Forum

Basen jak po katastrofie w Czarnobylu
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
11-06-2019
20:47

RZESZÓW. Miasto wstrzymało budowę basenu przy Matuszczaka. Zmalały szanse, że nowoczesna pływalnia z wieżą do skoków będzie gotowa na początku 2020 r.

Miasto ma zastrzeżenia do firmy Karpat Bud, która buduje basen przy ul. Matuszczaka. Roboty przy tym nowoczesnym obiekcie są opóźnione, a dokumentacja przedstawiona w ramach projektu budowlanego miała zostać uzupełniona o przedstawione rozwiązania pokazane w projekcie wykonawczym dotyczące infrastruktury dla skoków do wody. Dlatego ratusz rozwiązał umowę z wykonawcą budowy pływalni i roboty zostały przerwane.

Przebudowa istniejącej pływalni przy ul. Matuszczaka rozpoczęła się w ub. roku. Planowano jej zakończenie na 31 grudnia 2019 r. Mieszkańcy Rzeszowa oraz młodzi sportowcy skaczący do wody mieli z basenu korzystać od początku 2020 r. Niestety, ten termin może być niedotrzymany. Już od kwietnia są kłopoty z budową tej najnowocześniejszej w Polsce krytej pływalni.

Władze miasta zerwały umowę z wykonawcą i wstrzymały roboty budowlane, bo firma nie reagowała na polecenia urzędników. Dwa miesiące temu ratusz informował firmę Karpat Bud, że dokumentacja projektowa, którą ten wykonawca opracował, nie spełnia wymogów zalecanych przez urzędników. Z tego powodu dokumentacja nie została zatwierdzona przez Polski Związek Pływacki. To istotne, bo przebudowany basen miałby służyć nie tylko mieszkańcom Rzeszowa, ale i skoczkom do wody. Ta pływalnia miałaby spełniać standardy europejskie i przeznaczona byłaby na ośrodek przygotowań olimpijskich.

- 8 maja mieliśmy spotkanie trójstronne, gdzie inwestor, wykonawca oraz przedstawiciele Komitetu Technicznego Skoków do Wody omawiali przedstawiony projekt budowlany - mówi Grzegorz Lesiak, przewodniczący Komitetu Technicznego Skoków do Wody. – Na tym spotkaniu otrzymaliśmy dodatkowo do zapoznania rysunki z projektu wykonawczego, gdzie zostały wyrysowane wszystkie dodatkowe wymagania dotyczące głównie aspektów bezpieczeństwa, które zatwierdziłem z trenerem kadry narodowej juniorów Grzegorzem Kozdrańskim. Na tej podstawie wykonawca miał uzupełnić dokumentację w projekcie budowlanym.

- Skoro obiekt nie będzie mógł spełniać wymogów związku pływackiego, to nie będzie szans na otrzymanie dofinansowania z Ministerstwa Sportu – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. – Koszt przebudowy basenu to 24,6 mln zł, z czego połowę miasto chciałoby pozyskać z Ministerstwa Sportu.

Jaki jest powód rozwiązania umowy z wykonawcą rozbudowy basenu? Po pierwsze niedotrzymanie terminów. – Wykonawca nie przekazał kompletnej dokumentacji wykonawczej, która musi być zaakceptowana przez miasto – poinformował rzecznik prasowy prezydenta. – Mimo braku akceptacji roboty i tak się rozpoczęły.

To nie jedyne kłopoty przy tej inwestycji. Na 30 maja inspektor nadzoru budowlanego nakazał przeprowadzenie badań geologicznych miejsca, gdzie jest dobudowywana nowoczesna część budynku. Dotąd jednak miejscy urzędnicy nie dostali protokołu z wynikiem takich badań. Mimo to prace kontynuowano. W końcu prezydent Rzeszowa zdecydował o odstąpieniu od umowy dotyczącej zaprojektowania i budowy basenu.

