Forum

Gapowicze trafią do rejestru długów
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
02-12-2013
16:36

RZESZÓW. Wystarczą już 2 niezapłacone mandaty za jazdę bez biletu lub tylko 1, ale z wyrokiem sądowym.

Skończyła się zabawa. - Dotąd tylko straszyliśmy, przestrzegając pasażerów przed ewentualnymi skutkami notorycznej jazdy bez biletu. Teraz rozpoczęliśmy już wpisywanie tych osób do Krajowego Rejestru Długów - mówi Łukasz Dziągwa, dyrektor Transportu Miejskiego w Rzeszowie. A jakie są tego konsekwencje?

Tak jak już pisaliśmy, rzeszowski ZTM podpisał umowę z Krajowym Rejestrem Długów Biurem Informacji Gospodarczej SA., co oznacza, że osoby, które ociągają się z uregulowaniem mandatów wystawianych za np. jazdę bez ważnego biletu, trafią do krajowego rejestru dłużników. Do tej pory jednak, oprócz plakatów w autobusach MPK informujących pasażerów o tym fakcie nie działo się właściwie nic. Teraz jednak sprawy przybrały nowy obrót i groźba wpisania gapowicza stała się jak najbardziej realna.

- Rocznie autobusy MPK przewożą około 30 mln pasażerów. Niestety, cześć z tych osób jeździ na tak zwaną gapę, czego konsekwencją jest około tysiąc mandatów wystawionych przez naszych kontrolerów miesięcznie. Rekordzista skompletował ich niemal 40 w ciągu roku - mówi dyrektor Dziągwa. - Wielu pasażerów notorycznie unikało zapłaty mandatu, więc przedsięwzięliśmy bardziej radykalne kroki.

Kto może zostać wpisany do rejestru?
Do rejestru długów mogą trafić osoby, które pomimo wyroku sądowego wciąż ociągają się z zapłatą mandatu (łączna wartość wierzytelności musi wynosić co najmniej 200 zł, jednak nie trudno o to, gdy np. otrzymamy 140 zł mandatu za jazdę bez ważnego biletu normalnego i doliczymy do tego 90 zł kosztów sądowych), jak również gapowicze z większą liczbą niezapłaconych mandatów nawet bez wyroków sądów (wystarczy mieć dwa).

Choć mandaty za jazdę bez biletu przedawniają się po roku, warto pamiętać, że tylko w postępowaniu przed sądem. To znaczy, że jeśli przewoźnik skieruje pozew do sądu przeciw gapowiczowi po upływie roku od dnia, w którym mandat powinien być zapłacony, wówczas dłużnik może powołać się na instytucję przedawnienia i w takim przypadku sąd musi pozew odrzucić. W przypadku mandatów obarczonych wyrokiem sądowym przedawnieniu podlegają one dopiero po 10 latach. Instytucja przedawnienia nie działa jednak w przypadku Krajowego Rejestru Długów. Dług istnieje dopóty, dopóki nie zostanie zapłacony.

Jakie są tego konsekwencje?
Ktoś, kto figuruje w KRD, ma utrudniony dostęp do różnych usług finansowych: abonamentu telefonicznego, zakupów na raty, kredytu bankowego. Nie wynajmie samochodu na lotnisku lub mieszkania u właściciela kamienicy, nie zostanie podłączony do kablówki lub Internetu itp. Dlaczego? Bo dziś standardowo większość firm sprawdza swojego potencjalnego klienta. Z chwilą, kiedy dłużnik spłaci swoją należność, jego dane w ciągu 14 dni znikają z KRD.

Katarzyna Szczyrek

03-12-2013
00:22
tomek18i pol

Dobrze pod koniec dnia zdrowo sie posmiac do lez. "Ktoś, kto figuruje w KRD, ma utrudniony dostęp do różnych usług finansowych: abonamentu telefonicznego, zakupów na raty, kredytu bankowego. Nie wynajmie samochodu na lotnisku lub mieszkania u właściciela kamienicy, nie zostanie podłączony do kablówki lub Internetu itp"

Karta fresh lub jakakolwiek prepaidowa...Kredyt ?Na samochod lub na miszkanie. Kto nie ma na bilet kupuje na gieldzie matiza za 500 zl w gotowce albo innego lanosa. Mieszkanie? Nie ten target :) Autentycznie ktos mysli ze takie wciagniecie na smieszna liste jak kogos nie stac na 2,80 to kupi mieszkanie 50/60 m2 za 4500zl za metr? Kablowka? Placic jak mozna ogladac z 15 polskich kanalow za darmo bez zadnych abonamentow? A internet? za 15 zl smsem 500mb na tablecie lub CALKOWICIE ZA DARMO przez karte sim - AERO2 -

03-12-2013
00:27
tomek18i pol

" Nie wynajmie samochodu na lotnisku lub mieszkania u właściciela kamienicy" no nie moge gdzie biedak ma leciec samolotem? Do posredniaka? Jak juz to rowerek i wszedzie dojedzie. Wynajmowanie mieszkania u kamienicznika? ZAWSZE na lewo-placisz mieszkasz zalegasz wylatujesz. Napiszcie cos jeszcze o rejestrach dlugow pliss :)

03-12-2013
14:15
janko

1. KRD oraz pozostałe dwa biura informacji gospodarczych czyli BIG Infomonitor oraz ERIF są coraz mniej wiarygodne, z uwagi na zapaskudzenie wpisami nienależnych zobowiązań przez firmy windykacyjne. jeszcze 2-3 lata i i nikt nawet nie będzie tam nikogo sprawdzał, kiedy na dziesieć wpisów siedem będzie dyskusyjnych/nieorawdziwych
2. proszę nie pisać bzdur w artykule. za jazdę bez biletu nie ma żadnego MANDATU. jest jedynie opłata specjalna

07-01-2014
08:18
Pasażer

W Kolejach Mazowieckich na odcinku Ciechanów - Warszawa Gdańska już od roku codziennie jeździ grupa kilkunastoosobowa zawsze bez biletu, a kierownicy pociągu sprawdzają wszystkim pasażerom bilety, a ich skutecznie omijają. Dlaczego pracownicy Kolei pozwalają na okradanie spółki, w której pracują czyli również i siebie, a także wszystkich uczciwych pasażerów?! Zgłoszenie tego do Spółki Koleje Mazowieckie, to jak walka z wiatrakami. Dlaczego nie chcą z tym nic zrobić?!

11-05-2017
13:20
karol

nie badz lamusem i tez jezdzij bez biletu psie ogrodnika

16
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
pomyslowy DobromilusotyfoAldona z PigalakajanStanisław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)