Forum

AntyPiS-owskie napisy priorytetem dla służb?
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
14-05-2019
15:13

PRZEMYŚL. Około roku przemyska policja badała sprawę... wykroczenia. Sąd uniewinnił podejrzane o jego dokonanie.

Niecały miesiąc temu przemyski sąd zakończył sprawę napisów, które niemal 1,5 roku temu pojawiły się na ulicach miasta. Głosiły one m.in. „PiS – STOP” i „TVP kłamie”. Policja otrzymała o tym zgłoszenie i żwawo wzięła się do pracy nad ustalaniem sprawców. Tak bardzo żwawo, że trwało to bardzo długo i zaangażowano w to sporo czasu i pieniędzy, podatników oczywiście. Napisy w tym czasie zdążyły zblaknąć i zniknąć nawet, a sąd nie docenił wysiłków funkcjonariuszy i uznał jednak, że nie zgromadzili wystarczająco mocnych dowodów, by obwinione, w tym Annę Grad-Mizgałę z Przemyśla, uznać za winne wykroczenia.

Cofnijmy się do jesieni 2017 roku, kiedy to na ulicach Przemyśla pojawiły się wspomniane napisy. Każdy je widział, Anna Grad-Mizgała także. - Trudno było ich nie zauważyć – wspomina przemyślanka. - Owszem, zgadzałam się z ich treścią, ale nie miałam nic wspólnego z ich wykonaniem – zaznacza. Wkrótce Grad-Mizgała wybrała się do przemyskiej Komendy Policji Miejskiej w sprawie zgoła zupełnie innej niż osławione napisy. Tu, jak wspomina, spotkała ją niecodzienna sytuacja. - Podczas gdy składałam wyjaśnienia do pokoju weszła policjantka, którą znałam już wcześniej, bo bywałam przesłuchiwana w najróżniejszych sprawach z uwagi na moją działalność – wyjaśnia A. Grad-Mizgała. - Powiedziała, że skoro już tam jestem, to dostarczy mi wezwanie na przesłuchanie w związku ze wspomnianymi napisami – dodaje.

Tu należy się Czytelnikom słowo wyjaśnienia. Otóż Anna Grad-Mizgała jest postacią w mieście znaną. Przewodzi przemyskim „Podkarpackim Rebeljantom”. Organizowała i współorganizowała protesty przed sądami przeciwko ich upolitycznianiu, a także m.in. inicjowała akcje w obronie Konstytucji RP. Za to też poniekąd trafiła przed sąd, który uznał, że przebranie pomników polskiego ułana oraz Szwejka w koszulki z napisem „Konstytucja” nie było złamaniem prawa. Przemyślanka w minionych wyborach samorządowych startowała do Rady Miejskiej z listy Koalicji Obywatelskiej, ale bez powodzenia. Ostatnio natomiast została wybrana przewodniczącą Zarządu Osiedla „Stare Miasto”.

Jak wspomina Grad-Mizgała nawet nie za bardzo się zdziwiła, że policja – znów – wiąże ją z dowolną działalnością wymierzoną przeciw partii rządzącej krajem. - Nie mam zwyczaju działać z ukrycia – podkreśla przemyślanka. - Wszystko co robię w temacie protestów przeciwko obecnej władzy w Polsce robię jawnie – dodaje. Tak czy siak kobietę przesłuchano najpierw w charakterze świadka, ale nic do sprawy nie wniosła. - Bo niczego w tej sprawie po prostu nie wiedziałam – zauważa A. Grad-Mizgala. Tymczasem policja, którą jak się dowiadujemy o napisach na ulicach zawiadomili m.in. poseł PiS z Przemyśla, Andrzej Matusiewicz, ale także ówczesny prezydent miasta, Robert Choma, nader poważnie wzięła się do ustalania sprawców wykroczenia, za które nota bene grozi „ogromna” kara w postaci ograniczenia wolności lub niewielkiej grzywny.

