Ferenc niewiele robi w sprawie darmowych podręczników dla uczniów
Przeczytaj oryginalny post blogu
30-06-2011
12:21
Redaktor

RZESZÓW. Prezydent przyjął poprawki PiS, ale ich realizacja idzie opornie.

Kiedy w czasie uchwalania budżetu prezydent Tadeusz Ferenc przyjął poprawki zgłoszone przez PiS, radni tego klubu zagłosowali za budżetem. Teraz okazuje się, że prezydent nie wywiązał się z obietnic.

Poprawki PiS przewidywały m.in. 200 tys. zł na projekt budowy Interaktywnego Centrum Edukacji Naukowo-Technicznej czyli ICENT, gdzie dzieci i młodzież, a nawet całe rodziny mogłyby spędzać czas poznając tajniki nauki i techniki, 500 tys. zł na zakup podręczników dla uczniów oraz 200 tys. zł na studium ciągu drogowego od ul. Rzecha do ul. Lubelskiej z mostem na Wisłoku. O realizację tych zadań na ostatniej sesji dopytywali radni PiS.

Z odpowiedzi Henryka Wolickiego, pełnomocnika prezydenta ds. edukacji wynika, że chociaż w sprawie ICENT odbyło się już kilka spotkań w szerokim gronie (miasto, wojewoda, marszałek, Dolina Lotnicza, WSK), to wciąż nie wiadomo, kto ma być liderem projektu.
- Widać, że władze miasta nie rozumieją tej idei – komentował Jerzy Cypryś. – Świadczy o tym niedawny pomysł, by umieścić centrum w budynku “energetyka”.
Wśród radnych wywiązała się też dyskusja jak ma wyglądać realizacja ICENT. Zdaniem niektórych należy je połączyć z planowanym centrum wystawienniczo-kongresowym. – To tak jak połączenie kościoła i domu kultury w jednym budynku – skrytykował ten pomysł Robert Kultys.
Podręczniki tylko dla wybranych
Podobnie niezadowoleni byli radni PiS z tego, jak ratusz chce wykorzystać pieniądze na podręczniki dla uczniów. Pomysł urzędników zakłada wykorzystanie ich do rozszerzenia programu “Wyprawka szkolna” o uczniów klas IV – VI. Podręczniki dostaliby na własność tylko biedniejsi uczniowie. – Nasz projekt zakładał co innego – przypomniał Cypryś. – Podręczniki powinny być własnością nie ucznia, ale szkolnej biblioteki i stamtąd wypożyczane co roku kolejnym klasom.

Będzie obwodnica północna
Optymizmem powiało jedynie przy informacji na temat połączenia drogowego ul. Rzecha z ul. Lubelską. Po lipcowej sesji Rady Miasta i aktualizacji nazwy zadania zostanie rozpisany przetarg na opracowanie koncepcji drogi, wykonanie decyzji środowiskowej oraz programu funkcjonalno-użytkowego. Istniejąca ulica Rzecha na odcinku 700 m od ul Załęskiej zostanie przebudowana na dwupasmową, a jej przedłużeniem będzie nowy odcinek o długości 1100 m z mostem na Wisłoku i estakadami, łączący ul. Ciepłowniczą z Lubelską. Inwestycja powstanie za kilka lat.

 

Krzysztof Kuchta

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.