Forum

Jelenie ryczą, myśliwi strzelają
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
26-09-2013
16:36

BUDA STALOWSKA. Miłośnicy przyrody z obiektywami wymierzonymi w ryczące jelenie kontra myśliwi z bronią uzbrojoną w lunety.

W polskich lasach trwa jeden z najpiękniejszych spektakli przyrody. Niestety, jelenie gody w brutalny sposób przerywają myśliwi, dla których ryczące byki są w tym czasie wyjątkowo łatwym celem.

W lasach Budy Stalowskiej, które od lat słyną z wyjątkowo licznej dzikiej zwierzyny, od ponad dwóch tygodni trwa rykowisko jeleni szlachetnych. Spektakularne gody przyjeżdża tu w tym czasie podziwiać wielu miłośników z całego regionu.

Samce jeleni, dotychczas ciche i ostrożne, stają się teraz hałaśliwe i widoczne. Ich celem jest zdobycie partnerki do rozrodu. Nasłuchiwanie głosów ryczących jeleni rozchodzących się pod wieczór lub o poranku dostarcza niezapomnianych wrażeń. Szczęśliwcy, którzy usłyszą trzask ścierających się poroży lub dojrzą imponujące wieńce ryczących samców, doświadczają niezwykłych przeżyć.

- W Budzie Stalowskiej nie brakuje miejsc, z których można podziwiać bardzo aktywne obecnie byki. Łąki zostały wykoszone, łatwo poruszać się po tym terenie, a i same byki są bardzo dobrze widoczne - przyznaje Bogdan Myśliwiec, fotoreporter Super Nowości i miłośnik przyrody. - Codziennie spotkać tu można sporo osób, które z aparatami i lornetkami wypatrują jeleni. Całość tego rytuału trwa około 3 tygodni, więc rzeczywiście to wyjątkowy czas w ciągu roku. Gdy minie, byki i sarny połączą się w stada i zaszyją się w głębi lasów. Nie będzie ich ani słychać, ani widać.

Rykowisko jest, niestety, również okresem wzmożonych polowań na te zwierzęta. Myśliwi korzystają z faktu, że byki noszące okazałe poroża stają się mniej ostrożne i łatwe do podejścia. Z danych statystycznych wynika, że podczas rykowiska zabijana jest większość samców jeleni, przeznaczona do odstrzału w ramach rocznego planu łowieckiego. Rykowisko to także możliwość dobrego zarobku. Odstrzał byków sprzedawany jest myśliwym z zagranicy, a i myśliwi z całej Polski mogą za kwotę około 5 tysięcy ustrzelić sobie podkarpackiego jelenia.

W Budzie Stalowskiej z roku na rok przybywa ambon, z których korzystają myśliwi. Co więcej, na polanach przed ambonami dokarmiają oni jelenie, tak by wystawiły im się one prosto na cel. Sprzęt, którego używają wyposażony jest w lunety. Upolowanie jelenia w takich warunkach nie jest żadnym wyczynem.

Myśliwy z jednego z kół łowieckich, z którym rozmawialiśmy, przyznał, że w tym roku mają prawo do odstrzału 10 byków. Część odstrzeliwują sami, dla pozyskania środków z zewnątrz prawo do odstrzału kilku sztuk odsprzedają myśliwym z innych kół.

- Fakt polowania na jelenie, które podczas rykowiska całą energię i uwagę poświęcają przedłużeniu swojego gatunku, budzi liczne kontrowersje natury etycznej, także w środowisku myśliwych - czytamy na stronie Stowarzyszenia Pracownika na rzecz Wszystkich Istot. - Podobne wątpliwości stały się przyczyną, dla której wiele gatunków łownych zostało objętych ochroną w czasie przypadającym na gody i wydawanie na świat potomstwa. Zakaz polowań podczas jelenich godów funkcjonuje już w kilku krajach Europy Zachodniej, np. w Hiszpanii.

W Polsce jelenie nie są objęte ochroną w okresie godowym, wręcz przeciwnie, to właśnie w tym okresie ginie ich najwięcej.

Małgorzata Rokoszewska

26-09-2013
17:43
ala

mordercy zwierzat przyjezdzaja na wielkie modlitwy i pochwały do koscioła w Miłocinie.Ale parafia-sciany koscioła gesto obwieszane rogami niwinnych zwierzat .-Parafia nieetyczna.

27-09-2013
09:38
Halina

Zakończcie ten proceder. Napiszcie pismo, a my obywatele RP podpiszemy. Skończmy z odstrzałami raz i dobrze, skutecznie. Czekam na Waszą inicjatywę. Zróbmy to razem ;-)

27-09-2013
10:27
Bonifacy Krufka

Lelenie i inna spłowiała zwierzyna powinna zostać wyposażona w sztucery z lunetą dla wyrównania szans!
Widzę tych myśliwych w kamizelkach kuloodpornych i kewlarowych chełmach.

27-09-2013
12:47
Aeterna

Łowiectwo to barbarzyński proceder i w pełni się zgadzam z treścią artykułu. Proszę jednak o poprawienie "saren" na łanie. Sarna to odrębny gatunek,a samica jelenia to łania. Pozdrawiam.

27-09-2013
14:54
Sara

Sarna nie jest samicą jelenia! To odrębny gatunek (samiec to kozioł, a samica - koza).
Samica jelenia to łania!
A stowarzyszenie przyrodnicze, o którym mowa w artykule, to Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, a nie "Pracownik".
Szkoda, że do tego jakże ważnego i pożytecznego tekstu, wkradły się te nieścisłości merytoryczne... :(

27-09-2013
14:55
Sławek

zapraszamy na http://www.niechzyja.pl

27-09-2013
14:56
Niech Żyją!

