Forum

Manifestacja solidarności z pielęgniarkami pokazała ich siłę i determinację
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
20-01-2020
07:53

RZESZÓW. W sobotniej manifestacji poparcia dla pielęgniarek udział wzięło ok 2,5 osób. Stanisław Kruczek, który wyszedł do manifestantów przed urząd marszałkowski został wygwizdany.

Do Rzeszowa przyjechały pielęgniarki z całej Polski, m.in. ze Szczecina, Gdańska, Katowic, Lublina, Chełma, Krakowa, Łomży, Warszawy, Biłgoraja, Zakopanego, Olkusza, Opola, Sosnowca, Radomia, ze Świętokrzyskiego, Przemyśla, Jarosławia i Żurawicy. Byli również pracownicy pozostałych rzeszowskich szpitali. – Przyjechałyśmy, żeby wesprzeć koleżanki, które walczą o swoje, czyli także nasze prawa. „Sprawa Rzeszowa” jest wspólną sprawą nas wszystkich, jeżeli zostanie rozwiązana tu i teraz, protesty nie rozleją się dalej, na cały kraj – mówiła Bernarda Machnia, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z Lublina.

– Manifestacja jest pokojowa. Nie chcemy nikogo obrazić, znieważyć, ani poniżyć. To nie jest protest polityczny – mówili organizatorzy kilka minut po godz. 11, gdy przed szpitalem przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie zgromadziły się tłumy ludzi. Uczestnicy protestu mieli ze sobą transparenty: „Żądamy wycofania pozwu wobec naszej koleżanki”, „Przepisy prawa obowiązują także dyrektorów szpitali”, „Współpraca & dialog, a nie strach”, „Stop mobbingowi wobec pielęgniarek”, „Żądamy szacunku i godności”, „Stop poniżaniu pielęgniarek przez pracodawców”, „Pielęgniarki i położne cenione w całej Europie, są złem koniecznym w kraju”.

Image Enlarger

- Dialog z nami jest prowadzony plastikowo, sztucznie i na ścianie (to odniesienie do banneru powieszonego na ścianie frontowej szpitala „Tak dla konstruktywnego dialogu. Nie dla szantażu, destabilizacji pracy Szpitala oraz bezprawnych działań niektórych związkowców”). Jest teoretyczny, za pomocą właśnie banerów, oświadczeń. Nie zauważyłam żadnego dialogu pomiędzy stroną pracowniczą a pracodawcą – mówiła Sylwia Rękas, szefowa OZZPiP w KSW nr 2 Rzeszowie, którą dyrektor Bałata pozwał do sądu za „oczernianie szpitala”. I która jest jedną z osób obok Katarzyny Ciury i Joanny Buż (dyrektor zwolnił dyscyplinarnie z pracy za „ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych”) „przyczyną” sobotniej akcji protestacyjnej. Organizatorzy podkreślali również, że pracownicy szpitala wyszli na ulice, bo mają dość szykanowania związkowców, którzy bronią załogi. - Protestujemy przeciwko warunkom pracy w szpitalu, przeciwko łamaniu przepisów prawa, braku współpracy ze związkami. Walczymy o godność naszego zawodu, o godność naszej pracy, o godne warunki pracy. Walczymy o szacunek dla pracownika i pacjenta – mówiła do protestujących Sylwia Rękas. I pytała: – Czy pracownik powinien się bać przychodzić do pracy, bać swojego przełożonego, pracodawcy, dyrektora? – Nie! – odpowiadali uczestnicy manifestacji. – W tym szpitalu się boimy. Boimy się zabrać głos, zapytać, zwrócić uwagę, boimy się być na cenzurowanym, boimy się konsekwencji, bo te mogą spotkać każdego z nas za cokolwiek. – Nawet za mówienie prawdy może być kara, pozew do sadu, nawet dyscyplinarne zwolnienie – podkreślała przewodnicząca.