Tu jednak śledztwo uznano za najwyraźniej priorytetowe i zabezpieczono doń zapis monitoringu z jednej z przemyskich firm mieszczących się w centrum. - Pojawił się jednak problem, bo dysk z zapisem okazał się być uszkodzony – wyjaśnia Grad-Mizgała. - To była jednak tak ważna sprawa wagi państwowej, że ...powołano biegłego, który  ponad 170 godzin pracował nad odzyskaniem danych! - uśmiecha się ironicznie przemyślanka. - O ile mi wiadomo kosztowało to około 10 tys. złotych – zdradza. Niestety, policja szczęścia nawet za taką kasę, nie miała. - Biegły stwierdził, że na zapisie z monitoringu widać dwie osoby płci żeńskiej wykonujące napis, ale z racji jakości zapisu nie sposób ustalić ich tożsamości – tłumaczy Anna Grad-Mizgała, która tymczasem ze świadka w sprawie napisów „awansowała” na ...obwinioną. - Dlaczego? No jak tłumaczyła pani policjantka, która z prowadzącej sprawę tajemniczo przeistoczyła się w świadka w niej, ja mam grzywkę, a koleżanka okulary, a to widać na monitoringu, poza tym rozpoznała nas po posturach – śmieje się przemyślanka. - Do tego jestem znana ze swej niechęci do ekipy rządzącej – dodaje. Jak się dowiedziała obwiniona policja dwa razy wnioskowała do prokuratury o  nakaz przeszukania w domach Grad-Mizgały i jej koleżanki. - W prokuraturze jednak najwyraźniej nie uznali tego za mądry pomysł, bo odmówili – wspomina kobieta. W końcu wobec obu pań skierowano do sądu wniosek o ukaranie. I w tzw. trybie nakazowym, czyli bez uczestnictwa w rozprawie sąd na posiedzeniu niejawnym uznał obie za winne wykroczenia z art. 63a Kodeksu wykroczeń i nakazał im zapłacić po 600 złotych grzywny każdej. - Nie wykonałyśmy tych napisów, a zapłacenie grzywny byłoby jednoznaczne z przyznaniem się  do tego – zauważa Grad-Mizgała. Dlatego obie panie zaskarżyły decyzję sądu, co skutkowało przeprowadzeniem postępowania sądowego w normalnym trybie. I w tymże trybie działając sąd uniewinnił obie przemyślanki od zarzucanego im wykroczenia. - W ustnym uzasadnieniu sąd stwierdził, że  nie przedstawiono dostatecznych dowodów wskazujących na to, że to my jesteśmy sprawczyniami wykonania tych napisów – opowiada Grad-Mizgała. - To było 26 kwietnia, policja nie odwołała się od tego wyroku, zatem jest już prawomocny – uśmiecha się przemyślanka.

Dlaczego policja tak przekonana o winie obu przemyślanek nie odwołała się od decyzji sądu, nie wiadomo. - Jest to  przedmiotem prowadzonych obecnie w przemyskiej KMP wyjaśnień – informuje mł. asp. Marta Fac, oficer prasowy przemyskiej komendy. Co do długości postępowania w tej sprawie policja wyjaśnia, że: - Do każdego postępowania funkcjonariusze podchodzą indywidualnie z uwagi na fakt, iż każdy przypadek, nie tylko w prowadzonych postępowaniach w sprawach o wykroczenia, jest inny.  Odnosząc się do długości trwania postępowania, które toczyło się przez niespełna rok to wniknęło to z konieczności przeprowadzenia wielu czynności miedzy innymi przesłuchania świadków, wykonania oględzin oraz potrzebę uzyskania opinii biegłych – czytamy w oświadczeniu, z którego dowiadujemy się także, iż: - (…) Biegłego lub biegłych powołuje się wówczas, gdy stwierdzenie okoliczności mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy wymaga wiadomości specjalnych. W przedmiotowej sprawie wiedza ta była niezbędna i miała kluczowe znaczenie dla podjęcia prawidłowej decyzji, gdyż właściwe zgromadzenie dowodów daje podstawę do skierowania wniosku o ukaranie do sądu. Koszty wykonania opinii przez biegłych reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości (…). Przedmiotowe ekspertyzy zostały zlecone do wykonania Laboratorium Kryminalistycznemu w Rzeszowie i CLK w Warszawie, w których to uprawnieni funkcjonariusze posiadający specjalistyczna wiedzę wydali załączone do postępowania opinie – wyjaśnia policja.  Mł. asp. Marta Fac zwraca też uwagę na to, że niezależnie od działania policji, decyzję o winie, albo niewinności obwinionego wydaje niezawisły sąd.

