Forum

Czy z centrum miasta zniknie handel?
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
07-03-2019
12:46

KOLBUSZOWA. W dobie supermarketów kupcy z Rynku walczą o przetrwanie.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na Rynku skarżą się na pogarszające się warunki, w jakich idzie im funkcjonować. Najbardziej w ich punkty usługowo-handlowe uderzają supermarkety, które rosną w mieście jak grzyby po deszczu. Kupcy narzekają także na wysokie podatki od nieruchomości. Dodają, że kroplą, która może przelać ich czarę goryczy, są płatne strefy parkowania, które mają powstać na Rynku. 

Krzysztof Nowicki, który od lat prowadzi działalność gospodarczą na kolbuszowskim Rynku, tłumaczy, że zlokalizowane tam sklepiki mają swoją specyfikę: – My mamy do czynienia z klientem, który nie chce iść do supermarketu. On jest przyzwyczajony do tego, że kupić bułki tutaj, a warzywa tam, spotkać się, porozmawiać – zaznacza przedsiębiorca. – Czy to będzie osoba, która poradzi sobie z parkomatami? Nie sądzę, bo on z czymś takim nie miał nigdy do czynienia. Tesco zrobiło samoobsługowe kasy i już go w Kolbuszowej nie ma.

– Trzeba ludziom umożliwić przyjazd na Rynek i pójście po cztery bułki, i żeby nie dopłacali do nich 3 zł za parking. To musi być pewne, bo jak nie, to klient pojedzie gdzie indziej na zakupy. I w tym Rynku już wszystko umrze – przestrzega. – Tu już nawet lokali nie chcą wynajmować, bo nic się nie dzieje, cały handel przenosi się gdzie indziej, do marketów, które w Kolbuszowej pojawiają się jeden po drugim. Nie jest to normalna sytuacja.

Krzysztof Nowicki skarży się też na inne problemy: – Wiele budynków na Rynku wymaga modernizacji, a to są potężne pieniądze – podkreśla. – Remont obiektu o pow. 50 mkw. kosztował mnie tyle, ile roczny czynsz, a nawet więcej. A przecież płacimy jeszcze podatki od nieruchomości w wysokości gmin podwarszawskich. Ale jeżeli z jednej strony gmina coś zyskuje, to z drugiej może stracić. A do tego może mieć niezadowolenie ludzi. Bo jak oni się zorganizują, jak się wściekną, to naprawdę mogą narobić urzędnikom kłopotu.

Paweł Galek

07-03-2019
18:11
???

Przedsiębiorcy przestańcie zajmować miejsca parkingowe a my kupcy chętnie będziemy odwiedzać rynek. I wtedy obejdzie się bez parkomatów. Poświęćcie się parkując dalej i resztę na piechotę, bądź inna komunikacja, a my Wam to wynagrodzimy w postaci częstszych zakupów.