Forum

Kuria odpowiada na zarzuty wobec abp. Michalika
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
04-03-2019
14:31

PRZEMYŚL. Arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej Józef Michalik znalazł się na liście 24 hierarchów, którzy mieli „ukrywać lub przenosić księży-sprawców” opracowanej przez Fundację „Nie lękajcie się”.

- Wobec ewidentnych przekłamań i przemilczeń należy stwierdzić, że nie jest prawdą oskarżenie skierowane w raporcie wobec Abpa Józefa Michalika w sprawie braku reakcji wobec duchownych oskarżonych o molestowanie nieletnich – czytamy w oświadczeniu nadesłanym nam przez ks. Bartosza Rajnowskiego, rzecznika Kurii Przemyskiej. To reakcja na opracowany przez Fundację „Nie lękajcie się” raport dotyczący pedofilii w polskim Kościele w którym abp. Michalik został wymieniony w kilku punktach. Co konkretnie zarzuca mu Fundacja i jak Kuria odpiera te zarzuty?

„Arcybiskup Józef Michalik nie tylko wspiera księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci, ale też publicznie nie uznaje ich odpowiedzialności za czyny pedofilskie. Odpowiedzialnością obarcza same ofiary dokonując powtórnej wiktymizacji i stygmatyzacji ofiar przestępców w sutannach.” – piszą autorzy raportu rozpoczynając wątek dotyczący abp. Michalika wypominając mu kontrowersyjną wypowiedz z 2013 r: „- Słyszymy nieraz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga - te słowa arcybiskupa Michalika w których zrzucał winę za czyny pedofilskie księży na gwałcone przez nich dzieci, wywołały ogólnopolskie oburzenie” – czytamy dalej w raporcie. – „Niestety to nie powstrzymało arcybiskupa przed kolejnymi komentarzami. W 2015 roku twierdził publicznie podczas kazania, że „pedofilii są winne feministki i brak miłości rozwodzących się rodziców a nie sprawcy” – piszą dalej jego autorzy.

W raporcie, który trafił do rąk papieża Franciszka i został opublikowany na stronie Fundacji „Nie lękajcie się” abp Józef Michalik i Archidiecezja Przemyska pojawiają się w kilku wątkach.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Katarzyna Szczyrek

04-03-2019
19:39
szambo

TW "ZEFIR" ! Czego tu się spodziewać ? I tu i tu moralne bagno !

04-03-2019
20:01
Przemysław

Ten raport to dno.totalne dno.

05-03-2019
10:04
Wiosna

O czym ten rzecznik mędzi ? pisze jakąś nowomową, ze nie jest prawdą, ze nie było reakcji
Niech Pan rzecznik Rajnowski napisze po polsku - jaka była reakcja - KONKRETNIE !
Konkretnie co zrobili ?
bo z tego bełkotu niewiele wynika

05-03-2019
21:27
hijena

W nie lękajcie się znajdziecie mapę pokazująca jakich miejsc unikac z uwagi na miejscowych księzy ,zwyrodnialych pedofilów

06-03-2019
09:25
katolik z Fary

Tedy słuchajże mnie, panie Michalik, jesteś szelma, zdrajca, łotr, rakarz i arcypies! Masz dosyć, czyli mam ci jeszcze w oczy plunąć?

08-03-2019
10:03
jogi

oni krzywdzili dzieci i jeszcze kaza sie za nich modlic a ja uwazam ze to oni powinni lezec krzyzem w kosciele a ludzie zamiast sie za nich modlic powinni spluwac jak do spluwaczki.