Forum

Kąpielisko w Radawie w tym roku nie ruszy
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
24-02-2020
09:48

RADAWA. Koniec z kultowym miejscem, do którego latem zjeżdżali mieszkańcy z całego województwa?

– W tym roku kąpielisko w Radawie nie ruszy. Nie będzie ani kąpieliska, ani żadnych imprez kulturalnych – poinformował na ostatniej sesji Rady Gminy wójt gminy Wiązownica. Marian Ryznar tłumaczy, że powodem jest wycofanie się PGE z dzierżawy turbin na jazie, kwestia bezpieczeństwa oraz osobiste zmęczenie. Nie kryje też rozgoryczenia w związku toczącymi się przeciw niemu procesami sądowymi, „polityczną walką o Radawę”, a także brakiem wsparcia ze strony władz powiatowych i wojewódzkich.

Kąpielisko, świeże powietrze, spokojna okolica, a do tego imponujący kalendarz imprez kulturalnych co roku przyciągał tłumy. Wszystko wskazuje jednak na to, że Gminny Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji w Radawie przestanie działać. Jak zapowiedział wójt gminy Wiązownica, Marian Ryznar, gmina nie tylko nie zorganizuje już żadnych wydarzeń kulturalnych, ale też nie udostępni kąpieliska. 

Wójt argumentował, że to wynik kilku czynników. – PGE wycofuje się z dzierżawy turbin na jazie i chce to sprzedać. To wycofanie się spółki energetycznej z umowy z nami jest sygnałem, że coś koło tego się dzieje – mówił wójt. – W tamtym roku była akcja, gdzie pod koniec lipca niezidentyfikowane w sumie osoby kazały nam to zamknąć. Do dzisiaj nie wiem, kto i co. Obawiamy się, że to się może powtórzyć i jeśli przygotujemy kąpielisko, to przyjdzie nakaz jego zamknięcia – wyjaśniał.

Kolejny argument to kwestia bezpieczeństwa. - Podczas ubiegłorocznego zlotu motocyklowego jeden z jego uczestników w barwach klubowych innych niż klub motocyklowy organizatora zmarł na zawał. Mam nieoficjalne informacje, że są przymiarki do pewnego rewanżu – przekonywał wójt. Wskazał również, że przez 13 lat nie miał wakacji, bo osobiście czuwał nad każdą imprezą w Radawie. - To było tak, jakby co tydzień wesele organizować na bazie tej Radawy – porównywał Marian Ryznar. – Czasem trzeba się w tańcu zatrzymać, złapać oddech.

Polityka w tle

Podczas swojego wystąpienia włodarz nie krył rozgoryczenia. Przypomniał o toczących się przeciwko niemu procesach sądowych, a także próbach odwołania go ze stanowiska przez lokalną społeczność. 

- Uważam, że to czysto polityczna nagonka. Każdy ma pewną odporność. Ciągłe ataki na moją osobę i polityczna walka o Radawę już mnie zmęczyły - mówi w rozmowie z nami Marian Ryznar. - Ja się po prostu boję, że ktoś może coś zrobić wypoczywającym tam gościom czy nam jako organizatorom. Siedzę teraz w dwóch sądach, jestem na zwolnieniu lekarskim, bo przez to wszystko mam poważną depresję, a w urzędzie jestem gościem. Zastępca bez większego doświadczenia nie pociągnie swoich i moich obowiązków - przekonuje.

Wśród mieszkańców gminy pojawiają się głosy, że wójt próbuje się mścić za to, że nie został wybrany do Sejmu. - To nieprawda. Zdecydowałem się kandydować, kiedy lista była praktycznie zamknięta. Jestem realistą. Wiem, jak głosuje Podkarpacie i liczenie na to, że wejdę, byłoby mało poważne - zauważa. – Rozumiem prawo do wypoczynku, ale ja też mam prawo do życia. Fajnie się teraz pisze, że to „letnia stolica Podkarpacia”, ale ani ze strony powiatu ani województwa nikt tego nie zauważył, nie dał mi nawet złotówki, nie pomógł w promocji - dodaje.

