Forum

Coraz więcej magistrów na zasiłku
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
13-02-2019
21:13

KRAJ, PODKARPACIE. Najtrudniej znaleźć pracę filozofom, historykom, politologom, kulturoznawcom, ekonomistom czy socjologom.

Posiadanie dyplomu wyższej uczelni nie jest już gwarantem znalezienia zatrudnienia. Coraz większy odsetek zarejestrowanych w urzędach pracy stanowią absolwenci uczelni wyższych. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika natomiast, że bezrobocie wśród pracowników fizycznych spada najszybciej. Pracownicy których zawodów są dziś najbardziej poszukiwani?

Prawie dwadzieścia lat temu zaledwie 2,6 proc. osób poszukujących pracy miało w ręku dyplom. W 2018 r. ich odsetek wzrósł do 14,1 proc. W tym czasie studiowanie stało się czymś bardzo popularnym, a wręcz typowym wśród młodych ludzi. Według danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej w  niektórych latach nawet ponad 40 proc. absolwentów szkół średnich wybierało się na studia.

Osób, które je skończyły stale przybywa. Część z nich nie może znaleźć pracy, bo rynek jest nasycony specjalistami po ich kierunkach studiów. Choć liczba bezrobotnych z dyplomami spadła w ubiegłym roku o 7–9 proc. to wynik ten jest znacznie gorszy niż w przypadku bezrobotnych, którzy posiadają wykształcenie zawodowe, gimnazjalne, a nawet podstawowe.

Zawód na wagę złota

„Barometr zawodów 2018r.” wskazuje grupy zawodów poszukiwanych przez pracodawców oraz  takich, na które zapotrzebowanie jest niewielkie. Do tych najbardziej poszukiwanych w 2018 r. na podkarpackim rynku pracy należeli: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, spawacze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych oraz pielęgniarki czy położne. Na listę zawodów deficytowych ponownie trafili piekarze oraz kelnerzy i barmani.

Branża budowlana i przetwórstwo przemysłowe są najliczniej reprezentowane wśród zawodów deficytowych. Na braki w podaży pracowników w 2018 r. wskazano w grupach zawodów: betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, robotnicy obróbki drewna i stolarze, inżynierowie budownictwa, a także operatorzy obrabiarek skrawających, ślusarze, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy. Rejestry osób bezrobotnych nie zawsze odzwierciedlają jednak rzeczywistą sytuację. Deficyty wynikają bowiem m.in. ze zdezaktualizowanych kwalifikacji i szarej strefy Podobnie jest w gastronomii.

Zawody nadwyżkowe

Największe trudności w znalezieniu mają ekonomiści, a także pedagodzy, specjaliści administracji publicznej i specjaliści technologii żywności i żywienia. Kolejnym zawodem wskazywanym jako nadwyżkowy jest pedagog. Uczestnicy badania podkreślali małą ilość ofert pracy dla pedagogów. Jeśli już takie się pojawiają, to często dotyczą zatrudnienia na kilka godzin. Na liście zawodów nadwyżkowych znaleźli się także: filozofowie, historycy, politolodzy, kulturoznawcy,  socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych. Z dużą liczbą absolwentów, dla których trudno znaleźć ofertę pracy, mamy do czynienia również w przypadku filologów i tłumaczy, inżynierów inżynierii środowiska. A ponadto wśród pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej. W tej grupie znaleźli się absolwenci kierunku technik hotelarstwa, popularnego w podkarpackich szkołach. Do zawodów nadwyżkowych zaliczono także rolników i hodowców.

Wioletta Kruk

13-02-2019
21:26
hijena

ukończylem dwa fakultety na renomowanej uczelni,od wielu lat mam dobrze prosperującą firmę.Jedyne zajęcie ,to podliczanie dziennych zyskow ,z nudow w międzyczasie zagladam na rozmaite fora ,dla jaj.

14-02-2019
10:44
hijena

lepiej ująć nie mozna,a szczegolnie jeżeli chodzi o Januszy

14-02-2019
16:54
Bonifacy Krufka

e tam, jak nic nie umie, np historyk, to zostaje ministrem,a nawet premierem.

25-02-2019
20:24
gazda

Szanowny realisto,
lepi, to ci się koszula do d.py. A co do kolekcjonerów dyplomów ukończenia Wysokiej Szkoły Ludzi Zbędnych, to owszem, może każdy realizować swoje fanaberie, ale wyłącznie za swoje pieniądze. Ty zaś masz życzenie realizować je za pieniądze prostaczka co pop.erdala na budowie. No i twoja frustracja wynika z tego że wykształcenie jakie zdobyłeś nie daje ci możliwości pogonienia Go choćby patykiem. Pocieszasz się że kiedyś może będziesz mógł. Wątpię, bo zbędni dziś, jutro odchodzą.

06-03-2019
17:48
Rychu

a ty jaki masz zawód? Magister? to nie zawód, siedź dalej w domu i czekaj aż zadzwonią po takiego fachowca z zawodem magistra

12-03-2019
18:19
xyzt

"Posiadanie dyplomu wyższej uczelni nie jest już gwarantem znalezienia zatrudnienia." - a kiedy było ?
Ostatnio w czasach PRL ! Wie pani Wioletta kiedy to było?

17
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
ELVIS WHYTEojczulekMariuszLenka BolkovaDavis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ELVIS WHYTE
Gość
ELVIS WHYTE

skontaktuj się z nami dzisiaj za pośrednictwem naszego e-maila (doctorelviswhyte@gmail.com) lub WhatsApp +2347083629144, aby uzyskać więcej informacji, jeśli chcesz sprzedać swoją nerkę za ogromną sumę pieniędzy.

ojczulek
Gość
ojczulek

Z taką urocza kobietą jak na fotografii można mieć dzieci, równie urocze.

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (leni.bolkova01@gmail.com)

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

cześć

Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 3%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (leni.bolkova01@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć, Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej? Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę! Zapewniamy pomoc finansową dla osób, które szukają pożyczek. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Marcin
Gość
Marcin

Ogrzewanie pompą powietrzną w okresach przejściowych jest tańsze niż gazem, a z wymiennikiem gruntowym pionowym cały rok taniej.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (adribay0008@gmail.com)

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Mariusz
Gość

Może kilka lat temu pożyczki pozabankowe były ryzykiem, aktualnie jednak wygląda to zupełnie inaczej i są oczywiście w pełni bezpieczne dla nas.