Forum

Dębiczanin skazany na dożywocie w arabskim więzieniu
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
06-02-2019
20:07

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE. Artur Ligęska, polski instruktor fitness, więziony w Abu Dhabi apeluje o pomoc.

– Wszedłem do sali pełen optymizmu, bo myślałem, że za chwilę będę wolny. Niestety, po pięciu sekundach usłyszałem tylko dwa słowa od sędziego: „Artur, dożywocie”. Sędzia nawet nie popatrzył się na mnie, kazano mi wyjść – mówi w opublikowanym na YouTube nagraniu Artur Ligęska, polski instruktor fitness, który od maja 2018 r. przebywa w więzieniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pochodzący z Dębicy biznesmen został posądzony o posiadanie i zażywanie narkotyków. Sam twierdzi, że jest niewinny.

Kilka miesięcy temu bliscy Artura Ligęski opublikowali nagranie, na którym prosił o rozpowszechnienie apelu o jego uwolnienie. - Stawką jest moje zdrowie i moje życie – przekonywał. Mężczyzna wyjechał do Dubaju w październiku 2017 r. Po tym jak zawaliło mu się życie w Polsce, w Emiratach budował je od nowa. – W końcu kwietnia chcąc wylecieć do Europy nie wypuszczono mnie z Emiratów, mówiąc na lotnisku w Dubaju „Wróć do domu i zastanów się”. Tego samego wieczoru został aresztowany w związku z narkotykami.

Pod groźbą 2 lat więzienia podpisywał dokumenty w języku arabskim, którego nie zna. - Jestem od siedmiu miesięcy w więzieniu, a ostatnie dwa trzymają mnie w izolatce w więzieniu w Al-Sadr, na pustyni w Abu Dhabi, bez łóżka, bez materaca, bez prysznica, odizolowany całkowicie od świata. Od pierwszego dnia aresztu notorycznie odmawiane są ważne dla mojego zdrowia leki, rozprawy w sądzie nie odbywają się pomimo planowanych terminów – relacjonował mężczyzna. Sprawą zajęła się ambasada i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wyrok w 5 sekund

Korzystając z możliwości wykonania połączenia telefonicznego Artur kolejny raz opowiedział, jak wygląda jego sytuacja. – Dzięki zaangażowaniu polskiej strony mam od grudnia profesjonalną opiekę medyczną, nieco lepsze warunki bytowe i co ważniejsze, moją sprawą po dziewięciu miesiącach w końcu zajął się sąd. Przedstawiciele ambasady odwiedzają mnie regularnie co tydzień, co jest dla mnie niezwykle ważne, bo to jedyna w ciągu tygodnia możliwość poczucia się jak normalny człowiek – podkreśla na nagraniu.

3 stycznia został wezwany przed sąd federalny w Abu Dhabi, by usłyszeć zarzut w związku z posiadaniem i zażywaniem metamfetaminy. Jak mówi, nie przedstawiono żadnych dowodów, ani nie powołano świadków. - Obrona w oparciu o dokumenty policji potwierdziła brak narkotyków zarówno w moim organizmie, jak i przy mnie. Jednocześnie wskazując na niejasności w śledztwie zwróciła się do sądu o odrzucenie wniosku w całości – relacjonuje. Sąd po 10 min zamknął rozprawę.

Wyrok ogłoszono 28 stycznia. – Wszedłem do sali pełen optymizmu, bo myślałem, że za chwilę będę wolny. Niestety, po pięciu sekundach usłyszałem tylko dwa słowa od sędziego: „Artur, dożywocie”. Sędzia nawet nie popatrzył się na mnie, kazano mi wyjść – mówi skazany Polak.

Po konsultacji z ambasadą i rodziną dębiczanin postanowił złożyć wniosek o apelację. Jest pewien, że za kilka miesięcy będzie w ojczyźnie. - Wspierajcie moją rodzinę i walczcie o mnie, bo ja niewiele mogę z perspektywy mojej 4-metrowej, zamkniętej 24 godz. na dobę celi. Nic nie trwa wiecznie. To piekło też się kiedyś skończy – zaznacza.

wk

14
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Aldona z PigalakajanStanisławSewerynhijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)