Już na sesji wiceprzewodniczący rady Jan Kipczak pytał o możliwość wydzierżawienia obiektu. Zwłaszcza, że niektórzy zainwestowali, tworząc punkty gastronomiczne. - W żadnym wypadku nie oddam Radawy w dzierżawę, ani nie sprzedam. Nieprawdą jest, że próbuję zaniżyć wartość ośrodka, żeby komuś sprzedać. Uważam, że gmina nigdy nie powinna tego sprzedać i że żaden dzierżawca nie poprowadzi tego tak jak my - nie ma wątpliwości włodarz gminy. Czy widzi jakąkolwiek możliwość, że ten ośrodek będzie dalej działać? - W tym roku nie - odpowiada bez namysłu. A jeżeli dostanie wsparcie od władz wojewódzkich? - dopytujemy. - Jeżeli mnie nie skażą bezpodstawnie, dadzą mi trochę spokoju, to ja mam wielkie plany. Chciałem rozbudować działanie Radawy na Mołodycz, Nielepkowice, gdzie marzy mi się centrum sportów motoryzacyjnych - wylicza wójt. - Wierzę w Radawę, ale chciałbym, żeby środowisko mieszkańców, inspirowanych niestety w dużym stopniu przez księdza, zastanowiło się, że to się samo nie robi.

Wioletta Kruk

24-02-2020
11:55
Tomasz

Kur.... Szkoda.

24-02-2020
14:58
Iwona

Dobra zmiana- niech wszyscy głosują na dobrą zmianę, bo szkoły na Podkarpaciu też zamykają z powodu oszczędności.

24-02-2020
21:43
Serce płacze

Trzy lata z rzędu jeździliśmy wraz z dziećmi na wakacje właśnie nad Radawę, wypocząć, wyciszyć się, znaleźć czas tylko dla siebie i dla dzieci. Na ten rok też mieliśmy plany właśnie tam pojechać. Wspaniałe miejsce gdzie rano przy kawie oglądało się cudowny wschód słońca a pod wieczór kiedy słoneczko kładło się spać swoim śpiewem kołysały nas taki. Łza się w oku kręci, że tak cudowne miejsce zostanie zniszczone jedną decyzją jakiegoś fanatyka. Ogromna szkoda. Uwierzcie mi albo i nie, ale tam nasza mała rodzina znalazła swój raj. A po przeczytaniu artykułu z jakże smutną informacją normalnie się popłakałam. Zostaną tylko zdjęcia, wspomnienia i nagrany na dyktafon śpiew ptaków.

24-02-2020
21:43
gość

A czy ten co tego wieprzka wójtowi podłożył jest gotowy na pozwy od właścicieli ośrodków wypoczynkowych? Tam niektórzy zainwestowali oszczędności swojego życia! Nie wszystkich będzie stać utrzymać domki bez gości. Sprawy o odszkodowanie należy składać w urzędzie gminy Wiązownica!

24-02-2020
21:43
gość

Panowie motocykliści! To Wam wójt co roku symbolicznie przekazywał na zlotach klucze do bram Radawy. Może czas najwyższy zjednać siły i stanąć w obronie tego miejsca?! Nie dajcie im zabrać tego waszego (i naszego) "małego świata"!!!
Liczymy na Was!

24-02-2020
21:43
gość

Planowaliśmy tam wakacje, kolejne z rzędu. Świetne miejsce, cisza, woda, taki kawałek nieba na ziemi. Wielka szkoda, że nie będzie można już tam wypocząć.
Ktoś wójtowi świnię podłożył i tyle.

24-02-2020
21:44
dus

ach ta polityka.... wszyscy wiemy jaka jest prawda...

25-02-2020
07:42
Almowy

Niech zgadnę....Kasa się komuś nie zgadza

25-02-2020
10:48
hijena

ale 500,300+ nie przeszkadza ci ,jakie bierzesz na swoje bachory

26-02-2020
19:25
Bum

Ja pis to moge olac z trzeciego schodka

26-02-2020
19:26
Bum

Pis to olewam z trzeciego schodka

27-02-2020
22:03
Era

Musisz obiadek zjeść przed pracą przygotowany przez mamysie, żeby głodnym nie być. Do roboty i się żen.

60
Dodaj komentarz

avatar
50 Comment threads
11 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
45 Comment authors
jestem za...Milkapanna z dzieckiemboffFranciszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jestem za...
Gość
jestem za...

Straż Miejska nigdzie nie powinna być likwidowana. Im więcej podobnych służb tym większy porządek w okolicy.