Teraz miasto wykona inwentaryzację prac, które dotąd sporządzono przy przebudowie basenu. Ogłoszony będzie drugi przetarg na wybór innej firmy. Musiałaby ona spełnić wymogi zarówno władz miasta, jak i związku pływackiego. To będzie wiązało się z opóźnieniem inwestycji. Nie uda się jej odebrać na początku przyszłego roku.

Nowoczesny obiekt budowany przy ul. Matuszczaka ma mieć nowoczesną krytą pływalnię, która będzie pełnić rolę profesjonalnego zaplecza treningowego dla skoczków do wody. Będą na niej organizowane imprezy na szczeblu krajowy i międzynarodowym. W drugiej części będzie hala z basenem o głębokości 1,80 m do 5 m i o wymiarach 29 m na 25 m z czterema torami pływackimi.

Basen przy ul. Matuszczaka jest nieczynny od 27 czerwca 2016 r. Nowoczesny obiekt powstaje w ramach starego budynku z pływalnią nieremontowaną od ponad 30 lat.

***
Co na to przedstawiciele firmy Karpat Bud? W poniedziałek skontaktowaliśmy się z firmą Karpat Bud w sprawie stanowiska dotyczącego przerwania robót przy basenie.

Mariusz Andres

Oświadczenie KARPAT-BUD sp. z o.o.

W dniu 06.06.2019 r. otrzymaliśmy pismo podpisane przez Prezydenta Marka Ustrobińskiego o odstąpieniu od Umowy nr CZ.272.55.2018, której przedmiotem jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych polegających na budowie budynku krytej pływalni wraz  zagospodarowaniem terenu przy ulicy Matuszczaka w Rzeszowie.

Powody odstąpienia Zamawiający zawarł w piśmie. Są one dla nas bardzo niejasne i nieskonkretyzowane. Koncentrują się one na rzekomych wadach projektowych projektu budowlanego.

Tymczasem cała procedura projektowania i akceptacji projektu budowlanego przebiegała w 2018 roku a pozwolenie na budowę zostało wydane przez organ podlegający samemu Zamawiającemu a jego prawomocność liczy się od dnia jego przekazania przez Zamawiającego w dniu 16.04.2019 r. 

Projekt Budowlany został przekazany Zamawiającemu jeszcze w poprzednim roku, w dniu 14.11.2018 r.

Jego proces tworzenia podlegał konsultacjom zarówno ze służbami Zamawiającego jak i Komitetem Technicznym Skoków do Wody Polskiego Związku Pływackiego. W tym czasie nasza spółka prowadziła roboty przy rozbiórce starego budynku pływalni przy ulicy Matuszczaka w Rzeszowie. Obiekt został rozebrany do stanu określonego w zaakceptowanym wcześniej innym projekcie rozbiórki  i przygotowany do rozbudowy na podstawie kolejnego pozwolenia na budowę.  

W dniu 07.12.2018 r. Projekt Budowlany został pozytywnie zaakceptowany przez Komisję Opiniowania Projektów Inwestycyjnych Urzędu Miasta Rzeszowa.

W dniu 22.03.2019 r. na podstawie tego Projektu Budowlanego zostało wydane pozwolenie na budowę, po niecałych 4 miesiącach procedowania w Urzędzie.

W dniu 09.05.2019 r., po trzykrotnym, pisemnym wezwaniu wykonawcy do przekazania placu budowy, przedstawiciele Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Rzeszowa przekazali wykonawcy teren pod budowę.

Do dnia 06.06.2019 r. wykonawca wykonał wykop oraz zabezpieczył podłoże gruntowe betonem chudym, rozpoczął prace zbrojarskie a odstąpienie od Umowy otrzymał w przeddzień betonowania płyty fundamentowej. .

