Forum

Lekarze dali Tymkowi z Dębicy drugie życie
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
11-04-2019
14:40

ŚLĄSK, PODKARPACIE. Poparzony 5 lat temu „kretem” chłopiec z będzie mógł normalnie jeść i oddychać. Sprawą żyje cała Polska.

Pierwszym na świecie pacjentem, któremu lekarze z Gliwic przeprowadzili rozległą transplantację narządów szyi i głowy z jednoczesnym przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku od zmarłego dawcy (żeby nie musiał przyjmować leków immunosupresyjnych przez całe życie), był sześcioletni Tymek. - Sytuacja była beznadziejna, żaden ośrodek, ani w Stanach Zjednoczonych ani na Bliskim Wschodzie nie podjął się operacji. Dopiero prof. Maciejewski dał nam nadzieję na to, że Tymuś będzie normalnie jadł, pił i mówił. Dzięki Niemu patrzymy w przyszłość jeszcze z ostrożnym, ale optymizmem – mówi Robert Kasprzyk z Dębicy, ojciec chłopca.

- Ten zabieg to ewenement na skalę światową – podkreśla z dumą prof. Krzysztof Składowski, dyrektor gliwickiego oddziału Centrum Onkologii. – Nikomu do tej pory nie udało się przeprowadzić jednoczasowego przeszczepienia narządów i tkanek oraz szpiku.

Szczęśliwe zakończenie… po 5 latach

Pięć lat temu, 6-letni dziś chłopiec, połknął granulat ługu sodowego, tzw. kreta. W następstwie tego nieszczęśliwego wypadku doszło u niego do martwicy nasady języka, krtani, gardła, tchawicy i przełyku aż do poziomu żołądka. Przez dłuższy czas był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Do czasu zabiegu żywiony było wyłącznie dojelitowo, a oddychał przez rurkę tracheostomijną. Do tej pory też nie nauczył się mówić. Marzymy z żoną by usłyszeć „mamo”, „tato”  – mówi Robert Kasprzyk. I dodaje, że tego co jego rodzina przeżyła przez te 5 lat nie da się opowiedzieć… - Dramat zaczął się w momencie, kiedy nasza starsza córeczka zapytała czy Tymek może brać do buzi te granulki…, gdy zobaczyliśmy, że ma już czarne wargi…, że z buzi leci mu piana z krwią, która potrafiła przeżreć parkiet... A potem szpital w Dębicy, szpital w Rzeszowie, gdzie zrobiono mu tracheotomię, bo się dusił, przelot do szpitala w Prokocimiu… Jego walka o życie… Śpiączka… A potem 5 lat próśb o pomoc…, ciągłe zachłystowe zapalenia płuc, których leczenie jest bardzo trudne i zawsze może skończyć się śmiercią..., bezsilności… 

Ten zabieg to prawdziwy przełom w medycynie

Dwa lata temu Rober Kasprzyk spotkał się z profesorem Adamem Maciejewskim. Zostawił u niego całą dokumentację medyczną Tymka. I udało się. Dziewięć miesięcy temu wykonano u chłopca pierwszą operację. Pobrano z jego jelita grubego fragment, z którego odtworzono przełyk. A 21 marca br. gliwiccy lekarze w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu dokonali rozległej transplantacji narządów szyi u Tymka. - Pobraliśmy od dawcy nasadę języka, krtań, część szyjną przełyku, tchawicę, kość gnykową, mięśnie krótkie szyi oraz wszystkie cztery nerwy, które unerwiają czuciowo i ruchowo krtań. Wymagało to wykonania zespoleń naczyniowych o średnicy 1 milimetra - mówi prof. Adam Maciejewski.

Po 15-godzinnej operacji nastąpiło jeszcze pobranie szpiku z kości biodrowej zmarłego dawcy, który po modyfikacji (wyizolowaniu tylko komórek macierzystych) przeszczepiono Tymkowi. Zrobiono tak, aby w przyszłości chłopczyk nie musiał zażywać leków zapobiegających odrzutowi przeszczepu. Czy to zadziała? Okaże się za rok.

Anna Moraniec

16
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
pomyslowy DobromilusotyfoAldona z PigalakajanStanisław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)