Milka
Gość
Milka

Korzystałem z zabiegów depilacji laserowej i powiem szczerze, że jestem zadowolony. Trochę na początku się się wstydziłem ale potem jakoś poszło. Teraz jestem zadowolony. Zdecydowałem się na salon Laser Delux bo mają najlepsze opinie.

panna z dzieckiem
Gość

co robicie ze zuzytymi maseczkami ? ja pakuję po 10 szt i odsyłam kulawemu

boff
Gość
boff

kody - nie lejta wody

Tomasz
Gość
Tomasz

Co wyprawiają nauczyciele? Zadają znaczne ilości zadań do wykonania, właściwie to produkują zadania jak na taśmie produkcyjnej. Skopiuj, wklej i fruuuuuuuuu lecą zadania do uczniów. Fajna praca. A co, jeśli w domu jest jeden komputer i dwoje, troje dzieci? A co ....jeśli łącza są wolne, bo w wioskach nie ma infrastruktury? Niech minister oświaty coś z tym zrobi, a nie bredzi przed kamerami. Może trzeba poskromić nieco nauczycieli. Mój wnuczek z 7 klasy na tydzień otrzymał do rozwiązania 27 zadań z matematyki, dwa wypracowania pisemne i 14 stron z ćwiczeń do języka polskiego, ba nawet zadania z muzyki, religii i… Czytaj więcej »

Franciszek
Gość
Franciszek

Trzeba było nie hejtować w czasie strajku, że nieroby i chcą pieniądze za nic... Teraz pokazują, że jednak za coś. To, co dostajecie od nauczycieli online zazwyczaj jest przekazywane waszym dzieciom w klasie... a teraz nagle internet zawalony memami, o tym że nie można z dziećmi w domy wytrzymać

Tomasz
Gość
Tomasz

Sprawdzanie trzeźwości kierowców. Ciekawe, czy po każdej takiej akcji policjant myje ręce? Czy przy dmuchaniu w ustnik przez ewentualnie chorego na urządzenie nie dostaną się w "nieszczelnym dmuchu" wirusy? Dla mnie jest jasne, że taka procedura może narazić kierowcę na zapoznanie się z koronawirusem. Czy policja jest pewna, że nie nastąpi przeniesienie wirusa na urządzenie przy dmuchaniu w ustnik? Jedyny sposób bez ryzyka to teraz pobieranie krwi. Ja odmówiłbym dmuchania w ustnik.

radek
Gość
radek

Niebawem wrócimy do przedwojennych rozwiązań w oświacie. Po wsiach uczono w powszechnych szkołach 4 klasowych.Kto chciał się dalej uczyć musiał dojeżdżać do miejscowości,w której były klasy kolejne.

Mary
Gość
Mary

Jeśli potrzebujesz prawdziwego pożyczkodawcy, zwróć się do pana Bechera. Mam od niego swój kredyt. Jest zweryfikowanym i zaufanym pożyczkodawcą kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres (sgtbecher@gmail.com).

andrzej
Gość
andrzej

załadować bałatę i kruczka na taki

maciek
Gość
maciek

co trzeba wysłać do analizy?

radek
Gość
radek

Dość sprytnie biskup odpowiada burmistrzowi Ustrzyk i daje w ten sposób sygnał wiernym. Burmistrz napisał,że chce płacić z budżetu miasta za jedną tygodniowo lekcję religii.Natomiast nie wspomina o ograniczaniu ilości godzin religii,chce nawet udostępnić sale lekcyjne na większy wymiar tych lekcji .namawia do tego,aby katecheci drugą godzinę uczyli za darmo albo aby to ordynariusz im za dodatkowe godziny wypłacał. Kiedy młodzi lekarze domagali się płacenia im za nadgodziny spędzone w szpitalach,były marszałek senatu,pan Karczewski apelował do nich,by popracowali trochę dla idei. Może trzeba też apelować do katechetów,aby popracowali dla idei a nie tylko dla forsy.Zbawienie przecież ważniejsze od ziemskich dóbr.

Zofia
Gość
Zofia

Dołączam do pozwu zbiorowego

Zofia
Gość
Zofia

Dołączam się do pozwu zbiorowego

Janusz
Gość
Janusz

Moim zdaniem o wiele lepsze są chwilówki krótkoterminowe, które zwracasz w całości na raz. Nie musisz się długo męczyć z comiesięczną spłatą ratalną. Ja często zaciągam pożyczki w Szybkiej Gotówce - mają dosyć wysokie kwoty, dzięki czemu nie jesteś zbyt ograniczony, a także świetne terminy zwrotu - do 65 dni. Polecam!

