Forum

Chwilówki zejdą do podziemia?
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
14-12-2016
12:17

RZESZÓW. Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w ustawie antylichwiarskiej. Przepisy zostaną zaostrzone. 

Niższe limity opłat i prowizji oraz nawet 5 lat więzienia za udzielanie niekorzystnych pożyczek. Takie zmiany w ustawie antylichwiarskiej mające chronić pożyczkobiorców chce wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości. Konsekwencją planowanych zmian, jak spekulują specjaliści, może być upadek znacznej części firm pożyczkowych, które działają na rynku. Czy to oznacza, że rozkwitnie czarny rynek lichwiarski?

Choć znowelizowane przepisy ustawy antylichwiarskiej, które znacznie zaostrzyły przepisy dotyczące udzielania pożyczek obowiązują dopiero od marca br., Ministerstwo Sprawiedliwości już szykuje kolejne zmiany. Opublikowany niedawno projekt nowej ustawy zakłada, że opłaty i prowizje nie będą mogły przekraczać 10 proc. wartości pożyczki powiększonej o 10 proc. wartości zobowiązania za każdy rok trwania umowy, a całkowita suma kosztów nie będzie mogła przekraczać 75 proc. wartości pożyczki. Udzielanie niekorzystnych dla konsumentów pożyczek ma być zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zakwitnie czarny rynek pożyczek?
Resort sprawiedliwości tłumaczy, że zmiany mają na celu „zlikwidowanie patologii udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim”. Jednak sprawa nie jest tak oczywista. Cięcie limitów, jak podkreślają ekonomiści, może doprowadzić do tego, że część działających obecnie firm pożyczkowych, które oferują krótkoterminowe zobowiązania upadnie, bo w ich przypadku zmianie musiałyby ulec niemal wszystkie oferowane produkty. Problem mogą mieć również banki, bo część oferowanych przez nie kredytów gotówkowych trzeba będzie wycofać. Co wówczas? Jak wróżą specjaliści, wzorem innych państw może rozkwitnąć czarny rynek pożyczkowy, a usługi, które dotąd proponowałaby firmy pożyczkowe, trafią w ręce organizacji przestępczych.

KOMENTARZ
Andrzej Sadowski, ekonomista, prezydent Centrum im. Adam Smitha

Problem nie tkwi w zaostrzaniu przepisów, bo one są jednoznaczne i mają określone sankcje, ale w tym, że sądy w Polsce nie działają. Jeżeli nawet obywatel zostanie oszukany przez instytucje, które udzielają kredytów na podstawie kodeksu cywilnego, a nie prawa bankowego, to i tak nie znajdzie w przewidywalnym czasie ochrony przed polskimi sądami. Stąd samo zaostrzanie przepisów, w momencie gdy sądy nie działają, jest nic niewarte. Zamiast rozwiązać problem u źródła tworzy się pozory represyjnego prawa, pozornej ochrony, bo jak sądy nie działały przy słabszym prawie, to też nie będą działały przy bardziej zaostrzonym.

Jeżeli proponowane zmiany wejdą w życie, to bez wątpienia część tych usług na podstawie kodeksu cywilnego może zostać przejęta przez organizacje przestępcze, tak jak miało to miejsce w innych krajach. Skoro cześć ludzi wyklucza się ze względu na kryteria systemu bankowego jeżeli chodzi o możliwość udzielenia im kredytów, to korzystają z równoległego systemu legalnego działającego na podstawie kodeksu cywilnego. Oczywiście są tam instytucje, które oszukują i które nie respektują prawa, ale większość z nich działa w granicach prawa ratując ludzi w sytuacjach, kiedy tracą bieżąca płynność finansową. Natomiast teraz próba zwiększenia represji i restrykcji spowoduje, że część tego rynku może przejść w ręce organizacji przestępczych, gdzie sankcją za nieoddanie, tak jak to widzimy w innych krajach, jest przemoc fizyczna.

Katarzyna Szczyrek

17
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
ELVIS WHYTEojczulekMariuszLenka BolkovaDavis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ELVIS WHYTE
Gość
ELVIS WHYTE

skontaktuj się z nami dzisiaj za pośrednictwem naszego e-maila (doctorelviswhyte@gmail.com) lub WhatsApp +2347083629144, aby uzyskać więcej informacji, jeśli chcesz sprzedać swoją nerkę za ogromną sumę pieniędzy.

ojczulek
Gość
ojczulek

Z taką urocza kobietą jak na fotografii można mieć dzieci, równie urocze.

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (leni.bolkova01@gmail.com)

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

cześć

Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 3%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (leni.bolkova01@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć, Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej? Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę! Zapewniamy pomoc finansową dla osób, które szukają pożyczek. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Marcin
Gość
Marcin

Ogrzewanie pompą powietrzną w okresach przejściowych jest tańsze niż gazem, a z wymiennikiem gruntowym pionowym cały rok taniej.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (adribay0008@gmail.com)

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Mariusz
Gość

Może kilka lat temu pożyczki pozabankowe były ryzykiem, aktualnie jednak wygląda to zupełnie inaczej i są oczywiście w pełni bezpieczne dla nas.