Security,gdyz ta firma likwiduje swoja dzialalnosc w USA i przenosi sie do UK,a on nie ma mozlowosci innej ,zeby te fundusze przeniesc do innego banku,bo jest w Afganistanie,podal taki adres tej firmy Global Security :globalintercommserv77088@gmail.com,ze ta firma bedzie sie juz ze mna kontaktowac,poniewaz wiele czytalam na temat oszust i nie wydaje mi sie to prawdopodobne,aby ktos wysylal z Ameryki walizke funduszy,otoz ta firma Global napisala mi teraz,ze… Czytaj więcej »

ewa1976
Gość
ewa1976

nie odpisuj naciągacze

Jasio Kefirek
Gość
Jasio Kefirek

Teresa?! Ty dla jaj czy naprawdę jesteś tak tępa?

Fabiona
Gość
Fabiona

Dokładnie, nie odpisuj jemu, to naciągacze.

usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

wacek
Gość
wacek

no i mogą popilnować dzieci, kiedy rodzice będą zarabiać pieniądze.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Blanka
Gość
Blanka

Mi by się przydała taka - bezzwrotna :)