– Cieszę się, że do Rzeszowa przyjechała cała Polska. Rzeszów to dziś sprawa ogólnopolska – mówiła Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, i dodała, że Światowa Organizacja Zdrowia rok 2020 ogłosiła rokiem pielęgniarki. - W tym szpitalu dyrektor i pielęgniarki rozpoczął go dość ciekawie, zwalniając pielęgniarki z zakładu pracy, zastraszając je, próbuje podporządkować sobie związki zawodowe, bo dobry związek to ten, który jest podległy pracodawcy. Nie, panie dyrektorze! Dobry związek to ten, który w sposób właściwy reprezentuje interesy pracownicze – podkreślała Ptok. Mówiła też, że na to, jak w Rzeszowie wypłacane są wynegocjowane z ministerstwem wyższe wynagrodzenia, patrzą dyrektorzy innych szpitali w kraju. – Nie godzimy się na łamanie praw pracowniczych pielęgniarek. Nie damy się zastraszyć! Jeżeli dyrektorzy nie zmienią swojej polityki, protesty rozleją się na całą Polskę - zapowiedziała Ptok, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem.

Image Enlarger

Przed szpitalem odczytano także list Katarzyny Ciury i Joanny Buż, które z powodu choroby nie mogły uczestniczyć w manifestacji. Obie napisały, że są wdzięczne za wsparcie, za ich działalność związkową, i podkreśliły, że zostały zwolnione dyscyplinarnie w „nikczemny sposób”. „W tym szpitalu od pewnego czasu wszystko wolno, człowiek nic nie znaczy” – napisały.

Image Enlarger

Nobel dla Krzysztofa Bałaty

Swojego poparcia protestującym pielęgniarkom udzielił także Zdzisław Szramik, szef podkarpackiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (zwolniony dyscyplinarnie przez dyrektora Bałatę w 2018 roku). - Za dyrektorem Bałatą ciągnie się zła sława, pewnie dlatego został zatrudniony w naszym szpitalu, żeby dokonał „cudu”, cud się jednak nie dokonał – mówił. Szpital KSW nr 2, największy na Podkarpaciu, został „prywatnym folwarkiem”, obowiązuje w nim „prawo kaduka”, prawo, które ten szpital niszczy, schodzi w dół, z okrętu flagowego, powoli staje się jednostką drugo lub trzecioligową, bo liczy się tylko ekonomia i do tego źle pojęta. Pan dyrektor zlikwidował łóżka na papierze tylko po to, żeby zlikwidować liczbę etatów pielęgniarskich. Wykończone kobiety pracują ponad siły, a jednocześnie rośnie ryzyko, że coś przeoczą, czegoś nie zauważą, co szczególnie niebezpieczne jest w oddziałach zabiegowych, ktoś to może przypłacić życiem. Sprzeciwiamy się więc łamaniu praw pacjenta, łamaniu praw pracowniczych, nieprzestrzeganiu przepisów rozporządzeń ministerialnych, kodeksu pracy. W dodatku pod parasolem ochronnym w urzędzie marszałkowskim. Pan dyrektor nie raczy zauważyć, że pielęgniarka jest zawodem medycznym i nie można jej traktować jak „sztukę”. A według niego może być na V i X piętrze, a w razie potrzeby i odśnieżyć szpital. Jako ludzie wolni nie możemy pozwolić, by jedna osoba terroryzowała 2500 pracowników. Nie zgadzajmy się na to. Po początkowych działaniach pseudonaprawczych myślałem, że pan dyrektor ubiega się o nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, potem, jak zaczął umieszczać długie epistoły w Internecie i nie tylko, myślałem, że marzy mu się nagrodą literacka, a po treści baneru („Tak dla konstruktywnego dialogu. Nie dla szantażu, destabilizacji pracy Szpitala oraz bezprawnych działań niektórych związkowców”) myślę, że ubiega się o beatyfikację. Nie gódźmy się na dzierżymordstwo, na to, żeby deptać naszą godność. Czas próby minął, ten człowiek się nie sprawdził – dodał Zdzisław Szramik. 

