Forum

Jak leczy doktor PiS?
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
06-10-2019
21:20

KRAJ, PODKARPACIE. 4 lata temu PiS szło do wyborów z planem uzdrowienia służby zdrowia. Miały zostać skrócone kolejki do lekarzy i badań, a sieć szpitali rozwiązać kłopoty finansowe lecznic.

Jak pokazują dane przekazane przez fundację Watch Health Care monitorującą kolejki, na koniec rządów Platformy Obywatelskiej, w listopadzie 2015 r., Polacy w kolejkach do lekarzy specjalistów czekali średnio 2,4 miesiąca. Po blisko czterech latach rządów PiS, w sierpniu 2019 r., czekają niemal półtora miesiąca dłużej, średnio 3,8 miesiąca. Podobnie jest w przypadku gwarantowanych świadczeń, w tym ważnych badań diagnostycznych, rehabilitacji czy leczenia. W 2015 roku trzeba było nań czekać średnio 3 miesiące, teraz 4,3 miesiąca.

Fundacja przyjrzała się 43 świadczeniom. Według niej, krócej czeka się w kolejce w czterech dziedzinach, w tym w neurologii. W 13 przypadkach nie ma dużych zmian i kolejki są podobne. Dłużej Polacy muszą czekać w 26 dziedzinach medycznych, w tym onkologii i endokrynologii. Skrócenie kolejek udało się tam, gdzie dołożono pieniędzy i zniesiono limity na udzielanie świadczeń, np w usuwaniu zaćmy, badaniach rezonansem czy tomografii komputerowym. 

Oczekiwań nie spełniła też sieć szpitali wprowadzona pod koniec 2017 roku. Nie tylko nie zwiększyła dostępności do świadczeń, ale większość szpitali przynosi straty finansowe. Na minusie mają po dwa, trzy miliony zł, bo koszty funkcjonowania, przede wszystkim płace personelu, są zdecydowanie wyższe niż przychodów z NFZ. Jak wynika z danych ministerstwa zdrowia, kiedy PiS przejmowało władzę, zadłużenie polskich szpitali wynosiło 10,8 mld zł. Mówiono wtedy: „kondycja służby zdrowia jest fatalna, rządy Tuska doprowadziły do jej finansowej zapaści, a także całkowitej destrukcji systemu”. Po trzech latach, w 2018 r. wyniosło już 12,8 mld zł. Najnowszych danych z tego roku resort nie ujawnia, bo „te mogą podlegać jeszcze korektom”. Szacuje się jednak, że zadłużenie szpitali może sięgać już 16 do 20 mld zł.

Na Podkarpaciu jest lepiej?

Według Rafała Śliża, rzecznika prasowego POW NFZ w Rzeszowie dzięki dodatkowym środkom na sfinansowanie świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (głównie badania specjalistyczne i poradnie, do których średni czas oczekiwania był najdłuższy) udało się zmniejszyć liczbę osób oczekujących w ciągu tylko jednego miesiąca (porównanie sierpnia i września br.), we wszystkich tych świadczeniach o ponad 3 tysiące pacjentów. Jak to konkretnie wygląda? - W przypadku alergologii dziecięcej liczba małych pacjentów oczekujących na pierwszą wizytę zmniejszyła się z 993 na 436, a w poradniach okulistycznych, liczba oczekujących zmniejszyła się o ponad 1000 pacjentów. Największą zmianę zanotowano jednak w przypadku rezonansu magnetycznego. To badanie było jednym z tych świadczeń, na które czas oczekiwania na terenie naszego województwa był wyjątkowo długi. Dzięki dodatkowym prawie 1,9 miliona zł, udało się zmniejszyć liczbę oczekujących o prawie 1,5 tysiąca osób – mówi rzecznik

I dodaje, że najdłuższy uśrednionych czas oczekiwani w województwie jest do  zabiegów endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego (niecałe 2 lata). Jednocześnie są szpitale, które wykonają w ciągu 2 miesięcy wymianę stawu biodrowego (Leżajsk, Sanok i Tarnobrzeg) lub stawu kolanowego (Tarnobrzeg). Po ostatnich zwiększeniach finansowania, czas oczekiwania zaczął maleć, lecz nie jest to jeszcze tak znaczący spadek jak w przypadku operacji zaćmy. - 8 miesięcy wynosi średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę w poradni ortodontycznej. Spośród 18 poradni, 5 zaplanuje taką wizytę w ciągu 3 miesięcy (4 poradnie w Mielcu oraz jedna w Krośnie).  Najdłuższy średni czas oczekiwania spośród wszystkich świadczeń ambulatoryjnych ma poradnia chirurgii naczyniowej. Wynika to po części z niewielkiej ich ilości w województwie (6 poradni). W ciągu 3 miesięcy, pierwszą wizytę można umówić w Gorzycach k/Tarnobrzega oraz w Sanoku.  W przypadku poradni neurochirurgicznej, również ilość poradni jest problemem (dwie w województwie), w obu terminy są większe niż pół roku – mówi Rafał Śliż.

