Forum

Czy trzeba zapłacić za znieczulenie przy kolonoskopii?
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
18-11-2013
14:55

PODKARPACIE. Lekarze, wykonując refundowane przez NFZ badanie kolonoskopowe pobierają za znieczulenie od 120 do 190 zł.

- Zgłosiłam się na umówione, bezpłatne badanie kolonoskopowe refundowane przez NFZ. Mocno się zdziwiłam, gdy powiedziano mi, że za znieczulenie muszę zapłacić. Dlaczego? Skoro fundusz refunduje badanie, to chyba płaci też za znieczulenie? Potem sprawdziłam, że pieniądze za znieczulenie pobierają w większości przychodni w Rzeszowie. Pytałam i w "Medyku" i w "Medicorze" i w przychodni przy ul. Fredry. Moja znajoma miała zaś kolonoskopię wykonaną w szpitalu MSW i nic nie dopłacała. Jak to więc jest z tymi świadczeniami gwarantowanymi i ich refundowaniem? - pyta czytelniczka Super Nowości.

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegające na oglądaniu wnętrza jelita grubego przez specjalny wziernik zakończony kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Pozwala od razu usuwać stany przedrakowe (polipy – gruczolaki) spotykane u co czwartej badanej osoby. Jest dość bolesna, dlatego najczęściej stosuje się do niej znieczulenie.

Nielegalne znieczulenia
Czy bezpłatne znieczulenie do kolonoskopii powinno być pacjentowi gwarantowane przez NFZ w każdych warunkach i szpitalnych, i ambulatoryjnie? - Nigdzie nie jest napisane, że kolonoskopia ma być przeprowadzona ze znieczuleniem. Decyzja o wykonaniu kolonoskopii w znieczuleniu jest podejmowana przez lekarza w oparciu o wskazania medyczne uwzględniające stan zdrowia pacjenta - mówi Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie. - W świadczeniach udzielanych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego nie ma nawet możliwości współpłacenia przez pacjenta. To podobny przypadek jak ze znieczuleniem przy porodzie.

Problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym miały niektóre szpitale w Polsce, które pobierały zań opłaty. Naczelna Izba Kontroli stwierdziła wtedy, że opłaty pobierane w szpitalu publicznym są nielegalne. Zdaniem NIK, żadna pacjentka nie powinna dopłacać do porodu, gdyż narusza to jeden z artykułów ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, gwarantujący każdemu ubezpieczonemu równy dostęp do świadczeń. Według interpretacji NFZ, podobna sytuacja zachodzi w przypadku znieczuleń do kolonoskopii.

Anna Moraniec

18-11-2013
18:34
ROMAN

w średniowieczu z zabiegami jechali na żywca i było cacy - ludzie jakoś wytrzymywali a teraz każdy chce mieć komfort a komfort kosztuje - nie ?

18-11-2013
20:08
edward

Lekarz jest po to by zapobiegac cierpieniom ale tu trzeba za to zaplacic jak sie nie chce cierpiec,Czyli lekaz zadaje bol swiadomie robiac bez znieczukenia,
Czy amputacja tez bez znieczulenia?
Ciekawe czy to nie zawyzona cena za to znieczulenia.

12-11-2014
09:18
aga

życzę im, by wszystkie takie przyjemności mieli robione bez znieczulenia.

17-11-2014
21:14
Ludomir

Lekarz jest po to, żeby:..."primum non nocere" ("przede wszystkim nie szkodzić").
Rodzi się więc pytanie, czy ma nie szkodzić zdrowiu (czyjemu?), czy nie szkodzić...kieszeni... swojej, czy... pacjenta?
Jak sądzicie? Co w naszym państwie "radosnym" jest najważniejsze?
Ja myślę, że dowcip "panie doktorze do której pan dziś przyjmuje, odpowiedź: do prawej" załatwia wszystko?
Panie Ministrze Zdrowia (zapewne własnego) i Pani Premier (również lekarz, hi,hi) co Wam szkodzi..., albo...nie szkodzi i do której przyjmujecie?
Radości przy kolonoskopii życzę, żeby się nie wyrazić dosadnie (kolonoskopia jest to robienie koło d..y, no...dosłownie w środku).
Tylko KOMU ta radość, jeżeli bez znieczulenia?
Może Pani Premier????
Ciekawe by było usłyszeć szczere wyznania w tym "przedmiocie", albo "zakresie"????

27-06-2016
20:51
Helena

Dziś miałam mieć kolonoskopiię w znieczuleniu. Bałam się cały tydzień. Wczoraj wypiłam 3 litry świństwa/fortrans/ i rano litr. Na miejscu okazało się, że za znieczulenie trzeba zapłacić 180 zł.Chciałam zapłacić, by drugi raz nie pić tego, ale lekarz powiedział, że na anestezjologa czeka się 3 miesiące.Wzięłam więc nurofen i hydroksyzynę, ale nie pomogło. Bałam się tak, że dostałam skurczu jelit i lekarz przerwał badanie. Widział tylko50 cm jelita. A przede mną było trzech facetów po 20 minut i po sprawie. Jak oni mogli mieć te jelita rozlużnione?Ja się tylko zastanawiałam jak za chwilę zaboli i ile jest do końca.Podobno u mnie trzeba to robić w znieczuleniu ogólnym, a więc wędrówka znów do rodzinnego, ten do gastrologa, gastrolog zaś wydaje skierowanie na kolo...ze znieczuleniem.Ludzie, kto wytrzyma w takim zwariowanym systemie?

27-06-2016
23:14
też po kolonoskopii

Kolonoskopia jest do przejścia. Mialem juz dwie. Jedna wykonywana przez kobiete delikatnie, kiedy to leżalem na plecach, druga przez mena bardziej bolesna (na plecach i na boku).W tym drugim przypadku jęknałem czasem z bólu, ale jest do wytrzymania. Trzeba sie nastawić pozytywnie tzn, że się ją przejdzie. To jest recepta. Jest możliwość wykonywania po uśpieniu.

15-11-2017
14:39
Ula

Wszystko jest do przejścia, ale pytam się dlaczego ludzie maja cierpieć w czasie badania skoro juz dawno wynaleziono srodki znieczulające? Polska w 21 wieku ciągle w tyle za innymi krajami.
Dla informacji, w marcu tego roku wyszła ustawa o prawie pacjenta do leczenia bólu, co dla mnie jest jednoznaczne, że równiez do leczenia bez bólu.

08-01-2018
17:53
kazimiera

Badania powinny być bezpłatne

9
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Adrian BayfordhijenaPożyczki przez internetterMariusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (adribay0008@gmail.com)

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)