Forum

Jelenie ryczą, myśliwi strzelają
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
26-09-2013
16:36

BUDA STALOWSKA. Miłośnicy przyrody z obiektywami wymierzonymi w ryczące jelenie kontra myśliwi z bronią uzbrojoną w lunety.

W polskich lasach trwa jeden z najpiękniejszych spektakli przyrody. Niestety, jelenie gody w brutalny sposób przerywają myśliwi, dla których ryczące byki są w tym czasie wyjątkowo łatwym celem.

W lasach Budy Stalowskiej, które od lat słyną z wyjątkowo licznej dzikiej zwierzyny, od ponad dwóch tygodni trwa rykowisko jeleni szlachetnych. Spektakularne gody przyjeżdża tu w tym czasie podziwiać wielu miłośników z całego regionu.

Samce jeleni, dotychczas ciche i ostrożne, stają się teraz hałaśliwe i widoczne. Ich celem jest zdobycie partnerki do rozrodu. Nasłuchiwanie głosów ryczących jeleni rozchodzących się pod wieczór lub o poranku dostarcza niezapomnianych wrażeń. Szczęśliwcy, którzy usłyszą trzask ścierających się poroży lub dojrzą imponujące wieńce ryczących samców, doświadczają niezwykłych przeżyć.

- W Budzie Stalowskiej nie brakuje miejsc, z których można podziwiać bardzo aktywne obecnie byki. Łąki zostały wykoszone, łatwo poruszać się po tym terenie, a i same byki są bardzo dobrze widoczne - przyznaje Bogdan Myśliwiec, fotoreporter Super Nowości i miłośnik przyrody. - Codziennie spotkać tu można sporo osób, które z aparatami i lornetkami wypatrują jeleni. Całość tego rytuału trwa około 3 tygodni, więc rzeczywiście to wyjątkowy czas w ciągu roku. Gdy minie, byki i sarny połączą się w stada i zaszyją się w głębi lasów. Nie będzie ich ani słychać, ani widać.

Rykowisko jest, niestety, również okresem wzmożonych polowań na te zwierzęta. Myśliwi korzystają z faktu, że byki noszące okazałe poroża stają się mniej ostrożne i łatwe do podejścia. Z danych statystycznych wynika, że podczas rykowiska zabijana jest większość samców jeleni, przeznaczona do odstrzału w ramach rocznego planu łowieckiego. Rykowisko to także możliwość dobrego zarobku. Odstrzał byków sprzedawany jest myśliwym z zagranicy, a i myśliwi z całej Polski mogą za kwotę około 5 tysięcy ustrzelić sobie podkarpackiego jelenia.

W Budzie Stalowskiej z roku na rok przybywa ambon, z których korzystają myśliwi. Co więcej, na polanach przed ambonami dokarmiają oni jelenie, tak by wystawiły im się one prosto na cel. Sprzęt, którego używają wyposażony jest w lunety. Upolowanie jelenia w takich warunkach nie jest żadnym wyczynem.

Myśliwy z jednego z kół łowieckich, z którym rozmawialiśmy, przyznał, że w tym roku mają prawo do odstrzału 10 byków. Część odstrzeliwują sami, dla pozyskania środków z zewnątrz prawo do odstrzału kilku sztuk odsprzedają myśliwym z innych kół.

- Fakt polowania na jelenie, które podczas rykowiska całą energię i uwagę poświęcają przedłużeniu swojego gatunku, budzi liczne kontrowersje natury etycznej, także w środowisku myśliwych - czytamy na stronie Stowarzyszenia Pracownika na rzecz Wszystkich Istot. - Podobne wątpliwości stały się przyczyną, dla której wiele gatunków łownych zostało objętych ochroną w czasie przypadającym na gody i wydawanie na świat potomstwa. Zakaz polowań podczas jelenich godów funkcjonuje już w kilku krajach Europy Zachodniej, np. w Hiszpanii.

W Polsce jelenie nie są objęte ochroną w okresie godowym, wręcz przeciwnie, to właśnie w tym okresie ginie ich najwięcej.

Małgorzata Rokoszewska

26-09-2013
17:43
ala

mordercy zwierzat przyjezdzaja na wielkie modlitwy i pochwały do koscioła w Miłocinie.Ale parafia-sciany koscioła gesto obwieszane rogami niwinnych zwierzat .-Parafia nieetyczna.

27-09-2013
09:38
Halina

Zakończcie ten proceder. Napiszcie pismo, a my obywatele RP podpiszemy. Skończmy z odstrzałami raz i dobrze, skutecznie. Czekam na Waszą inicjatywę. Zróbmy to razem ;-)

27-09-2013
10:27
Bonifacy Krufka

Lelenie i inna spłowiała zwierzyna powinna zostać wyposażona w sztucery z lunetą dla wyrównania szans!
Widzę tych myśliwych w kamizelkach kuloodpornych i kewlarowych chełmach.

27-09-2013
12:47
Aeterna

Łowiectwo to barbarzyński proceder i w pełni się zgadzam z treścią artykułu. Proszę jednak o poprawienie "saren" na łanie. Sarna to odrębny gatunek,a samica jelenia to łania. Pozdrawiam.

27-09-2013
14:54
Sara

Sarna nie jest samicą jelenia! To odrębny gatunek (samiec to kozioł, a samica - koza).
Samica jelenia to łania!
A stowarzyszenie przyrodnicze, o którym mowa w artykule, to Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, a nie "Pracownik".
Szkoda, że do tego jakże ważnego i pożytecznego tekstu, wkradły się te nieścisłości merytoryczne... :(

27-09-2013
14:55
Sławek

zapraszamy na http://www.niechzyja.pl

27-09-2013
14:56
Niech Żyją!