Dość sporym problemem są miejsca, występujące w województwie pojedynczo jak np. oddział neurologiczny dla dzieci i otorynolaryngologiczny dla dzieci, poradnia gastroenterologiczna dla dzieci (ok. pół roku oczekiwania). Mimo występowania świadczeń, na które czas oczekiwania jest znaczny, w większości przypadków udaje się znaleźć inne miejsce, gdzie świadczenie zostanie szybciej udzielone. Najprostszą formą jest wyszukiwarka „terminy leczenie” na stronie internetowej. Jeśli ktoś nie może znaleźć tego, co go interesuje lub nie jest pewny wyniku wyszukiwania można skorzystać z Telefonicznej Informacji Pacjenta 800-190-590 (czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu).

Podkarpacie jest też liderem w Polsce jeśli chodzi o ilość miejsc (693) udzielania świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej i kwotę kontraktów 183 685 405  zł  na 2019 rok.  Oczywiście są też kolejki oczekujących, a najdłużej czeka się do oddziału stacjonarnego rehabilitacji  pulmonologicznej. Wynika to z tego, że na Podkarpaciu mamy 1 podmiot realizujący to świadczenie tj.  oddział rehabilitacji pulmonologicznej w Rymanowie Zdroju gdzie czas oczekiwania wynosi ok. 55 miesięcy, czyli 4,5 roku.

Anna Moraniec

44
Dodaj komentarz

avatar
37 Comment threads
8 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
35 Comment authors
JanuszTomekMariaJożefZOFIA Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janusz
Gość
Janusz

Moim zdaniem o wiele lepsze są chwilówki krótkoterminowe, które zwracasz w całości na raz. Nie musisz się długo męczyć z comiesięczną spłatą ratalną. Ja często zaciągam pożyczki w Szybkiej Gotówce - mają dosyć wysokie kwoty, dzięki czemu nie jesteś zbyt ograniczony, a także świetne terminy zwrotu - do 65 dni. Polecam!

Tomek
Gość
Tomek

Węglem taniej.

Maria
Gość
Maria

Dołączam do pozwu zbiorowego

Jożef
Gość
Jożef

Jestem za ,i przeciw oszukiwaniu mnie,chętnie dołącze sie do zbiorowego pozwu.Jeżeli rzeczywiście tak jest,to jest zwyczajne oszustwo

ZOFIA
Gość
ZOFIA

Chętnie dołączę do pozwu.

Grażka
Gość
Grażka

jak najbardziej trzeba tym się zająć dołączam się do pozwu

Krystyna
Gość
Krystyna

Również chętnie dołączę do pozwu zbiorowego. Sama się zastanawiałam skąd taka niska inflacja, skoro ceny tak bardzo poszły w górę, a to przecież nie koniec podwyżek

krystyna
Gość
krystyna

A ja rocznik 1953 tez oszukana to juz druga wpadka rzadu

GRAZYNA
Gość
GRAZYNA

Dołączam się do pozwu zbiorowego ,dość poszukiwania nas emerytow

Szkoła języka angielskiego
Gość

Wydatki na oświatę powinny być traktowane priorytetowo. Edukacja, nauka jest to wartość dodana, która umożliwia rozwój każdego człowieka, już od najmłodszych lat. Ja uczę się całe życie języków obcych. Moje dzieci uczą się języka angielskiego i od najmłodszych lat zachęcam moje kochane wnuczki, żeby czerpały przyjemność z nauki języków obcych. Obecnie obie moje wnuczki uczą się języka angielskiego, ale będę zachęcała je jeszcze do nauki jakiegoś języka, może hiszpańskiego, może chińskiego. Znajomość języków obcych przydaje się w najmniej spodziewanych momentach, oprócz oczywiście pracy i rozwoju kariery.

Krystyna
Gość

Wydatki na oświatę powinny być traktowane priorytetowo. Edukacja, nauka jest to wartość dodana, która umożliwia rozwój każdego człowieka, już od najmłodszych lat. Ja uczę się całe życie języków obcych. Moje dzieci uczą się języka angielskiego i od najmłodszych lat zachęcam moje kochane wnuczki, żeby czerpały przyjemność z nauki języków obcych. Obecnie obie moje wnuczki uczą się języka angielskiego, ale będę zachęcała je jeszcze do nauki jakiegoś języka, może hiszpańskiego, może chińskiego. Znajomość języków obcych przydaje się w najmniej spodziewanych momentach, oprócz oczywiście pracy i rozwoju kariery.

