Forum

Czy do szkół należy wprowadzić „edukację o szczęściu”?
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
02-03-2019
12:27

RZESZÓW. Dlaczego lepiej się uśmiechać niż narzekać i smucić.

„Czy szczęścia można się nauczyć?” – to tytuł kolejnego spotkania, które odbyło się w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce” organizowanego przez WSIiZ we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Psycholog, terapeuta uzależnień – dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska oraz teolog i etyk – ks. prof. Alfred Wierzbicki rozmawiali m.in. o tym, jak być szczęśliwym, czym właściwie jest szczęście i czy warto zajmować się nim w szkołach.

- Czy szczęście jest wielkim pytaniem nauki? Na pewno są nauki, które się z tym problemem borykają, mają jakieś koncepcje, ale myślę, że jest to pytanie, które wykracza poza naukę. To po prostu pytanie życia, z którym każdy z nas ma do czynienia – twierdzi  ks. prof. Alfred Wierzbicki. 

- Na każde urodziny, święta, jubileusze zawsze sobie życzymy szczęścia. Myślę, że z tego powodu trochę to szczęście przereklamowaliśmy. W dzisiejszych czasach nabrało ono symbolicznego znaczenia, które rozumie się jako sukces. Dobre życie to takie, które jest pełne szczęścia – mówi dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska. W praktyce jednak bardzo często zauważamy, że ciągle czujemy niedosyt. Dlaczego? - Zachłysnęliśmy się samym wyobrażeniem, które jest wyidealizowane albo dlatego, że to jest zbyt górnolotne pragnienie i stawianie sobie za cel osiągnięcie szczęścia w taki euforyczny sposób to nie do zrealizowania – tłumaczy psycholog.

Zdaniem teologa, istotą szczęścia jest zgoda z samym sobą. - Żyjemy w kulturze obrazów i mamy szereg obrazów złudnego szczęścia, które nie jest naszym. Szczęście w bardziej obiektywnym znaczeniu przychodzi, kiedy nie rezygnuję z bycia sobą,  buduję siebie i pracuję nad sobą, a nie tylko chcę w życiu coś osiągnąć. Ważniejsze jest być niż mieć – podkreśla ks. prof. Wierzbicki. Jak mówi, bardzo często myślimy o szczęściu tylko w kategoriach świadomości bycia szczęśliwym, tymczasem istotne są też więzi z innymi ludźmi oraz uczestniczenie w życiu drugiego człowieka.

Szczęście to bardzo indywidualne pojęcie. - Jeżeli się nauczę, że to ode mnie zależy, na co zwracam uwagę i co robię, a co odsuwam na drugi plan, to będę dużo częściej i łatwiej generować w sobie spokojne i piękne uczucia – mówi psycholog. Zamiast więc narzekać w pochmurny dzień, warto wziąć do ręki herbatę albo ulubioną książkę i cieszyć się luksusem, że nie trzeba nigdzie wychodzić. Warto też poznać siebie, odkryć, kiedy czujemy się najlepiej, odczuwamy radość, a później wybierać z tego katalogu. Psycholog przyznaje, że każdy spotyka na swoim życiu problemy, jednak ich istotą jest rozwiązywanie, a nie roztrząsanie.

Endorfiny działają jak morfina

Prowadzący spotkanie, Wojciech Bonowicz zapytał gości, czy powinna powstać „polityka szczęścia”, a w szkołach wprowadzić „edukację do szczęścia”? - O polityce szczęścia pewnie warto myśleć, ale wolałbym, żeby żadna partia o tym nie pomyślała – żartuje ks. prof. Wierzbicki.

- To jest dobry pomysł, żeby przygotowywać ludzi do szczęścia. Czy wyodrębnić konkretny przedmiot, nie wiem, ale myślę, że każdy nauczyciel, ojciec, matka, profesor, kolega znajomy, może zachęcać do uśmiechu – przekonuje dr  Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Kluczem jest wzbudzenie radości przez pobudzenie produkcji endorfin. - Co to są endorfiny? Endogenna morfina - moje własne środki uśmierzające ból. I to nie tylko kolana czy zęba, ale ból egzystencjalny, który powoduje, że ludzie tracą sens życia. Uśmiechnij się, zacznij tak postępować, żeby ci się chciało śmiać, a nie płakać! – radzi terapeutka.

wk

05-03-2019
10:03
ROMAN

Do szkół to wprowadzic matematyke pamięciową ( + , - , : , • ) na początek tak do stu a potem do tysiąca bo wychodzą anlfabeci a potem zawracać Wisłe kijem i się cieszyc że płynie w drugą strone

17
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
ELVIS WHYTEojczulekMariuszLenka BolkovaDavis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ELVIS WHYTE
Gość
ELVIS WHYTE

skontaktuj się z nami dzisiaj za pośrednictwem naszego e-maila (doctorelviswhyte@gmail.com) lub WhatsApp +2347083629144, aby uzyskać więcej informacji, jeśli chcesz sprzedać swoją nerkę za ogromną sumę pieniędzy.

ojczulek
Gość
ojczulek

Z taką urocza kobietą jak na fotografii można mieć dzieci, równie urocze.

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (leni.bolkova01@gmail.com)

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

cześć

Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 3%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (leni.bolkova01@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć, Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej? Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę! Zapewniamy pomoc finansową dla osób, które szukają pożyczek. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Marcin
Gość
Marcin

Ogrzewanie pompą powietrzną w okresach przejściowych jest tańsze niż gazem, a z wymiennikiem gruntowym pionowym cały rok taniej.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (adribay0008@gmail.com)

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Mariusz
Gość

Może kilka lat temu pożyczki pozabankowe były ryzykiem, aktualnie jednak wygląda to zupełnie inaczej i są oczywiście w pełni bezpieczne dla nas.