Wykopy wykonywane były pod nadzorem dwóch niezależnych geologów posiadających odpowiednie uprawnienia, którzy potwierdzili nośność podłoża wykonując wszystkie wymagane przepisami badania geologiczne. Wyniki badań zostały przekazane konstruktorowi obiektu, który w dniu 07.06.2019 r. potwierdził odpowiednim wpisem do Dziennika Budowy, że podłoże spełnia warunki określone w obliczeniach konstrukcyjnych. Główny Projektant budynku potwierdził też zgodność wykonywania robót z Projektem Budowlanym, wydanymi warunkami pozwolenia na budowę oraz innymi przepisami technicznymi obowiązującymi w budownictwie.

Zaskoczeniem dla naszej kadry na budowie był za to wpis inspektora nadzoru, pracownika Urzędu Miasta, nakazujący wstrzymanie robót na całej budowie.

W międzyczasie, w dniach od 27 maja do 03 czerwca 2019 r. sukcesywnie przekazywaliśmy do Urzędu Miasta Rzeszowa projekty wykonawcze całości branż budynku pływalni.

Ze względu na to, że Komitet Techniczny Skoków do Wody Polskiego Związku Pływackiego nie musi „czytać” dokumentacji budowlanej nasi inżynierowie wyjaśniali jego przedstawicielom rysunki i zapisy oraz  tłumaczyli gdzie, w obszernej, zajmującej kilkanaście tomów dokumentacji, znajdują się  istotne dla sportowców (drobne z punktu widzenia budowlanego) elementy wyposażenia sportowego. I tak zostały wyjaśnione elementy systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zawodników, takie jak: lonże, trampoliny, systemy spieniania (bąbel), systemy zraszania.

Ostatecznie, po kilku spotkaniach w dniu 03.05.2019 oraz 08.05.2019 r., przedstawiciele Komitetu Skoków do Wody PZP potwierdzili, że zaprojektowany obiekt spełnia wszystkie wymagania FINA oraz umożliwia organizację zawodów najwyższej rangi, co było wymogiem Specyfikacji, a nawet Mistrzostw Świata Seniorów czego wymagania nawet nie obejmowały. Zgodnie z ustaleniami przedstawiciel Komitetu Technicznego Skoków do Wody PZP wykonał opis programu użytkowego z uwzględnieniem potrzeb sportowców. Został on nam przekazany przez Wydział Inwestycji Urzędu Miasta w dniu 27.05.2019 r.  Nasi projektanci, aby pomóc uzyskać dofinansowanie, mieli do tego opisu programu użytkowego wybrać z całej dokumentacji projektowej wyszczególnione w nim systemy i przekazać Zamawiającemu. Element ten nie jest elementem projektu budowlanego.

Sprawa jest dla nas kuriozalna, nasza kadra niedawno skończyła budowę dużo większego kompleksów basenów w Sanoku.

Ten sam zespół projektowy i ta sama kadra inżynierska techniczna na budowie.

Wewnętrzne baseny już cieszą Sanoczan a baseny zewnętrzne pogoda pozwoli otworzyć już 19 czerwca.

Rzeszów widocznie nie chce mieć takich basenów. 

Paweł Makuch
Kierownik Projektu Karpat-Bud

11-06-2019
21:03
Antoni

To są efekty realizacji inwestycji w formule "zaprojektuj i wybuduj"

11-06-2019
21:03
Antoni

A1954

12-06-2019
23:01
Chirurg Air Wick

Lodowisko rozebrane pod tereny dla dewelopera a teraz co inaczej?Tak.Będzie tutaj kolejny betonowy klocek.Czas chyba na CBA w ratuszu.