radek
Gość
radek

Obaj panowie /Wałęsa i Balcerowicz/ mają niewątpliwe zasługi w zmianie systemu polityczno-gospodarczego w naszym kraju. Pan prof.Balcerowicz wyprowadzał Polskę z socjalizmu do gospodarki rynkowej. Mamy wielu ekonomistów ale wówczas /była całkowita zapaść gospodarcza kraju/ nie było odważnego,który zechciałby pokierować zmianami zmierzającymi do uzdrowienia finansów publicznych. Nigdzie nie było doświadczeń w wychodzeniu z gospodarki centralnie sterowanej do systemu swobody gospodarczej,opartego o rachunek finansowy a nie o potrzeby polityczne.Dzisiaj wielu ludzi twierdzi,że można było inaczej postępować. Zgoda,tylko że mamy pełniejszą wiedzę od tych,którzy wówczas "po omacku"zmieniali system. Zasług prof.Balcerowicza nie można zapomnieć. Pan Wałęsa ma trwałe miejsce w historii Polski i w… Czytaj więcej »

who win today match
Gość

Nice Blog, With thanks! Valuable information! Useful post, Nice info!
We provide all Cricket match prediction today. BBL 2019-20 reports, 2020 IPL 13 match tips, 2020 WC T20, BPL 2020, CBTF Winner prediction tips. PSL T20 Match Toss Session cricket reports, Lambi Pari cricket tips, Fency Match Reports Today. Today match prediction tips.

wacek
Gość
wacek

zazabrane mienie każdy dostawał jakieś odszkodowanie, niech to teraz oddadzą, zapłacą za utrzymanie. trzeba było sobie po wojnie zabrać te riuny. cwaniaki hrabiowie

Rafał
Gość
Rafał

uwaga na oszustwo

radek
Gość
radek

Z dobrym dla rządzącej partii skutkiem stosowana jest sztuczka propagandowa,polegająca na izolacji pewnej grupy społecznej bądź zawodowej,poddanie jej "słusznej",medialnej krytyce zazwyczaj bez przedstawienia dowodów a resztę czyli tak zwane "dobijanie" ofiar pozostawia się niezbyt rozgarniętej części społeczeństwa. Orzekaniem w sądach zajmuje się ok 10 tysięcy sędziów. Propaganda rządowa przedstawia kilku /pewnie nie więcej niż 5/ sędziów,którzy dokonali niegodnych czynów czy zachowań. Reszta,czyli 9995 osób to porządni ludzie,z godnością i zaangażowaniem wykonujący swój zawód. Zmanipulowany suweren tego nie dostrzega. Podobnie było z emerytami służb mundurowych. Próby dyskredytowania ciągle są podejmowane,jeśli tylko mogą wyniknąć z tego doraźne korzyści polityczne. Medialnej,negatywnej obróbce poddawano… Czytaj więcej »

B-ra
Gość
B-ra

Na Zajęczej w Rzeszowie też grasuje, tyle że bez Skody, a z telefonem w ręku..... filmuje sie. Warunki są znakomite, niewykoszona trawa itp. Polecam uwadze.

hijena
Gość
hijena

niektore osoby uważają ,że noszenie okularow optycznych doda im powagi i spowoduje inteligentniejszy wyraz twarzy

Karina
Gość
Karina

Brawo Pan Prezydent. Tak trzymać.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Kiedy nasz prezydent zajmie się reklamami w centrum?
Czy nie można zmusić najemców by szyldy i reklamy były w jednym kształcie?
Idąc 3-go maja zamiast podziwiać deptak i piękne kamienice, podziwiamy festiwal reklam.

hijena
Gość
hijena

juz się kiedys odgrażał się,że zrobi porządek z reklamami i mimo ,że ma Ustawę Krajobrazowa ulice otapetowane reklamami przypominają prowincjonalne miasto w Bangladeszu

hijena
Gość
hijena

szczegolnie atrakcyjne są poręcze na kladce w ksztalcie deski klozetowej,wykonane porecze z egzotycznego drewna ,wypaczone ,krzywe z zadrami wygladają ,jakby wykonane były z desek ze starej palety transportowej.Rzeszow Miasto Imitacji

Teresa
Gość
Teresa

Witam.Mam tez problem ,od 2 tygodni pisze z kims,kto podaje sie za generala Millera ,jest na misji w Afganistanie.Kolka dni temu poprosil mnie,zebym zgodzila sie przyjac jego przesylke,fundusze,ktore ma zdeponowane w firmie Global Security,gdyz ta firma likwiduje swoja dzialalnosc w USA i przenosi sie do UK,a on nie ma mozlowosci innej ,zeby te fundusze przeniesc do innego banku,bo jest w Afganistanie,podal taki adres tej firmy Global Security :globalintercommserv77088@gmail.com,ze ta firma bedzie sie juz ze mna kontaktowac,poniewaz wiele czytalam na temat oszust i nie wydaje mi sie to prawdopodobne,aby ktos wysylal z Ameryki walizke funduszy,otoz ta firma Global napisala mi teraz,ze… Czytaj więcej »

ewa1976
Gość
ewa1976

nie odpisuj naciągacze

Jasio Kefirek
Gość
Jasio Kefirek

Teresa?! Ty dla jaj czy naprawdę jesteś tak tępa?

Fabiona
Gość
Fabiona

Dokładnie, nie odpisuj jemu, to naciągacze.

usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

wacek
Gość
wacek

no i mogą popilnować dzieci, kiedy rodzice będą zarabiać pieniądze.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Blanka
Gość
Blanka

Mi by się przydała taka - bezzwrotna :)