Image Enlarger

Po godzinie 12 uczestnicy protestu przeszli ulicami miasta przed siedzibę Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego przy alei Cieplińskiego, gdzie manifestacja się zakończyła. Do protestujących wyszedł Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego, odpowiedzialny za służbę zdrowia. Protestujący go wygwizdali, gdy usłyszeli, że tuż przed zeszłorocznymi świętami Bożego Narodzenia pracownicy KSW nr 2 dostali nagrody: 300 zł. Kruczka wyśmiano również, gdy powoływał się na wyniki audytu, z którego wynika, że dyrekcja KSW nr 2 właściwie wypłaca pracowników pieniądze z tytułu podwyżek. – Dymisja! Gdzie Bałata? Gdzie Bałata? Gdzie Bałata? – skandowali protestujący. Stanisławowi Kruczkowi w pewnym momencie odebrano głos, gdy zaczął mówić, że wiele pielęgniarek pracuje na kilku etatach, a tym samym narażają życie i zdrowie pacjentów na niebezpieczeństwo. – Będzie pozew! Będzie pozew! – odgrażali się uczestnicy manifestacji. – Wróćmy do rozmowy i dialogu – zdążył zaapelować na koniec Kruczek. 

W czasie manifestacji dyrekcja KSW nr 2 w Rzeszowie wysłała do mediów oświadczenie (TUTAJ). Swoje stanowisko media dostały także od Urzędu Marszałkowskiego (TUTAJ).

Anna Moraniec

Image Enlarger

20-01-2020
09:12
oweritor

szaleńcy, chcą zrujnować szpital, związkowe pielęgniarki powinny się zabrać do roboty, a nie protestować, dostały wszystko co chciały włącznie z podwyżkami, a teraz nadal mało

20-01-2020
10:20
hijena

pielęgniarki i nauczyciele ,to dwie najbardziej roszczeniowe grupy zawodowe

20-01-2020
11:20
staś

Kruczek to debil ze wsi on jest chory, czemu słuchacie i z nim rozmawiacie to karierowicz i klaun

20-01-2020
12:03
Uczestnik manifestac

Bałaty dialog to wywieszanie banerów na nie swoim budynku czyli szpitalu w,którym jeszcze jest dyrektorem oraz reklamowanie na lawecie w centrum miasta baneru podczas manifestacji.Żałosne postępowanie dyrektorka ,którego nie stać na rozmowe tylko wydaje kłamliwe oświadczenia skierowane w związki.Trzeba było w manifestacji uczestniczyć obok Pana Kruczka ,wtedy by sìę Pan dowiedział jak jest prawda.Nieustanne atakowanie pielęgniarek bezpardonowymi tezami o destabilizacji szpitala też są żałosne i napewno spotkają się odpowiedzią.

20-01-2020
17:16
Studentka

Śmiać mi się chce, jak wiele osób nie posiada umiejętości czytania ze zrozumieniem, dziecko z podstawówki więcej by zrozumiało z tego tekstu, aniżeli ty. W żadnym postulacie nie ma mowy o jakichkolwiek podwyżkach, a szpital rujnuje właśnie Bałata, proszę dowiedzieć się o ile spadła liczba wykonywanych zabiegów, ile specjalistów podziękowało i rozstało się z placówką mając dosyć chorego terroru i zastraszania, ale zrozumiesz to dopiero gdy w czołowym szpitalu Podkarpacia nie zostanie udzielona ci pomoc :)

20-01-2020
21:30
Asia

Już nie mogę patrzeć na te ciągle protesty pielęgniarek. Jak macie problem z zwolnieniem to poczekajcie na decyzję sądu. Mnie sprzedawcę, czy kolegę budowlańca, czy też koleżankę inżyniera jak zwolni pracodawca to jego winy możemy się ubiegać przed sądem. U pielęgniarek jest inaczej. Poczekajmy na wynik sądowy. A takie pisanie że nie będzie miał kto udzielić pomocy. Piec lat temu jak konczylyscie studia to każdy widzial na jakie zarobki może liczyć i na jakie warunki. Trzeba było faktycznie skończyć zarządzanie i kierować szpitalem czy inna jednostka skoro takie to łatwe. To jest męczące. Z czasem tracę wiarę w ludzi.

20-01-2020
21:39
Wspieram pielegniark

Po co komentujesz coś o czym nie masz pojęcia oweritor. Gdyby dostały to co chciały nie było by manifestacji a nie strajku kolego lub koleżanko. Malutka różnica. Po drugie jej przesłaniem wcale nie były kolejne podwyżki niedoinformowany człowieku. Życzę pobytu w tym szpitalu, na odziale gdzie na dyżurze zostaje 1 pielegniarka....