66
Dodaj komentarz

avatar
55 Comment threads
12 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
51 Comment authors
TomaszdziadekgatiROMANElżbieta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomasz
Gość
Tomasz

Dziadu,
Slipy lub majtki nosi każdy, ale to nie jest temat do rozmowy. To dotyczy się też tych z lgbt. Żyjcie swoim życiem ale nie wywieszajcie majtek na widok publiczny.

dziadek
Gość
dziadek

Do Młoda Pozna Faceta. Ja 60 lat, mam włosy i swoje zeby. Pełny serwis zapewniony. lizanko, bzykanko (bez viagry), masazyk ciała,pełny serwis masz ochotę?

gati
Gość
gati

Chciałam iść na taki biorezonans na początku roku i jakoś tak mi się zeszło a później pojawił się COVID i się nie udało. A jestem ciekawa co wyjdzie w sprawie moich jelit. Są bardzo kapryśne, ale na szczęście mocno się uspokoiły po stosowaniu przez kilka miesięcy debutiru z maślanem sodu.

Elżbieta
Gość

Prywatna praktyka energoterapii i naturopatii "Shiktu San" już działa. Oferujemy leczenie energią, masaże, detoksykację organizmu oraz kompleksowe leczenia. Również pijawki i konchowanie uszu. Telefon 606 208 411
Strona www: golden-age-core-tex.business.site

radek
Gość
radek

Sądy w Polsce pozostaną niezawisłe niezależnie od wysiłków chwilowo rządzącego ugrupowania aby je sobie podporządkować. Takie są w Europie i inaczej być nie może w Polsce. Wstępując do UE Polska przyjęła określone zobowiązania,dostosowała prawo wewnętrzne do wzorców obowiązujących w krajach wspólnoty, należy więc zawartych umów dotrzymywać. Próby ograniczania w Polsce sędziowskiej niezawisłości spotykają się z protestem krajów członkowskich UE i rząd musi się z opiniami krajów europejskich zacząć liczyć.

jestem za...
Gość
jestem za...

Straż Miejska nigdzie nie powinna być likwidowana. Im więcej podobnych służb tym większy porządek w okolicy.

Milka
Gość
Milka

Korzystałem z zabiegów depilacji laserowej i powiem szczerze, że jestem zadowolony. Trochę na początku się się wstydziłem ale potem jakoś poszło. Teraz jestem zadowolony. Zdecydowałem się na salon Laser Delux bo mają najlepsze opinie.

panna z dzieckiem
Gość

co robicie ze zuzytymi maseczkami ? ja pakuję po 10 szt i odsyłam kulawemu

boff
Gość
boff

kody - nie lejta wody

Tomasz
Gość
Tomasz

Co wyprawiają nauczyciele? Zadają znaczne ilości zadań do wykonania, właściwie to produkują zadania jak na taśmie produkcyjnej. Skopiuj, wklej i fruuuuuuuuu lecą zadania do uczniów. Fajna praca. A co, jeśli w domu jest jeden komputer i dwoje, troje dzieci? A co ....jeśli łącza są wolne, bo w wioskach nie ma infrastruktury? Niech minister oświaty coś z tym zrobi, a nie bredzi przed kamerami. Może trzeba poskromić nieco nauczycieli. Mój wnuczek z 7 klasy na tydzień otrzymał do rozwiązania 27 zadań z matematyki, dwa wypracowania pisemne i 14 stron z ćwiczeń do języka polskiego, ba nawet zadania z muzyki, religii i… Czytaj więcej »

Franciszek
Gość
Franciszek

Trzeba było nie hejtować w czasie strajku, że nieroby i chcą pieniądze za nic... Teraz pokazują, że jednak za coś. To, co dostajecie od nauczycieli online zazwyczaj jest przekazywane waszym dzieciom w klasie... a teraz nagle internet zawalony memami, o tym że nie można z dziećmi w domy wytrzymać