Kampania Niech Żyją! jest pierwszą akcją społeczną w Polsce, która chce doprowadzić do zmian w polskim myślistwie. Zaczynamy od dzikich ptaków, bo uzasadnienie ich zabijania nie wytrzymuje żadnych argumentów - to może być tylko 'tradycja", albo "rekreacja". Ale czy w XXI wieku można zabijać dla rekreacji?

Podpisać można w tej sprawie petycję: http://www.petycje.pl/petycjeP.....cjeid=8907

http://www.niechzyja.pl

30-09-2013
14:47
ben

zawsze się zastanawiam jak widząc jakieś zwierzę można chcieć mu odebrać życie - co to by mi dało? moim zdaniem
trzeba zakazać polowań,nie można zabijać tylko dla 'przyjemności' z zabijania (patrz polowania na ptaki), przecież nie jest tak że jak nie będą zabijać zwierząt , to będą zabijać ludzi. regulacją
stanu zwierzyny zajmą się drapieżniki(wilki, rysie, pumy-teraz prawie juz wytępione jak wiele innych gatunków), ale dla
najbardziej zawziętych myśliwych można wprowadzić taki model jak w wędkarstwie
'catch and release' czyli strzał nabojem usypiającym , zdjęcie z "upolowanym" zwierzakiem i z powrotem go do lasu
.Strzelby takie już istnieją, nie są wcale drogie przy cenach tradycyjnych sztucerów, a zasięg mają
taki jak broń gładkolufowa. nie będziemy pierwsi, bo bodajże Holandia zakazała już polowań, ale pomyślmy
ilu zwierzętom ocalimy życie i oszczędzimy cierpień . Z łowieckim pozdrowieniem dla naprawdę kochających przyrodę - Darz Bór

17-02-2015
19:57
Lukas

Jak myśliwi rax na jakiś czas ustrzelą jelenia to nic się nie stanie i zrobi sobie z tego kiełbase zajmij sie lepiej obozami koncentracyjnymi dla zwierzat w rzezniach i okropnym tam warunkom a takze masową ubojnią. Ciezko mowic o humanitaryzmie gdy funduje sie rzeznie i wpieprza sie mieso z tamtad

18-03-2015
18:05
zbyszek

ci co poluja to sa mordercami dla zysku zrobia wiele rogi jelenia zawsze byly dla tych ludzi wielkim kaskiem a tak naprawde to dar natury czy to sarna czy dzik czy jelen itp mamy bronic naszych dobr a misliwi ci co wlasnie powinni dbac o nature i lancuch pokarmowy w przyrodzie to go lamna wilki sa gatunkiem pod wyginienciem dlatego ze brak pokarmu w lasach spowodowal wyginiecie tak samo czy ktos widzi zajecy kiedys bylo ich wiele teraz pusto zachwile jeleni nie bedzie juz niema tych stad co kiedys znam wielu mysliwych i mam kilka filmow z ich udzialem i powiem jedno powini sami nie dostac jedzenia i tak jedzenie im wystawic a ktos z ukrycia powinien do nich strzelac nagonki to juz calkowicie strzelaja do wszystkiego co sie rusza i to sie nazywa ochrona lasow rolnicy narzekaja na dziki i ich szkody a tak naprawde wychodza gdzie maja jedzenie moze czas dokarmiac dzika zwierzyne gdzie maja isc jak lasy sa tak geste jak slupy energetyczne prawda jest taka ze bedziemy mieli zwierzyne ale w zoo

21-09-2016
20:17
leśny

Słuchammmm! raz na jakiś czas ? tłukom az las dudni i łoją kase za wieńce wywożone za granice !!! a ile postrzałków sie wala po lasach a zabijane szpiczaki i podkładane za łanie gdy ciezko jest sie wyrobic z planem to co słabo zorientowany naród . Myśliwy zawsze był największym kłusownikiem !!!!!

23-09-2016
21:15
paweł

Lasy wycinają grodza i pola i lasy zwierzyna powoli niema gdzie sie ukryc i wydaje sie ze jest jej wiecej a naprawde jest coraz wiecej kłusowników i nie przejmujących sie etyką myśliwych którzy uczynili sobie z jeleni niezły biznes . Pewnego dnia Polska tak piekny kraj obudzi sie z wytępionym zwierzakiem ''szlachetnym'' . i nie jest prawda ze strzela sie tylko selekcyjne byki . Wyglada to czesto tak ze mysliwy kupuje od kogos wieniec w 1 klasie zdaje go do wyceny a w zamian za to strzela do najwiekszego byka jakiego widzial w okolicy i wiesza go na sciane . Jesli nikt nie zacznie patrzec im wszystkim bardziej na ręce zostanie kilka zwierzaków w lasach . O co bardzo proszę niech ktos sie tym zajmie .

13-09-2018
15:52
Krzysztof

Najprościej wyrównać szanse,odebrać mordercom zwierząt broń i niech sobie polują tak jak ludzie pierwotni, z tym że tamci potrzebowali pożywienia, zobaczymy ilu z nich pójdzie na takie polowanie a ilu wróci.

02-11-2018
11:06
bieszczad

Od ponad dwudziestu lat przebywam w towarzystwie leśników, ekologów i myśliwych. Artykuł jednostronny przedstawiający myśliwych jako psychopatów czy morderców. Autorka kompletnie nie zna tematu ale fajny medialny i na topie czyli "nie znam się ale się wypowiem". Buda Stalowska to nie Podkarpacie i opisując a zarazem oczerniając środowisko myśliwskie zrzeszające ponad 130 000 osób wypada w najmniejszym stopniu z tematem się zaznajomić.

16
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
pomyslowy DobromilusotyfoAldona z PigalakajanStanisław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)