Kampania Niech Żyją! jest pierwszą akcją społeczną w Polsce, która chce doprowadzić do zmian w polskim myślistwie. Zaczynamy od dzikich ptaków, bo uzasadnienie ich zabijania nie wytrzymuje żadnych argumentów - to może być tylko 'tradycja", albo "rekreacja". Ale czy w XXI wieku można zabijać dla rekreacji?

Podpisać można w tej sprawie petycję: http://www.petycje.pl/petycjeP.....cjeid=8907

http://www.niechzyja.pl

30-09-2013
14:47
ben

zawsze się zastanawiam jak widząc jakieś zwierzę można chcieć mu odebrać życie - co to by mi dało? moim zdaniem
trzeba zakazać polowań,nie można zabijać tylko dla 'przyjemności' z zabijania (patrz polowania na ptaki), przecież nie jest tak że jak nie będą zabijać zwierząt , to będą zabijać ludzi. regulacją
stanu zwierzyny zajmą się drapieżniki(wilki, rysie, pumy-teraz prawie juz wytępione jak wiele innych gatunków), ale dla
najbardziej zawziętych myśliwych można wprowadzić taki model jak w wędkarstwie
'catch and release' czyli strzał nabojem usypiającym , zdjęcie z "upolowanym" zwierzakiem i z powrotem go do lasu
.Strzelby takie już istnieją, nie są wcale drogie przy cenach tradycyjnych sztucerów, a zasięg mają
taki jak broń gładkolufowa. nie będziemy pierwsi, bo bodajże Holandia zakazała już polowań, ale pomyślmy
ilu zwierzętom ocalimy życie i oszczędzimy cierpień . Z łowieckim pozdrowieniem dla naprawdę kochających przyrodę - Darz Bór

17-02-2015
19:57
Lukas

Jak myśliwi rax na jakiś czas ustrzelą jelenia to nic się nie stanie i zrobi sobie z tego kiełbase zajmij sie lepiej obozami koncentracyjnymi dla zwierzat w rzezniach i okropnym tam warunkom a takze masową ubojnią. Ciezko mowic o humanitaryzmie gdy funduje sie rzeznie i wpieprza sie mieso z tamtad

18-03-2015
18:05
zbyszek

ci co poluja to sa mordercami dla zysku zrobia wiele rogi jelenia zawsze byly dla tych ludzi wielkim kaskiem a tak naprawde to dar natury czy to sarna czy dzik czy jelen itp mamy bronic naszych dobr a misliwi ci co wlasnie powinni dbac o nature i lancuch pokarmowy w przyrodzie to go lamna wilki sa gatunkiem pod wyginienciem dlatego ze brak pokarmu w lasach spowodowal wyginiecie tak samo czy ktos widzi zajecy kiedys bylo ich wiele teraz pusto zachwile jeleni nie bedzie juz niema tych stad co kiedys znam wielu mysliwych i mam kilka filmow z ich udzialem i powiem jedno powini sami nie dostac jedzenia i tak jedzenie im wystawic a ktos z ukrycia powinien do nich strzelac nagonki to juz calkowicie strzelaja do wszystkiego co sie rusza i to sie nazywa ochrona lasow rolnicy narzekaja na dziki i ich szkody a tak naprawde wychodza gdzie maja jedzenie moze czas dokarmiac dzika zwierzyne gdzie maja isc jak lasy sa tak geste jak slupy energetyczne prawda jest taka ze bedziemy mieli zwierzyne ale w zoo

21-09-2016
20:17
leśny

Słuchammmm! raz na jakiś czas ? tłukom az las dudni i łoją kase za wieńce wywożone za granice !!! a ile postrzałków sie wala po lasach a zabijane szpiczaki i podkładane za łanie gdy ciezko jest sie wyrobic z planem to co słabo zorientowany naród . Myśliwy zawsze był największym kłusownikiem !!!!!

23-09-2016
21:15
paweł

Lasy wycinają grodza i pola i lasy zwierzyna powoli niema gdzie sie ukryc i wydaje sie ze jest jej wiecej a naprawde jest coraz wiecej kłusowników i nie przejmujących sie etyką myśliwych którzy uczynili sobie z jeleni niezły biznes . Pewnego dnia Polska tak piekny kraj obudzi sie z wytępionym zwierzakiem ''szlachetnym'' . i nie jest prawda ze strzela sie tylko selekcyjne byki . Wyglada to czesto tak ze mysliwy kupuje od kogos wieniec w 1 klasie zdaje go do wyceny a w zamian za to strzela do najwiekszego byka jakiego widzial w okolicy i wiesza go na sciane . Jesli nikt nie zacznie patrzec im wszystkim bardziej na ręce zostanie kilka zwierzaków w lasach . O co bardzo proszę niech ktos sie tym zajmie .

13-09-2018
15:52
Krzysztof

Najprościej wyrównać szanse,odebrać mordercom zwierząt broń i niech sobie polują tak jak ludzie pierwotni, z tym że tamci potrzebowali pożywienia, zobaczymy ilu z nich pójdzie na takie polowanie a ilu wróci.

02-11-2018
11:06
bieszczad

Od ponad dwudziestu lat przebywam w towarzystwie leśników, ekologów i myśliwych. Artykuł jednostronny przedstawiający myśliwych jako psychopatów czy morderców. Autorka kompletnie nie zna tematu ale fajny medialny i na topie czyli "nie znam się ale się wypowiem". Buda Stalowska to nie Podkarpacie i opisując a zarazem oczerniając środowisko myśliwskie zrzeszające ponad 130 000 osób wypada w najmniejszym stopniu z tematem się zaznajomić.

2
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Bonifacy KrufkaUrzędnik z UMAdrian Bayford Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)