21-01-2020
06:06
Lolek

BRAWO PIELĘGNIARKI WYWIEEŻĆ ŁAPCIUCHA bAŁATĘ I SZWAGRA ORTYLA NA TACZKACH.Komuna wróciła w pełnej krasie pod nazwą pis

21-01-2020
10:55
rzeszowiak

Jezeli ich stac na takie wycieczki z konca Polski do Rzeszowa to nie sa biedne.
Ja gdy nie mialem na bilet MPK to z Osiedla na stacje PKP szedlem pieszo a po drodze szukalem gdzie sa bulki z przeceny.

21-01-2020
12:42
Kerko

Odezwały się trolle Ortyla - na odległość widać, że komentarz na zamwoienie

21-01-2020
14:01
Anna

Żenujące
Na taką działalność od 29 lat płacę składkę czlonkowską - podobnie uczestnicy manifestacji
Protest zorganizowano żeby bronić działaczy związkowych a nie drogi Panie żeby o pieniążki walczyć
Przypominam., że każdy obywatel, również Rzeszowiacy prędzej czy później pomocy ze strony ochrony zdrowia będą potrzebowali
Wstyd za Pańską postawę

21-01-2020
18:35
Kraaaa

Jeszcze trochę porządzi pisobolszewia i bedziesz tynk żarł !!! Pozdrów swojego pracodawcę dyrektora b. Poleci, oj poleci ... tylko dym pójdzie 🤣🤣🤣

21-01-2020
18:40
Kraaaa

Co ty PRDLSZ ??? Włącz radio m I słuchaj!!! I zanim zabierzesz głos w jakiejś sprawie to dowiedz się!!! Jak ci ktoś ukradnie pieniądze to co zrobisz ??? Słyszałaś o wyniku kontroli NFZ I MZ ( ministerstwo zdrowia ) ??? Ten dziad- dyrektor ma to gdzieś. Chcesz jeszcze składać się na sprawy sądowe??? Zastanawiam.się czy jesteś taka naiwna czy jesteś zwykłym trollem 🤔

21-01-2020
18:42
Kraaaa

Było się uczyć na nauczyciela, albo pielęgniarkę!!! A tak tylko trollowanie ci zostało 🤣🤣🤣

21-01-2020
18:43
Kraaaa

Ile banasiogodzin masz za te brednie ???🤣🤣🤣

21-01-2020
21:05
Zbik

Popieram pielęgniarki

68
Dodaj komentarz

avatar
56 Comment threads
13 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
52 Comment authors
ŚwiadekTomaszdziadekgatiROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Świadek
Gość
Świadek

Różan dnia 4 wrzesień 2020 roku. Powód: Danuta Wnuk i Włodzimierz Wnuk ul. Warszawska 50 06-230 Różan Pozwany: Centrala PKO Bank Polski w Warszawie ul. Puławska 15 02 – 515 Warszawa Do Sąd Okręgowy w Ostrołęce i ul. Gomulickiego 5 PKO Bank Polski Oddział 1 w Przasnyszu 07 – 410 Ostrołęka ul. Kilińskiego 2 06 – 300 Przasnysz Centralne Biuro Śledcze Policji ul. Podchorążych 38 00-463 Warszawa POZEW NR 57 LIST OTWARTY Kolejne 31 – sze powiadomienie o przestępstwach kolejne 7 wezwanie zwrotu skradzionych nam, zdeponowanych w waszej placówce bankowej naszych oszczędności. Wnoszę o ukaranie złodziei, którzy ukradli mnie i… Czytaj więcej »

Tomasz
Gość
Tomasz

Dziadu,
Slipy lub majtki nosi każdy, ale to nie jest temat do rozmowy. To dotyczy się też tych z lgbt. Żyjcie swoim życiem ale nie wywieszajcie majtek na widok publiczny.

dziadek
Gość
dziadek

Do Młoda Pozna Faceta. Ja 60 lat, mam włosy i swoje zeby. Pełny serwis zapewniony. lizanko, bzykanko (bez viagry), masazyk ciała,pełny serwis masz ochotę?

hijena
Gość
hijena

nie piszesz czy masz balijke

gati
Gość
gati

Chciałam iść na taki biorezonans na początku roku i jakoś tak mi się zeszło a później pojawił się COVID i się nie udało. A jestem ciekawa co wyjdzie w sprawie moich jelit. Są bardzo kapryśne, ale na szczęście mocno się uspokoiły po stosowaniu przez kilka miesięcy debutiru z maślanem sodu.

