Forum

Ludzie mają dość smrodu w domach
Przeczytaj oryginalny post blogu
14-07-2016
13:36
Redaktor

RZESZÓW. Mieszkańcy osiedla 1000-lecia chcą pozwać do sądu Res-Drob. W pozwie zbiorowym zamierzają zażądać wysokich odszkodowań od rzeszowskiej firmy.

Smród padliny czuć już od rana. Mieszkańcy bloków z ulic: Konopnickiej, Marszałkowskiej, Warszawskiej, Klonowej i z innych na osiedlu 1000-lecia nie otwierają okien. W upalne dni fale fetoru rozkładającego

się mięsa kurczaków z zakładu Res-Drob czuć codziennie. Ludzie pytają, jak jeszcze długo mają cierpieć. Od trzech lat odpowiedź z tej firmy jest taka sama: zainstalowaliśmy filtry i nic już nie czuć.

W sąsiedztwie Rzeszowskich Zakładów Drobiarskich jest dziesięć bloków. Mieszka w nich ponad 3 tys. mieszkańców. Smród czuć nawet na osiedlu Króla Augusta, czyli z drugiej strony firmy. Mieszkańcy protestują już od ponad trzech lat, chociaż przykre zapachy czuć o wiele dłużej.

- Ten zakład trzeba zaorać - mówi pani Dominika z osiedla 1000-lecia. - W jego sąsiedztwie nie da się żyć. Do zakładu przyjeżdżają partie zabitych kurczaków, które czuć na drodze, na przystanku. Czasem rano przed firmą Res-Drob stoją trzy lub cztery samochody z dużą ilością padliny. Takiego zapachu nie da się wytrzymać. Szczególnie wtedy, gdy temperatury powietrza są bardzo wysokie.

Jedna z mieszkanek poinformowała nas, że mieszka tuż za ogrodzeniem chłodni Res-Drobu. Fetor jest tam tak ogromny, że teraz, gdy są upały, nie wyprowadza dzieci, które lubiły się tam bawić.

Smród czuć nie tylko z samochodów wożących kury, ale i z tych, które odbierają nieczystości. Mieszkańcy osiedla 1000-lecia wielokrotnie wysyłali pisma, żeby Res-Drob zastosował inną technologię pozbywania się odpadów poprodukcyjnych, która eliminowałaby fetor. Nic to jednak nie dało. Firma informowała, że zainstalowano filtry biologiczne, ale niedogodności z przykrym zapachem pozostały.

- Życie w towarzystwie smrodu staje się niemożliwe - napisał w e-mailu do redakcji pan Sławomir z ul. Marszałkowskiej. - Wiele osób z naszego osiedla pisało pisma do różnych instytucji, władz miasta z prośbą o interwencje, ale na próżno. Kontrole nadsyłane do zakładu nic nie dają, nie widzą tam problemu. Sprawdza się tylko wnętrze firmy, gdzie nic nie czuć. My czujemy smród na zewnątrz.

Czy z zakładu Res-Drob wreszcie przestanie śmierdzieć? - chcieliśmy zapytać przedstawiciela tej firmy. Jednak we wtorek nie udało nam się otrzymać wyjaśnień w tej sprawie. Niestety, Damian Pawłowski, asystent ds. public relations, będzie w pracy dopiero w czwartek.

Alicja Kielar, mieszkanka sąsiadująca z uciążliwym zakładem, zbierała i nadal będzie zbierać podpisy pod protestem przeciw zasmradzaniu osiedla. Zamierza też założyć stowarzyszenie, które formalnie przyłączyłoby się do walki z firmą. Teraz kolejnym krokiem może być wniosek do sądu o wysokie odszkodowania. Jak twierdzą mieszkańcy osiedla 1000-lecia, trzeba wreszcie położyć kres tym uciążliwościom. Może gdyby zakładowi groziła kara, to wtedy by się opamiętał. W tym ostatnim etapie chcemy pomóc mieszkańcom. Dzięki kancelarii prawnej mogą wystąpić z pozwem zbiorowym.

Można złożyć pozew zbiorowy
Mieszkańcy, którzy mają dość smrodu, mogą złożyć pozew zbiorowy przeciw Res-Drobowi. Kancelaria Prawnicza, która współpracuje z redakcją, rozważy analizy prawne nad tym tematem. W tej sprawie mieszkańcy mogą zwrócić się do mecenasa Pawła Bączka, Kancelaria Prawnicza Romanow&Partnerzy, 35-032 Rzeszów, ul. Lisa-Kuli 6, adres e-mail: kancelaria@romanow.com.pl

***
Drodzy Czytelnicy! Jeżeli odczuwacie smród z Res-Drobu piszcie do naszej redakcji.

Dyskutujcie na naszym forum: http://www.supernowosci24.pl/forum2
piszcie na adres: mandres@supernowosci24.pl
lub dzwońcie na nr: 17 747 08 03

Mariusz Andres

14-07-2016
14:04
Karl Krematorzysta

Niech Pan(właściciel dawnych sklepów Jedynka) nie plecie BZDUR!
Od dziecka mieszkam na Konopnickiej (,,jedyne 30 lat".) i mogę powiedzieć kilka faktów....
1).Kilkanaście lat temu nie było smrodu.
2).Pan J*rkiewicz ma długi więc NIC NIE ROBI z tym smrodem.
3).Od kilku lat odpady są trzymane na powietrzu( i jak ma nie śmierdzieć?!)
4).Na terenie zakładu SYF wystarczy od torów wejść

13-09-2017
19:20
Marcin

Jeśli Panu nieistniejący smród przeszkadza to niech się pan przeprowadzi! Gdy budowano res-drob budynków mieszkalnych nie było dookoła. Wiść teraz ci co tam mieszkają (którym też przeszkadza nieistniejący smród) trzeba było lepiej rozważyć możliwość wprowadzenia się tam gdy już zbudowano bloki i domy

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
MagdaNailss89 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MagdaNailss89
Gość
MagdaNailss89

oryginalna frezarka JSDA JD500