Forum

Ile zarabialiśmy i ile kosztowało życie w 2000 i 2012 r.?
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
07-01-2014
06:12

03.qxdImage EnlargerPODKARPACIE. W 2000 r. musieliśmy odkładać wypłatę przez 3 miesiące, żebyśmy mogli kupić chłodziarkozamrażarkę.

Najniższe miesięczne wynagrodzenie z roku na rok wzrasta. Podwyżki są ledwo odczuwalne, ale gdy przyjrzymy się wzrostowi płac z perspektywy czasu, okazuje się, że w naszych portfelach ląduje coraz więcej gotówki. Niestety, nie można zapomnieć, że w parze ze wzrostem wynagrodzeń idą też podwyżki cen. Postanowiliśmy porównać zarobki w 2000 i 2012 roku. Ile zarabialiśmy wtedy? Ile wydawaliśmy? Ile kosztowały podstawowe produkty? Jak zmieniała się siła nabywcza pieniądza?

Zacznijmy od zarobków. W 2000 roku Polacy zarabiali przynajmniej 700 zł miesięcznie. 12 lat później płace wzrosły ponad dwukrotnie - do 1,5 tys. zł. Średnia krajowa była znacznie wyższa (w 2000 r.: 1 tys. 924 zł, a w 2012 r.: 3 tys. 522 zł ), ale jak powszechnie wiadomo, takie zarobki trafiają tylko do części społeczeństwa, dlatego dla lepszego zobrazowania wzrostu cen i wydatków będziemy posługiwać się płacą minimalną.
Tak zmieniły się ceny

Spójrzmy teraz, jak zmieniały się ceny podstawowych produktów spożywczych, przedmiotów, bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania gospodarstwa domowego, oraz oczywiście ceny energii, gazu czy benzyny.

Zgodnie z danymi GUS, w 2000 r. za 1 kg ryżu musieliśmy zapłacić średnio 2,35 zł, a w 2012 r. już 4,24 zł. Za mąkę pszenną kolejno: 1,77 zł i 2,38 zł. Litr oleju rzepakowego był wydatkiem rzędu 4,22 zł, a później już prawie 7 zł. 13 lat temu za najniższą krajową pensję mogliśmy kupić 298 kg ryżu (w 2012 r.: 357), 395 kg mąki (w 2012 r.: 630) albo 166 litrów oleju (w 2012 r.: 214).

Znacznie większą część naszej pensji pochłaniały produkty gospodarstwa domowego, na które nie każdy mógł sobie pozwolić. Przykładowo, w 2000 roku za chłodziarkozamrażarkę musieliśmy zapłacić średnio 1 tys. 944 zł, później niemal o połowę mniej - 1 tys. 70 zł. Żeby 13 lat temu było nas stać na takich zakup, teoretycznie przez prawie 3 miesiące musieliśmy odkładać całą wypłatę. Ale za to stać nas było np. na 4 i pół żelazka (po 154,76 zł za sztukę) albo prawie na dwa odkurzacze (365,66 zł/szt.). W 2012 r. byliśmy nieco bogatsi, więc mogliśmy sobie pozwolić na więcej. Choć żelazko kosztowało o 4 zł więcej, to np. cena odkurzacza spadła o 20 zł.

Wzrost cen wody, gazu i benzyny
Mimo że ceny podstawowych produktów zwykle spadały i teoretycznie było stać nas na więcej, to lwią część pieniędzy zaczęły pochłaniać dobra, bez których nie jesteśmy w stanie się obejść: energia, gaz, woda czy benzyna. Na przestrzeni tych 12 lat za metr sześcienny wody płaciliśmy o połowę więcej (wzrost ze 1,55 zł do 3,43 zł). Podobnie jak za energię elektryczną (1 kWh kosztowała nie 30 gr, ale 66 gr), gaz ziemny (1 m3 2,92 zamiast 92 gr) czy benzynę (1 litr 5,53 zł a nie 3,09 zł).

Każdy z nas może wybrać, czy chce kupić tańszy czy droższy produkt, zdecydować, czy w ogóle potrzebuje go w danym momencie. W przypadku dóbr nieodnawialnych, takiego wyboru już nie ma i płacić musimy wszyscy.