- Według mnie działanie policji w tej sprawie wobec nas, czyli mnie i koleżanki nosiło znamiona szykan za poglądy polityczne niezgodne z linią obecnie rządzącej krajem ekipy – stwierdza Anna Grad-Mizgała. - Nie przekonuje mnie zupełnie, że policja działała tu standardowo, bo zwyczajnie widzę, że nie zadaje sobie tyle trudu by ustalać sprawców obraźliwych napisów dotyczących na przykład klubów sportowych w mieście– zauważa. -Do tego postępowanie prowadzono nieprofesjonalnie, pani policjantka była najpierw prowadzącą sprawę, potem świadkiem, a tak w ogóle to „rozpoznała” nas na podstawie chyba  po prostu przekonania, że  jak takie napisy są, to pewnie ja za tym stoję – uśmiecha się ironicznie przemyślanka. - A ta cała „szopka” związana z wykroczeniem odbywała się za grube pieniądze podatników! - konkluduje Grad-Mizgała.

Monika Kamińska

14-05-2019
20:44
janusz

Słabiutka ta władza, która boi się napisów na murach i z nimi walczy.

14-05-2019
21:32
jan

Pisanie głupot po murach to chuligaństwo i wandalizm i powinno być surowo karane. A baba reprezentantka targowicy jeszcze surowiej, ale nasze sądy są dsla takich niezwykle łagodne.

15-05-2019
07:29
wolność

janie, dziękujemy ci za celną uwagę, ale musisz zwrócić uwagę, że głupotą jest wierzyć garstce bufonów dla których najważniejsza jest władza nad właśnie dość mało rozgarniętymi, obłożonymi regulaminami ludźmi.

15-05-2019
07:52
tom

Czyli wg. gazety nie należy ścigać osób niszczących elewacje, pomijam to co piszą tylko to są zwykli wandale.

15-05-2019
09:22
tom

Czyli wg. gazety nie należy ścigać szkodników, którzy niszczą elewacje na budynkach. Niezależnie od tego co piszą Może autorowi artykułu pomalują dom lub redakcje, co wtedy napiszą?

15-05-2019
09:55
hijena

tym bardziej kiedy napisane są celne slogany w rodzaju; " wprowadzić stan kościelny i godzinę elektryczna"

15-05-2019
10:14
Jonasz

Tylko Zjednoczona P.!

Głosujemy na Listę Nr4.

15-05-2019
10:16
Jonasz

Tylko Zjednoczona P.
Głosujemy na Listę Nr4.

15-05-2019
14:36
Gość

Niech sie cieszy, że mieszka w Polsce pełnej patologii prawych i "widzi mi sie" urzędników czy sędziów. Gdyby mieszkała na umiłowanym przez takich jak ona Zachodzie np w Niemczech czy Wielkiej Brytanii najbliższe 2 do 5 lat spędziłaby za kratkami za mowę nienawiści.

15-05-2019
16:26
Lolek

Tylko KONFEDERACJA reszta to zdrajcy,zboki,i żydowskie wycieraczki .

16-05-2019
09:21
o.tadeusz

Przepraszam, ale czy to nie ten Matusiewicz doniósł za napisy i coś kombinował z "nieletnią laską marszałkowską"?

23-05-2019
16:30
maniek

Tylko spojrzałem, ten uśmiech i wygląd typowy do palenia zniczy pod sądem, bezbłędnie można rozpoznać to towarzystwo.

