Forum

Czy można filmować sąsiadów?
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
08-03-2019
12:24

RZESZÓW. W jednym z rzeszowskich bloków mieszkaniec potajemnie zamontował na klatce schodowej kamerkę.

Łatwy dostęp do różnych urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk sprawia, że coraz częściej ludzie filmują nie tylko rodzinę i znajomych, ale też przypadkowe osoby, które o tym nie wiedzą. Jeśli nie są to osoby publiczne w sytuacjach, kiedy występują, dochodzi do nadużycia, nawet gdy nagranie nie jest rozpowszechniane. Tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się takie postępowanie.

Przykładem budzącej kontrowersje sytuacji jest przypadek sprzed kilku miesięcy. W jednym z rzeszowskich bloków mieszkaniec potajemnie zamontował na klatce schodowej kamerkę, aby ustalić, kto kładzie pieczywo mogące stanowić – w jego domniemaniu – trutkę na psa. Pokarm nie stwarzał jednak zagrożenia ani nadmiernie nie zanieczyszczał obiektu, pojawiając się sporadycznie z inicjatywy staruszki i jej dobrych chęci podkarmienia czworonoga oraz uchronienia pieczywa przed zmarnowaniem. Zamiast uwag i prośby o zaniechanie wykładania chleba, schorowana około 90-letnia kobieta usłyszała wielką awanturę i straszenia policją. Zbulwersowany sąsiad pokazywał nagranie i triumfował w swoim mniemaniu, nie biorąc pod uwagę, że może sam naruszać prawo, filmując obiekt bez czyjejkolwiek zgody. Zapowiadał także zamontowanie kolejnych kamerek odnośnie wejścia do bloku i frontowej ściany budynku.

Czy można filmować wspólne części bloku bez zgody i uprzedzenia? Pytamy o to Macieja Chłodnickiego, rzecznika prasowego Prezydenta Rzeszowa. – Jeśli nie ma zgody mieszkańców i administracji, nie można samowolnie dokonywać filmowania w bloku ani na zewnątrz. Jest to nielegalne. Można zgłosić to na policję.

Podobną opinię wyraża rzeszowski adwokat Ireneusz Ulanowski. – Samo zamontowanie urządzenia nagrywającego nie stanowi jeszcze wykroczenia, chyba że jest to niezgodne z regulaminem administracji budynku. Jeśli jednak ktoś uznałby, że nagrywanie go narusza jego prywatność, może złożyć stosowne zawiadomienie na policję w związku z popełnieniem przestępstwa uporczywego nękania, o którym mowa w art. 190a kodeksu karnego lub wystąpić przeciw osobie filmującej na drodze powództwa cywilnego, w związku z naruszeniem dóbr osobistych osoby filmowanej. To zależy od inicjatywy osoby pokrzywdzonej. Samowolne filmowanie sąsiadów i odwiedzających ich gości jest więc kwestią dyskusyjną i ryzykowną, narażającą osobę, która tego dokonuje na odpowiedzialność.

hk

08-03-2019
18:42
hijena

Panie Macieju ,może jakas ustawa ,dekret. Zakazac filmowania mozna u cioci na imieninach,jak nawalony wujo Bąbel leży twarzą w sałatce jarzynowej

08-03-2019
22:35
dziadek Jan

Już tam PO tak zrobi że dużo szybciej. Przecież to niemiecka partia.

09-03-2019
13:15
Bonifacy Krufka

Czyli wideodomofon odpada? Alternatywy 4 - sznureczek przymocowany do butelki z mlekiem zamiast kamerki skierowanej na złodzieja? Powrót do korzeni.

09-03-2019
21:14
vloger

Prawo jest zawiłe jak wąż w naszym kochanym kraju.

Można filmować tylko nie można upubliczniać. Kanały TV przecież zamazują twarz i publikują bez łamania prawa. Wyjątkiem jest to gdy ktoś zabroni tego. Ale i od tego jest wyjątek. Można filmować mimo zakazu łamanie prawa. No i można i filmować i upubliczniać tłum, polskie prawo nie precyzuje czym jest tłum ale przeważnie uznają wykładnie niemiecką że tłum to 4 i więcej ludzi. A żeby było jeszcze śmieszniej można i nagrywać i upubliczniać gdy nagrywa się np. zabytek a osoba postronna wejdzie w kadr i nie ona była głównym "tematem" nagrania.

Tak że nagrywajcie śmiało to nie Korea Północna.

17
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
ELVIS WHYTEojczulekMariuszLenka BolkovaDavis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ELVIS WHYTE
Gość
ELVIS WHYTE

skontaktuj się z nami dzisiaj za pośrednictwem naszego e-maila (doctorelviswhyte@gmail.com) lub WhatsApp +2347083629144, aby uzyskać więcej informacji, jeśli chcesz sprzedać swoją nerkę za ogromną sumę pieniędzy.

ojczulek
Gość
ojczulek

Z taką urocza kobietą jak na fotografii można mieć dzieci, równie urocze.

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (leni.bolkova01@gmail.com)

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

cześć

Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 3%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (leni.bolkova01@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć, Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej? Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę! Zapewniamy pomoc finansową dla osób, które szukają pożyczek. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Marcin
Gość
Marcin

Ogrzewanie pompą powietrzną w okresach przejściowych jest tańsze niż gazem, a z wymiennikiem gruntowym pionowym cały rok taniej.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (adribay0008@gmail.com)

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Mariusz
Gość

Może kilka lat temu pożyczki pozabankowe były ryzykiem, aktualnie jednak wygląda to zupełnie inaczej i są oczywiście w pełni bezpieczne dla nas.