Ewelina Nawrot

KOMENTARZ
dług publiczny kaszubaKrzysztof Kaszuba, ekonomista:

- Dobra podstawowe, takie jak energia czy gaz, wyczerpują się. Ich pozyskiwanie staje się coraz droższe, koszty coraz większe. Mimo że mamy coraz lepszą technikę, musimy sięgać po nie coraz “głębiej”. Z racji tego, że rośnie na nie popyt, to cena wzrasta. W przypadku cen produktów podstawowych na przestrzeni lat mamy do czynienia ze stabilizacją. Pewne dobra stają się tańsze, zawłaszcza te, w przypadku których stosujemy zamienniki. Jednak jakościowo podaż dóbr jest coraz gorsza: żywność bardziej chemiczna, odzież niższej jakości. Dlatego można powiedzieć, że siła pieniądza na polskim rynku coraz bardziej maleje, ponieważ tylko pozornie możemy kupić więcej.

07-01-2014
07:32
wiesiek

To jest normalne oszustwo manipulacja rządzących podawać tzw.średnie zarobki czy emerytury. Renta moja z rentą Jaruzelskiego średnia jest b.wysoka. Zarobek przysłowiowej sprzątaczki z zarobkiem Kaplera też jest przyzwoity.Cena benzyny jest nam zbyteczna ale cebuli już nie warzywa np.kalafior truskawki w 2013 r. były najwyższe wzrosty ponad 100% do roku 2012. Tego statystycy nie zauważyli. Że w końcu jesieni cena kalafiora spadła moim zdaniem to nadmiar kalafiora sprowadzonego z zagranicy.

07-01-2014
18:37
Janka

"Podwyżki są mało odczuwalne... ale ...w naszych portfelach coraz więcej gotówki" Co za baran tak się ośmiesza? No chyba, że w jego portfelu...

08-01-2014
01:06
Marek

Ciekawe ile ten PAN co się wiecznie wypowiada o zarobkach wielki ekonomista zarabia - niech nie mówi głupot.
Wielki naukowiec i znawca !!!!!!

Mnie tez opłaca PANSTWO i MAM WYKSZTAŁCENIE nie aż takie ale także WYŻSZE niż WYZSZE ( kilka fakultetów i nie tylko) .................. wiec mam jakiś pogląd o życiu i pracy... i za swoje zarobione po 25 latach pracy trudno przeżyć do PIERWSZEGO

Pozdrawiam PRAWDZIWYCH NAUKOWCÓW :-)
Nie tych co pija ŚMITANE

08-01-2014
21:45
Julek

Cytuję: "... jakościowo podaż dóbr jest coraz gorsza: żywność bardziej chemiczna, odzież niższej jakości. Dlatego można powiedzieć, że siła pieniądza na polskim rynku coraz bardziej maleje". No jak można taką głupotę powiedzieć. Czy p. Kaszuba badał, że ta żywność czy odzież jest gorsza. I mierzył o ile, żeby móc stwierdzić, że siła pieniądza maleje. A może jednak jest dokładnie odwrotnie.

24-01-2014
19:09
spysms

Nie ufasz swojej dziewczynie? A może chcesz sprawdzić czy Twoje dziecko obraca się we właściwym towarzystwie? Dzięki naszej aplikacji możesz szpiegować i przechwytywać sms’y dowolnej osoby!
Zapraszamy : mobile-spy.end.pl

25-12-2014
23:26
Eldgjaskscsjdjsvhs

A przepraszam woda nie odnawialna jest?

05-06-2017
08:08
miszael

Propo cen produktów rolnych, to za podwyżki odpowiadają pazerni pośrednicy. Rolnik zarabia na uprawach śmiesznie niskie pieniądze, a tak naprawdę najwięcej się narobi. Ten, który od niego skupuje już narzuca sobie 100% marży, a to dopiero hurtownik. W sprzedaży detalicznej cena produktów rolnych jest kilka razy wyższa niż cena skupu płodów rolnych. Złodziejstwo.

14-06-2017
13:31
jennyjfoy

It will be increased with some time... But not too much. So it is not very noticeable for me.
http://www.braindumpskey.com/e.....0-115.html

14-06-2017
13:33
jennyjfoy

It will be increased with time.. And it's not too much increase... So it is not very noticeable for me. I have more than this.. haha

16
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
pomyslowy DobromilusotyfoAldona z PigalakajanStanisław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)