Forum

- Jesteśmy wybranym pokoleniem. Wierzę, że nam się uda!
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
18-11-2016
11:18

Lech Wałęsa przyjechał do Rzeszowa, by porozmawiać z ludźmi i posłuchać ich. 

- To nasze pokolenie zmieniło podział Europy i świata. Otworzyliśmy epokę - mówił Lech Wałęsa podczas środowego spotkania w rzeszowskim kinie „Zorza”. Spotkanie z byłym prezydentem RP zorganizował podkarpacki Komitet Obrony Demokracji. Dlaczego laureat pokojowej Nagrody Nobla, pierwszy z prawdziwego wyboru prezydent Rzeczypospolitej nie siedzi w domu i nie odcina kuponów od sławy? - Widząc, co się dzieje, i będąc z tego niezadowolonym, postanowiłem objechać kraj, by mimo wszystko razem z ludźmi zastanowić się, co zrobić, by nie stracić tak ciężko zdobytego zwycięstwa - wyjaśniał legendarny przywódca Solidarności.

Na spotkaniu panowała gorąca atmosfera. Lech Wałęsa sypał trafnymi radami i przypowieściami. - Popełniliśmy parę błędów - nie ukrywał. - Nie rozmawialiśmy z ludźmi, bo mieliśmy przekonanie, że mamy ich pełne zaufanie. A demokracja, to znajomość ludzkich problemów. Nie ma się, co dziwić, że partie polityczne są dziś pojmowane jako bandy polityczne.

Lech Wałęsa zdradził, że dawał rady Tuskowi i Komorowskiemu, by wystawiali mikrofon na ulicę i pytali: „Rodacy, co możemy dla was zrobić?!”. Może gdyby wówczas rządzący go posłuchali, PiS nie doszłoby do władzy?

Nieśli go na ramionach
Wałęsa z nostalgią wraca na Podkarpacie. Gdy przewodził 10-milionowemu związkowi, to był tu najczęściej w czasie tzw. gaszenia strajków. Bywał też na rozmowach z rządem i na zwykłych spotkaniach wiejskich. W stanie wojennym zagościł na dłużej, gdy został internowany w Arłamowie.

Podkarpackie drogi Wałęsy zatrzymały się historycznie w Stalowej Woli. W sierpniu 1988 r. w Hucie Stalowa Wola wybuchł wielki strajk. Było nie do pomyślenia, by zakład zbrojeniowy zastrajkował. A jednak! Kilka tysięcy osób zamknęło się za bramami i żądało tylko jednego - legalizacji „Solidarności”. Wygasły strajki na Śląsku i w Gdańsku, a Huta trwała. Wtedy to „nielegalny” Lech Wałęsa poprosił, by zaprzestali dalszej akcji. Hutnicy wyszli z zakładu. Kilka miesięcy później Wałęsa przyjechał do Stalowej Woli. Z obecnego pl. Piłsudskiego, gdzie było spotkanie z kilkunastoma tysiącami ludzi, do dzisiejszej bazyliki był niesiony na ramionach. Tak było ćwierć wieku temu.

Dzisiejszy Lechu, bo tak dalej pozwala o sobie mówić, jest politykiem stonowanym. - Ja już na rządzenie się nie nadaję - rzuca wyzwanie publiczności, ale w sali nie ma ani jednego, który by w to uwierzył. Godne wiary jest natomiast stwierdzenie, że przyjechał do Rzeszowa, by porozmawiać z ludźmi.

Lech Wałęsa2Image Enlarger

W rozmowie ze zgromadzonymi w „Zorzy”, a zapewne i na wszystkich innych spotkaniach, nie mogło zabraknąć pytania o „Bolka”, czyli esbecki pseudonim przypisywany Wałęsie. - Dla mnie byłaby to największa kara być na jego miejscu - wybrnął z kłopotliwego pytania. - Kiedy wszystko wyjdzie na jaw, okaże się, że z tego wielkiego Bolka był tylko zwykły cienki Bolek.

Na zarzut, jaki padł z sali, o kiepskiej jakości jego prezydentury, Lech Wałęsa przypomniał swoją rolę w przełomowych momentach dla historii Polski: - Gdyby ktoś mi powiedział wcześniej, że uda mi się TYLKO poprawić traktat rosyjsko-polski i wyprowadzić wojska, to już powinniście mnie na rękach nosić. Gdyby ktoś powiedział mi, że umorzę połowę polskich długów, najwięcej się napracuję dla umorzenia polskich długów, już za to powinienem miliony od was dostawać. A gdyby ktoś powiedział mi, że agent Bolek nie pozwoli być premierowi Kiszczakowi, a generała Jaruzelskiego strąci, by do końca doprowadzić do wolności i zajmie jego miejsce. Przecież to ja zrobiłem, nie kto inny...

Obecnie rządzącą formację i jej lidera, czyli PiS i prezesa Kaczyńskiego, Wałęsa odsyłał do średniowiecza. - Wstecznictwo - mówił w odniesieniu do zwijania flag Unii Europejskiej w dzień 11 listopada. W tzw. męskich słowach rozprawił się z pomysłami min. Antoniego Macierewicza na modernizację rodzimej armii.

Otworzył epokę
Szkoda, ale to wielka szkoda, że KOD zorganizował spotkanie z Lechem Wałęsą w rozmiarach kameralnych. Było tylko kilkuset ludzi, a mogło być przynajmniej kilka razy więcej. Wałęsy nie trzeba się bać. Wałęsa podkreślał, że on i pokolenie Solidarności tylko „otworzyło epokę...”, i: „żeby nam się chciało chcieć, to będziemy piękną Polskę mieć...”

Jerzy Mielniczuk

18-11-2016
12:49
suwnicowa

Jesteśmy wybranym pokoleniem. Wierzę, że nam się uda !
Tak srednio co 2 tysiace lat jest wybrane pokolenie na swiecie.

20-11-2016
18:46
eddy

Zalezy co ma sie nam udac? Jezeli obalic rzady PISu to popieram

21-11-2016
13:10
fan innowacji

Ale się upasł.

17
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
ELVIS WHYTEojczulekMariuszLenka BolkovaDavis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ELVIS WHYTE
Gość
ELVIS WHYTE

skontaktuj się z nami dzisiaj za pośrednictwem naszego e-maila (doctorelviswhyte@gmail.com) lub WhatsApp +2347083629144, aby uzyskać więcej informacji, jeśli chcesz sprzedać swoją nerkę za ogromną sumę pieniędzy.

ojczulek
Gość
ojczulek

Z taką urocza kobietą jak na fotografii można mieć dzieci, równie urocze.

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (leni.bolkova01@gmail.com)

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

cześć

Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 3%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (leni.bolkova01@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć, Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej? Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę! Zapewniamy pomoc finansową dla osób, które szukają pożyczek. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Marcin
Gość
Marcin

Ogrzewanie pompą powietrzną w okresach przejściowych jest tańsze niż gazem, a z wymiennikiem gruntowym pionowym cały rok taniej.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (adribay0008@gmail.com)

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Mariusz
Gość

Może kilka lat temu pożyczki pozabankowe były ryzykiem, aktualnie jednak wygląda to zupełnie inaczej i są oczywiście w pełni bezpieczne dla nas.