Tomek
Gość
Tomek

Węglem taniej.

Maria
Gość
Maria

Dołączam do pozwu zbiorowego

Jożef
Gość
Jożef

Jestem za ,i przeciw oszukiwaniu mnie,chętnie dołącze sie do zbiorowego pozwu.Jeżeli rzeczywiście tak jest,to jest zwyczajne oszustwo

ZOFIA
Gość
ZOFIA

Chętnie dołączę do pozwu.

Grażka
Gość
Grażka

jak najbardziej trzeba tym się zająć dołączam się do pozwu

Krystyna
Gość
Krystyna

Również chętnie dołączę do pozwu zbiorowego. Sama się zastanawiałam skąd taka niska inflacja, skoro ceny tak bardzo poszły w górę, a to przecież nie koniec podwyżek

krystyna
Gość
krystyna

A ja rocznik 1953 tez oszukana to juz druga wpadka rzadu

GRAZYNA
Gość
GRAZYNA

Dołączam się do pozwu zbiorowego ,dość poszukiwania nas emerytow

Szkoła języka angielskiego
Gość

Wydatki na oświatę powinny być traktowane priorytetowo. Edukacja, nauka jest to wartość dodana, która umożliwia rozwój każdego człowieka, już od najmłodszych lat. Ja uczę się całe życie języków obcych. Moje dzieci uczą się języka angielskiego i od najmłodszych lat zachęcam moje kochane wnuczki, żeby czerpały przyjemność z nauki języków obcych. Obecnie obie moje wnuczki uczą się języka angielskiego, ale będę zachęcała je jeszcze do nauki jakiegoś języka, może hiszpańskiego, może chińskiego. Znajomość języków obcych przydaje się w najmniej spodziewanych momentach, oprócz oczywiście pracy i rozwoju kariery.

hijena
Gość
hijena

tak, tak języki obce potrzebne sa jak się pracuje w kasie w hipermarkecie

Krystyna
Gość

Wydatki na oświatę powinny być traktowane priorytetowo. Edukacja, nauka jest to wartość dodana, która umożliwia rozwój każdego człowieka, już od najmłodszych lat. Ja uczę się całe życie języków obcych. Moje dzieci uczą się języka angielskiego i od najmłodszych lat zachęcam moje kochane wnuczki, żeby czerpały przyjemność z nauki języków obcych. Obecnie obie moje wnuczki uczą się języka angielskiego, ale będę zachęcała je jeszcze do nauki jakiegoś języka, może hiszpańskiego, może chińskiego. Znajomość języków obcych przydaje się w najmniej spodziewanych momentach, oprócz oczywiście pracy i rozwoju kariery.

radek
Gość
radek

Obaj panowie /Wałęsa i Balcerowicz/ mają niewątpliwe zasługi w zmianie systemu polityczno-gospodarczego w naszym kraju. Pan prof.Balcerowicz wyprowadzał Polskę z socjalizmu do gospodarki rynkowej. Mamy wielu ekonomistów ale wówczas /była całkowita zapaść gospodarcza kraju/ nie było odważnego,który zechciałby pokierować zmianami zmierzającymi do uzdrowienia finansów publicznych. Nigdzie nie było doświadczeń w wychodzeniu z gospodarki centralnie sterowanej do systemu swobody gospodarczej,opartego o rachunek finansowy a nie o potrzeby polityczne.Dzisiaj wielu ludzi twierdzi,że można było inaczej postępować. Zgoda,tylko że mamy pełniejszą wiedzę od tych,którzy wówczas "po omacku"zmieniali system. Zasług prof.Balcerowicza nie można zapomnieć. Pan Wałęsa ma trwałe miejsce w historii Polski i w… Czytaj więcej »

hijena
Gość
hijena

tak,tak Wałesa ma szczególne zasługi jako sygnalizator Bolek

who win today match
Gość

Nice Blog, With thanks! Valuable information! Useful post, Nice info!
We provide all Cricket match prediction today. BBL 2019-20 reports, 2020 IPL 13 match tips, 2020 WC T20, BPL 2020, CBTF Winner prediction tips. PSL T20 Match Toss Session cricket reports, Lambi Pari cricket tips, Fency Match Reports Today. Today match prediction tips.