Elżbieta
Gość

Prywatna praktyka energoterapii i naturopatii "Shiktu San" już działa. Oferujemy leczenie energią, masaże, detoksykację organizmu oraz kompleksowe leczenia. Również pijawki i konchowanie uszu. Telefon 606 208 411
Strona www: golden-age-core-tex.business.site

radek
Gość
radek

Sądy w Polsce pozostaną niezawisłe niezależnie od wysiłków chwilowo rządzącego ugrupowania aby je sobie podporządkować. Takie są w Europie i inaczej być nie może w Polsce. Wstępując do UE Polska przyjęła określone zobowiązania,dostosowała prawo wewnętrzne do wzorców obowiązujących w krajach wspólnoty, należy więc zawartych umów dotrzymywać. Próby ograniczania w Polsce sędziowskiej niezawisłości spotykają się z protestem krajów członkowskich UE i rząd musi się z opiniami krajów europejskich zacząć liczyć.

jestem za...
Gość
jestem za...

Straż Miejska nigdzie nie powinna być likwidowana. Im więcej podobnych służb tym większy porządek w okolicy.

Milka
Gość
Milka

Korzystałem z zabiegów depilacji laserowej i powiem szczerze, że jestem zadowolony. Trochę na początku się się wstydziłem ale potem jakoś poszło. Teraz jestem zadowolony. Zdecydowałem się na salon Laser Delux bo mają najlepsze opinie.

panna z dzieckiem
Gość

co robicie ze zuzytymi maseczkami ? ja pakuję po 10 szt i odsyłam kulawemu

boff
Gość
boff

kody - nie lejta wody

Tomasz
Gość
Tomasz

Co wyprawiają nauczyciele? Zadają znaczne ilości zadań do wykonania, właściwie to produkują zadania jak na taśmie produkcyjnej. Skopiuj, wklej i fruuuuuuuuu lecą zadania do uczniów. Fajna praca. A co, jeśli w domu jest jeden komputer i dwoje, troje dzieci? A co ....jeśli łącza są wolne, bo w wioskach nie ma infrastruktury? Niech minister oświaty coś z tym zrobi, a nie bredzi przed kamerami. Może trzeba poskromić nieco nauczycieli. Mój wnuczek z 7 klasy na tydzień otrzymał do rozwiązania 27 zadań z matematyki, dwa wypracowania pisemne i 14 stron z ćwiczeń do języka polskiego, ba nawet zadania z muzyki, religii i… Czytaj więcej »

Franciszek
Gość
Franciszek

Trzeba było nie hejtować w czasie strajku, że nieroby i chcą pieniądze za nic... Teraz pokazują, że jednak za coś. To, co dostajecie od nauczycieli online zazwyczaj jest przekazywane waszym dzieciom w klasie... a teraz nagle internet zawalony memami, o tym że nie można z dziećmi w domy wytrzymać

Tomasz
Gość
Tomasz

Sprawdzanie trzeźwości kierowców. Ciekawe, czy po każdej takiej akcji policjant myje ręce? Czy przy dmuchaniu w ustnik przez ewentualnie chorego na urządzenie nie dostaną się w "nieszczelnym dmuchu" wirusy? Dla mnie jest jasne, że taka procedura może narazić kierowcę na zapoznanie się z koronawirusem. Czy policja jest pewna, że nie nastąpi przeniesienie wirusa na urządzenie przy dmuchaniu w ustnik? Jedyny sposób bez ryzyka to teraz pobieranie krwi. Ja odmówiłbym dmuchania w ustnik.

radek
Gość
radek

Niebawem wrócimy do przedwojennych rozwiązań w oświacie. Po wsiach uczono w powszechnych szkołach 4 klasowych.Kto chciał się dalej uczyć musiał dojeżdżać do miejscowości,w której były klasy kolejne.