30
Dodaj komentarz

avatar
25 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
who win today matchRafałradekJasio KefirekB-ra Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
who win today match
Gość

Nice Blog, With thanks! Valuable information! Useful post, Nice info!
We provide all Cricket match prediction today. BBL 2019-20 reports, 2020 IPL 13 match tips, 2020 WC T20, BPL 2020, CBTF Winner prediction tips. PSL T20 Match Toss Session cricket reports, Lambi Pari cricket tips, Fency Match Reports Today. Today match prediction tips.

wacek
Gość
wacek

zazabrane mienie każdy dostawał jakieś odszkodowanie, niech to teraz oddadzą, zapłacą za utrzymanie. trzeba było sobie po wojnie zabrać te riuny. cwaniaki hrabiowie

Rafał
Gość
Rafał

uwaga na oszustwo

radek
Gość
radek

Z dobrym dla rządzącej partii skutkiem stosowana jest sztuczka propagandowa,polegająca na izolacji pewnej grupy społecznej bądź zawodowej,poddanie jej "słusznej",medialnej krytyce zazwyczaj bez przedstawienia dowodów a resztę czyli tak zwane "dobijanie" ofiar pozostawia się niezbyt rozgarniętej części społeczeństwa. Orzekaniem w sądach zajmuje się ok 10 tysięcy sędziów. Propaganda rządowa przedstawia kilku /pewnie nie więcej niż 5/ sędziów,którzy dokonali niegodnych czynów czy zachowań. Reszta,czyli 9995 osób to porządni ludzie,z godnością i zaangażowaniem wykonujący swój zawód. Zmanipulowany suweren tego nie dostrzega. Podobnie było z emerytami służb mundurowych. Próby dyskredytowania ciągle są podejmowane,jeśli tylko mogą wyniknąć z tego doraźne korzyści polityczne. Medialnej,negatywnej obróbce poddawano… Czytaj więcej »

B-ra
Gość
B-ra

Na Zajęczej w Rzeszowie też grasuje, tyle że bez Skody, a z telefonem w ręku..... filmuje sie. Warunki są znakomite, niewykoszona trawa itp. Polecam uwadze.

hijena
Gość
hijena

niektore osoby uważają ,że noszenie okularow optycznych doda im powagi i spowoduje inteligentniejszy wyraz twarzy

Karina
Gość
Karina

Brawo Pan Prezydent. Tak trzymać.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Kiedy nasz prezydent zajmie się reklamami w centrum?
Czy nie można zmusić najemców by szyldy i reklamy były w jednym kształcie?
Idąc 3-go maja zamiast podziwiać deptak i piękne kamienice, podziwiamy festiwal reklam.

hijena
Gość
hijena

juz się kiedys odgrażał się,że zrobi porządek z reklamami i mimo ,że ma Ustawę Krajobrazowa ulice otapetowane reklamami przypominają prowincjonalne miasto w Bangladeszu

hijena
Gość
hijena

szczegolnie atrakcyjne są poręcze na kladce w ksztalcie deski klozetowej,wykonane porecze z egzotycznego drewna ,wypaczone ,krzywe z zadrami wygladają ,jakby wykonane były z desek ze starej palety transportowej.Rzeszow Miasto Imitacji

Teresa
Gość
Teresa

Witam.Mam tez problem ,od 2 tygodni pisze z kims,kto podaje sie za generala Millera ,jest na misji w Afganistanie.Kolka dni temu poprosil mnie,zebym zgodzila sie przyjac jego przesylke,fundusze,ktore ma zdeponowane w firmie Global Security,gdyz ta firma likwiduje swoja dzialalnosc w USA i przenosi sie do UK,a on nie ma mozlowosci innej ,zeby te fundusze przeniesc do innego banku,bo jest w Afganistanie,podal taki adres tej firmy Global Security :globalintercommserv77088@gmail.com,ze ta firma bedzie sie juz ze mna kontaktowac,poniewaz wiele czytalam na temat oszust i nie wydaje mi sie to prawdopodobne,aby ktos wysylal z Ameryki walizke funduszy,otoz ta firma Global napisala mi teraz,ze… Czytaj więcej »

ewa1976
Gość
ewa1976

nie odpisuj naciągacze

Jasio Kefirek
Gość
Jasio Kefirek

Teresa?! Ty dla jaj czy naprawdę jesteś tak tępa?

usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

wacek
Gość
wacek

no i mogą popilnować dzieci, kiedy rodzice będą zarabiać pieniądze.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)