Tomasz
Gość
Tomasz

Sprawdzanie trzeźwości kierowców. Ciekawe, czy po każdej takiej akcji policjant myje ręce? Czy przy dmuchaniu w ustnik przez ewentualnie chorego na urządzenie nie dostaną się w "nieszczelnym dmuchu" wirusy? Dla mnie jest jasne, że taka procedura może narazić kierowcę na zapoznanie się z koronawirusem. Czy policja jest pewna, że nie nastąpi przeniesienie wirusa na urządzenie przy dmuchaniu w ustnik? Jedyny sposób bez ryzyka to teraz pobieranie krwi. Ja odmówiłbym dmuchania w ustnik.

radek
Gość
radek

Niebawem wrócimy do przedwojennych rozwiązań w oświacie. Po wsiach uczono w powszechnych szkołach 4 klasowych.Kto chciał się dalej uczyć musiał dojeżdżać do miejscowości,w której były klasy kolejne.

Mary
Gość
Mary

Jeśli potrzebujesz prawdziwego pożyczkodawcy, zwróć się do pana Bechera. Mam od niego swój kredyt. Jest zweryfikowanym i zaufanym pożyczkodawcą kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres (sgtbecher@gmail.com).

andrzej
Gość
andrzej

załadować bałatę i kruczka na taki

maciek
Gość
maciek

co trzeba wysłać do analizy?

radek
Gość
radek

Dość sprytnie biskup odpowiada burmistrzowi Ustrzyk i daje w ten sposób sygnał wiernym. Burmistrz napisał,że chce płacić z budżetu miasta za jedną tygodniowo lekcję religii.Natomiast nie wspomina o ograniczaniu ilości godzin religii,chce nawet udostępnić sale lekcyjne na większy wymiar tych lekcji .namawia do tego,aby katecheci drugą godzinę uczyli za darmo albo aby to ordynariusz im za dodatkowe godziny wypłacał. Kiedy młodzi lekarze domagali się płacenia im za nadgodziny spędzone w szpitalach,były marszałek senatu,pan Karczewski apelował do nich,by popracowali trochę dla idei. Może trzeba też apelować do katechetów,aby popracowali dla idei a nie tylko dla forsy.Zbawienie przecież ważniejsze od ziemskich dóbr.

Zofia
Gość
Zofia

Dołączam do pozwu zbiorowego

Zofia
Gość
Zofia

Dołączam się do pozwu zbiorowego

Janusz
Gość
Janusz

Moim zdaniem o wiele lepsze są chwilówki krótkoterminowe, które zwracasz w całości na raz. Nie musisz się długo męczyć z comiesięczną spłatą ratalną. Ja często zaciągam pożyczki w Szybkiej Gotówce - mają dosyć wysokie kwoty, dzięki czemu nie jesteś zbyt ograniczony, a także świetne terminy zwrotu - do 65 dni. Polecam!

Tomek
Gość
Tomek

Węglem taniej.

Maria
Gość
Maria

Dołączam do pozwu zbiorowego

Jożef
Gość
Jożef

Jestem za ,i przeciw oszukiwaniu mnie,chętnie dołącze sie do zbiorowego pozwu.Jeżeli rzeczywiście tak jest,to jest zwyczajne oszustwo

ZOFIA
Gość
ZOFIA

Chętnie dołączę do pozwu.

Grażka
Gość
Grażka

jak najbardziej trzeba tym się zająć dołączam się do pozwu

Krystyna
Gość
Krystyna

Również chętnie dołączę do pozwu zbiorowego. Sama się zastanawiałam skąd taka niska inflacja, skoro ceny tak bardzo poszły w górę, a to przecież nie koniec podwyżek

krystyna
Gość
krystyna

A ja rocznik 1953 tez oszukana to juz druga wpadka rzadu

GRAZYNA
Gość
GRAZYNA

Dołączam się do pozwu zbiorowego ,dość poszukiwania nas emerytow

Szkoła języka angielskiego
Gość

Wydatki na oświatę powinny być traktowane priorytetowo. Edukacja, nauka jest to wartość dodana, która umożliwia rozwój każdego człowieka, już od najmłodszych lat. Ja uczę się całe życie języków obcych. Moje dzieci uczą się języka angielskiego i od najmłodszych lat zachęcam moje kochane wnuczki, żeby czerpały przyjemność z nauki języków obcych. Obecnie obie moje wnuczki uczą się języka angielskiego, ale będę zachęcała je jeszcze do nauki jakiegoś języka, może hiszpańskiego, może chińskiego. Znajomość języków obcych przydaje się w najmniej spodziewanych momentach, oprócz oczywiście pracy i rozwoju kariery.