Mary
Gość
Mary

Jeśli potrzebujesz prawdziwego pożyczkodawcy, zwróć się do pana Bechera. Mam od niego swój kredyt. Jest zweryfikowanym i zaufanym pożyczkodawcą kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres (sgtbecher@gmail.com).

andrzej
Gość
andrzej

załadować bałatę i kruczka na taki

maciek
Gość
maciek

co trzeba wysłać do analizy?

radek
Gość
radek

Dość sprytnie biskup odpowiada burmistrzowi Ustrzyk i daje w ten sposób sygnał wiernym. Burmistrz napisał,że chce płacić z budżetu miasta za jedną tygodniowo lekcję religii.Natomiast nie wspomina o ograniczaniu ilości godzin religii,chce nawet udostępnić sale lekcyjne na większy wymiar tych lekcji .namawia do tego,aby katecheci drugą godzinę uczyli za darmo albo aby to ordynariusz im za dodatkowe godziny wypłacał. Kiedy młodzi lekarze domagali się płacenia im za nadgodziny spędzone w szpitalach,były marszałek senatu,pan Karczewski apelował do nich,by popracowali trochę dla idei. Może trzeba też apelować do katechetów,aby popracowali dla idei a nie tylko dla forsy.Zbawienie przecież ważniejsze od ziemskich dóbr.

Zofia
Gość
Zofia

Dołączam do pozwu zbiorowego

Zofia
Gość
Zofia

Dołączam się do pozwu zbiorowego

Janusz
Gość
Janusz

Moim zdaniem o wiele lepsze są chwilówki krótkoterminowe, które zwracasz w całości na raz. Nie musisz się długo męczyć z comiesięczną spłatą ratalną. Ja często zaciągam pożyczki w Szybkiej Gotówce - mają dosyć wysokie kwoty, dzięki czemu nie jesteś zbyt ograniczony, a także świetne terminy zwrotu - do 65 dni. Polecam!

Tomek
Gość
Tomek

Węglem taniej.

Maria
Gość
Maria

Dołączam do pozwu zbiorowego

Jożef
Gość
Jożef

Jestem za ,i przeciw oszukiwaniu mnie,chętnie dołącze sie do zbiorowego pozwu.Jeżeli rzeczywiście tak jest,to jest zwyczajne oszustwo

ZOFIA
Gość
ZOFIA

Chętnie dołączę do pozwu.

Grażka
Gość
Grażka

jak najbardziej trzeba tym się zająć dołączam się do pozwu

Krystyna
Gość
Krystyna

Również chętnie dołączę do pozwu zbiorowego. Sama się zastanawiałam skąd taka niska inflacja, skoro ceny tak bardzo poszły w górę, a to przecież nie koniec podwyżek

krystyna
Gość
krystyna

A ja rocznik 1953 tez oszukana to juz druga wpadka rzadu

GRAZYNA
Gość
GRAZYNA

Dołączam się do pozwu zbiorowego ,dość poszukiwania nas emerytow

Szkoła języka angielskiego
Gość

Wydatki na oświatę powinny być traktowane priorytetowo. Edukacja, nauka jest to wartość dodana, która umożliwia rozwój każdego człowieka, już od najmłodszych lat. Ja uczę się całe życie języków obcych. Moje dzieci uczą się języka angielskiego i od najmłodszych lat zachęcam moje kochane wnuczki, żeby czerpały przyjemność z nauki języków obcych. Obecnie obie moje wnuczki uczą się języka angielskiego, ale będę zachęcała je jeszcze do nauki jakiegoś języka, może hiszpańskiego, może chińskiego. Znajomość języków obcych przydaje się w najmniej spodziewanych momentach, oprócz oczywiście pracy i rozwoju kariery.

hijena
Gość
hijena

tak, tak języki obce potrzebne sa jak się pracuje w kasie w hipermarkecie

Krystyna
Gość

Wydatki na oświatę powinny być traktowane priorytetowo. Edukacja, nauka jest to wartość dodana, która umożliwia rozwój każdego człowieka, już od najmłodszych lat. Ja uczę się całe życie języków obcych. Moje dzieci uczą się języka angielskiego i od najmłodszych lat zachęcam moje kochane wnuczki, żeby czerpały przyjemność z nauki języków obcych. Obecnie obie moje wnuczki uczą się języka angielskiego, ale będę zachęcała je jeszcze do nauki jakiegoś języka, może hiszpańskiego, może chińskiego. Znajomość języków obcych przydaje się w najmniej spodziewanych momentach, oprócz oczywiście pracy i rozwoju kariery.