wacek
Gość
wacek

zazabrane mienie każdy dostawał jakieś odszkodowanie, niech to teraz oddadzą, zapłacą za utrzymanie. trzeba było sobie po wojnie zabrać te riuny. cwaniaki hrabiowie

Rafał
Gość
Rafał

uwaga na oszustwo

radek
Gość
radek

Z dobrym dla rządzącej partii skutkiem stosowana jest sztuczka propagandowa,polegająca na izolacji pewnej grupy społecznej bądź zawodowej,poddanie jej "słusznej",medialnej krytyce zazwyczaj bez przedstawienia dowodów a resztę czyli tak zwane "dobijanie" ofiar pozostawia się niezbyt rozgarniętej części społeczeństwa. Orzekaniem w sądach zajmuje się ok 10 tysięcy sędziów. Propaganda rządowa przedstawia kilku /pewnie nie więcej niż 5/ sędziów,którzy dokonali niegodnych czynów czy zachowań. Reszta,czyli 9995 osób to porządni ludzie,z godnością i zaangażowaniem wykonujący swój zawód. Zmanipulowany suweren tego nie dostrzega. Podobnie było z emerytami służb mundurowych. Próby dyskredytowania ciągle są podejmowane,jeśli tylko mogą wyniknąć z tego doraźne korzyści polityczne. Medialnej,negatywnej obróbce poddawano… Czytaj więcej »

B-ra
Gość
B-ra

Na Zajęczej w Rzeszowie też grasuje, tyle że bez Skody, a z telefonem w ręku..... filmuje sie. Warunki są znakomite, niewykoszona trawa itp. Polecam uwadze.

hijena
Gość
hijena

niektore osoby uważają ,że noszenie okularow optycznych doda im powagi i spowoduje inteligentniejszy wyraz twarzy

Karina
Gość
Karina

Brawo Pan Prezydent. Tak trzymać.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Kiedy nasz prezydent zajmie się reklamami w centrum?
Czy nie można zmusić najemców by szyldy i reklamy były w jednym kształcie?
Idąc 3-go maja zamiast podziwiać deptak i piękne kamienice, podziwiamy festiwal reklam.

hijena
Gość
hijena

juz się kiedys odgrażał się,że zrobi porządek z reklamami i mimo ,że ma Ustawę Krajobrazowa ulice otapetowane reklamami przypominają prowincjonalne miasto w Bangladeszu

hijena
Gość
hijena

szczegolnie atrakcyjne są poręcze na kladce w ksztalcie deski klozetowej,wykonane porecze z egzotycznego drewna ,wypaczone ,krzywe z zadrami wygladają ,jakby wykonane były z desek ze starej palety transportowej.Rzeszow Miasto Imitacji

Teresa
Gość
Teresa

Witam.Mam tez problem ,od 2 tygodni pisze z kims,kto podaje sie za generala Millera ,jest na misji w Afganistanie.Kolka dni temu poprosil mnie,zebym zgodzila sie przyjac jego przesylke,fundusze,ktore ma zdeponowane w firmie Global Security,gdyz ta firma likwiduje swoja dzialalnosc w USA i przenosi sie do UK,a on nie ma mozlowosci innej ,zeby te fundusze przeniesc do innego banku,bo jest w Afganistanie,podal taki adres tej firmy Global Security :globalintercommserv77088@gmail.com,ze ta firma bedzie sie juz ze mna kontaktowac,poniewaz wiele czytalam na temat oszust i nie wydaje mi sie to prawdopodobne,aby ktos wysylal z Ameryki walizke funduszy,otoz ta firma Global napisala mi teraz,ze… Czytaj więcej »

ewa1976
Gość
ewa1976

nie odpisuj naciągacze

Jasio Kefirek
Gość
Jasio Kefirek

Teresa?! Ty dla jaj czy naprawdę jesteś tak tępa?

Fabiona
Gość
Fabiona

Dokładnie, nie odpisuj jemu, to naciągacze.

usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

wacek
Gość
wacek

no i mogą popilnować dzieci, kiedy rodzice będą zarabiać pieniądze.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Blanka
Gość
Blanka

Mi by się przydała taka - bezzwrotna :)