hijena
Gość
hijena

tak, tak języki obce potrzebne sa jak się pracuje w kasie w hipermarkecie

Krystyna
Gość

Wydatki na oświatę powinny być traktowane priorytetowo. Edukacja, nauka jest to wartość dodana, która umożliwia rozwój każdego człowieka, już od najmłodszych lat. Ja uczę się całe życie języków obcych. Moje dzieci uczą się języka angielskiego i od najmłodszych lat zachęcam moje kochane wnuczki, żeby czerpały przyjemność z nauki języków obcych. Obecnie obie moje wnuczki uczą się języka angielskiego, ale będę zachęcała je jeszcze do nauki jakiegoś języka, może hiszpańskiego, może chińskiego. Znajomość języków obcych przydaje się w najmniej spodziewanych momentach, oprócz oczywiście pracy i rozwoju kariery.

radek
Gość
radek

Obaj panowie /Wałęsa i Balcerowicz/ mają niewątpliwe zasługi w zmianie systemu polityczno-gospodarczego w naszym kraju. Pan prof.Balcerowicz wyprowadzał Polskę z socjalizmu do gospodarki rynkowej. Mamy wielu ekonomistów ale wówczas /była całkowita zapaść gospodarcza kraju/ nie było odważnego,który zechciałby pokierować zmianami zmierzającymi do uzdrowienia finansów publicznych. Nigdzie nie było doświadczeń w wychodzeniu z gospodarki centralnie sterowanej do systemu swobody gospodarczej,opartego o rachunek finansowy a nie o potrzeby polityczne.Dzisiaj wielu ludzi twierdzi,że można było inaczej postępować. Zgoda,tylko że mamy pełniejszą wiedzę od tych,którzy wówczas "po omacku"zmieniali system. Zasług prof.Balcerowicza nie można zapomnieć. Pan Wałęsa ma trwałe miejsce w historii Polski i w… Czytaj więcej »

hijena
Gość
hijena

tak,tak Wałesa ma szczególne zasługi jako sygnalizator Bolek

who win today match
Gość

Nice Blog, With thanks! Valuable information! Useful post, Nice info!
We provide all Cricket match prediction today. BBL 2019-20 reports, 2020 IPL 13 match tips, 2020 WC T20, BPL 2020, CBTF Winner prediction tips. PSL T20 Match Toss Session cricket reports, Lambi Pari cricket tips, Fency Match Reports Today. Today match prediction tips.

wacek
Gość
wacek

zazabrane mienie każdy dostawał jakieś odszkodowanie, niech to teraz oddadzą, zapłacą za utrzymanie. trzeba było sobie po wojnie zabrać te riuny. cwaniaki hrabiowie

Rafał
Gość
Rafał

uwaga na oszustwo

radek
Gość
radek

Z dobrym dla rządzącej partii skutkiem stosowana jest sztuczka propagandowa,polegająca na izolacji pewnej grupy społecznej bądź zawodowej,poddanie jej "słusznej",medialnej krytyce zazwyczaj bez przedstawienia dowodów a resztę czyli tak zwane "dobijanie" ofiar pozostawia się niezbyt rozgarniętej części społeczeństwa. Orzekaniem w sądach zajmuje się ok 10 tysięcy sędziów. Propaganda rządowa przedstawia kilku /pewnie nie więcej niż 5/ sędziów,którzy dokonali niegodnych czynów czy zachowań. Reszta,czyli 9995 osób to porządni ludzie,z godnością i zaangażowaniem wykonujący swój zawód. Zmanipulowany suweren tego nie dostrzega. Podobnie było z emerytami służb mundurowych. Próby dyskredytowania ciągle są podejmowane,jeśli tylko mogą wyniknąć z tego doraźne korzyści polityczne. Medialnej,negatywnej obróbce poddawano… Czytaj więcej »

