Forum

Kawiarenka Naprawcza w Rzeszowie
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
05-03-2019
10:15

RZESZÓW. Młodzież uczy o niebezpieczeństwach związanych z nadmierną produkcją odpadów oraz sposobach ich ograniczania.

Prelekcje naukowe, warsztaty robienia zabawek z opakowań i reperowanie odzieży – m.in. w ten sposób uczennice Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie zachęcają do ekologicznego stylu życia. Samodzielnie stworzyły projekt  „Śmieci Warte”, działający w ramach platformy Zwolnieni z Teorii. W sobotę organizują jego główne wydarzenie - Kawiarenkę Naprawczą.

- Nasz projekt „Śmieci Warte” ma wzbudzić świadomość na temat sposobów redukcji odpadów na każdym etapie. Warto kupować mniej jednorazowych  kubeczków, sztućców, czy słomek albo produktów pakowanych w kilka opakowań. Jeśli musimy mieć coś w opakowaniu, zastanówmy się nad możliwościami recyklingu oraz konsekwencjami niewłaściwego pozbywania się śmieci – mówi Kinga Mastej, lider projektu.

Organizatorki projektu zaprosiły do współpracy lokalne firmy, stowarzyszenia ekologiczne i wielkie przedsiębiorstwa. Dr inż. Adam Masłoń z Politechniki Rzeszowskiej wygłosi prelekcje ekologiczne w ich szkole, ale projekt też jest jednak otwarty na szerszą publiczność.

9 marca w godz. 10-15. uczennice zachęcają do odwiedzin biblioteki na ul. Podchorążych 1 (filia nr 10), gdzie odbędzie się główne wydarzenie. - Jest nim Kawiarenka Naprawcza.  Odwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach robienia zabawek z opakowań, a także naprawy odzieży. Poprowadzi je krawcowa z pracowni Krawieckie Igraszki. Można przynieść rzeczy do lekkiej reperacji, ale też nauczyć się reperować samemu. Chodzi o pokazanie, że to nie jest czynność z zeszłej epoki, kiedy nie można było kupić czegoś nowego. Tak naprawdę przyszłość należy do reperowania – przekonuje Kinga.

W programie znalazły się również prelekcje naukowe pt. „Czy nasze domy produkują niebezpieczne odpady?” oraz „Czy segregując śmieci, walczymy ze smogiem?”. Wygłosi je Mirosław Ruszała ze Stowarzyszenia „Ekoskop”. Słuchacze dowiedzą się, jak ich codzienne wybory  wpływają na środowisko naturalne a także jak ograniczać produkowane przez siebie odpady.

wk