B-ra
Gość
B-ra

Na Zajęczej w Rzeszowie też grasuje, tyle że bez Skody, a z telefonem w ręku..... filmuje sie. Warunki są znakomite, niewykoszona trawa itp. Polecam uwadze.

hijena
Gość
hijena

niektore osoby uważają ,że noszenie okularow optycznych doda im powagi i spowoduje inteligentniejszy wyraz twarzy

Karina
Gość
Karina

Brawo Pan Prezydent. Tak trzymać.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Kiedy nasz prezydent zajmie się reklamami w centrum?
Czy nie można zmusić najemców by szyldy i reklamy były w jednym kształcie?
Idąc 3-go maja zamiast podziwiać deptak i piękne kamienice, podziwiamy festiwal reklam.

hijena
Gość
hijena

juz się kiedys odgrażał się,że zrobi porządek z reklamami i mimo ,że ma Ustawę Krajobrazowa ulice otapetowane reklamami przypominają prowincjonalne miasto w Bangladeszu

hijena
Gość
hijena

szczegolnie atrakcyjne są poręcze na kladce w ksztalcie deski klozetowej,wykonane porecze z egzotycznego drewna ,wypaczone ,krzywe z zadrami wygladają ,jakby wykonane były z desek ze starej palety transportowej.Rzeszow Miasto Imitacji

Teresa
Gość
Teresa

Witam.Mam tez problem ,od 2 tygodni pisze z kims,kto podaje sie za generala Millera ,jest na misji w Afganistanie.Kolka dni temu poprosil mnie,zebym zgodzila sie przyjac jego przesylke,fundusze,ktore ma zdeponowane w firmie Global Security,gdyz ta firma likwiduje swoja dzialalnosc w USA i przenosi sie do UK,a on nie ma mozlowosci innej ,zeby te fundusze przeniesc do innego banku,bo jest w Afganistanie,podal taki adres tej firmy Global Security :globalintercommserv77088@gmail.com,ze ta firma bedzie sie juz ze mna kontaktowac,poniewaz wiele czytalam na temat oszust i nie wydaje mi sie to prawdopodobne,aby ktos wysylal z Ameryki walizke funduszy,otoz ta firma Global napisala mi teraz,ze… Czytaj więcej »

ewa1976
Gość
ewa1976

nie odpisuj naciągacze

Jasio Kefirek
Gość
Jasio Kefirek

Teresa?! Ty dla jaj czy naprawdę jesteś tak tępa?

Fabiona
Gość
Fabiona

Dokładnie, nie odpisuj jemu, to naciągacze.

usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

ROMAN
Gość
ROMAN

Tak racja szczególnie agresywni są na : szopena/ targowej a od 7- lat nikt tam nie interweniuje ani policja ani ci ratuszowi strażnicy
Szczególnie przy przystanku obok starego cmentarza gdzie mamy ; przystanek z osobami wsiadającymi-wysiadającymi-czekającymi -oprzechodzącymi-zaparkowanymi samochodami
Nikogo to nie interesuje od tat aby przenueść ten przystanek pod hale tam gdzie był 50 lat temu gdzie do dzisiaj jest miejsce odpowiednie( szeroki trotuar) i zatoka
Wystarczy zlikwidować mini parking i usunąć budy z kwiatkami ; O !
Do roboty do roboty konkretnej !

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

wacek
Gość
wacek

no i mogą popilnować dzieci, kiedy rodzice będą zarabiać pieniądze.