radek
Gość
radek

Obaj panowie /Wałęsa i Balcerowicz/ mają niewątpliwe zasługi w zmianie systemu polityczno-gospodarczego w naszym kraju. Pan prof.Balcerowicz wyprowadzał Polskę z socjalizmu do gospodarki rynkowej. Mamy wielu ekonomistów ale wówczas /była całkowita zapaść gospodarcza kraju/ nie było odważnego,który zechciałby pokierować zmianami zmierzającymi do uzdrowienia finansów publicznych. Nigdzie nie było doświadczeń w wychodzeniu z gospodarki centralnie sterowanej do systemu swobody gospodarczej,opartego o rachunek finansowy a nie o potrzeby polityczne.Dzisiaj wielu ludzi twierdzi,że można było inaczej postępować. Zgoda,tylko że mamy pełniejszą wiedzę od tych,którzy wówczas "po omacku"zmieniali system. Zasług prof.Balcerowicza nie można zapomnieć. Pan Wałęsa ma trwałe miejsce w historii Polski i w… Czytaj więcej »

hijena
Gość
hijena

tak,tak Wałesa ma szczególne zasługi jako sygnalizator Bolek

who win today match
Gość

Nice Blog, With thanks! Valuable information! Useful post, Nice info!
We provide all Cricket match prediction today. BBL 2019-20 reports, 2020 IPL 13 match tips, 2020 WC T20, BPL 2020, CBTF Winner prediction tips. PSL T20 Match Toss Session cricket reports, Lambi Pari cricket tips, Fency Match Reports Today. Today match prediction tips.

wacek
Gość
wacek

zazabrane mienie każdy dostawał jakieś odszkodowanie, niech to teraz oddadzą, zapłacą za utrzymanie. trzeba było sobie po wojnie zabrać te riuny. cwaniaki hrabiowie

Rafał
Gość
Rafał

uwaga na oszustwo

radek
Gość
radek

Z dobrym dla rządzącej partii skutkiem stosowana jest sztuczka propagandowa,polegająca na izolacji pewnej grupy społecznej bądź zawodowej,poddanie jej "słusznej",medialnej krytyce zazwyczaj bez przedstawienia dowodów a resztę czyli tak zwane "dobijanie" ofiar pozostawia się niezbyt rozgarniętej części społeczeństwa. Orzekaniem w sądach zajmuje się ok 10 tysięcy sędziów. Propaganda rządowa przedstawia kilku /pewnie nie więcej niż 5/ sędziów,którzy dokonali niegodnych czynów czy zachowań. Reszta,czyli 9995 osób to porządni ludzie,z godnością i zaangażowaniem wykonujący swój zawód. Zmanipulowany suweren tego nie dostrzega. Podobnie było z emerytami służb mundurowych. Próby dyskredytowania ciągle są podejmowane,jeśli tylko mogą wyniknąć z tego doraźne korzyści polityczne. Medialnej,negatywnej obróbce poddawano… Czytaj więcej »

B-ra
Gość
B-ra

Na Zajęczej w Rzeszowie też grasuje, tyle że bez Skody, a z telefonem w ręku..... filmuje sie. Warunki są znakomite, niewykoszona trawa itp. Polecam uwadze.

hijena
Gość
hijena

niektore osoby uważają ,że noszenie okularow optycznych doda im powagi i spowoduje inteligentniejszy wyraz twarzy

Karina
Gość
Karina

Brawo Pan Prezydent. Tak trzymać.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Kiedy nasz prezydent zajmie się reklamami w centrum?
Czy nie można zmusić najemców by szyldy i reklamy były w jednym kształcie?
Idąc 3-go maja zamiast podziwiać deptak i piękne kamienice, podziwiamy festiwal reklam.

hijena
Gość
hijena

juz się kiedys odgrażał się,że zrobi porządek z reklamami i mimo ,że ma Ustawę Krajobrazowa ulice otapetowane reklamami przypominają prowincjonalne miasto w Bangladeszu

hijena
Gość
hijena

szczegolnie atrakcyjne są poręcze na kladce w ksztalcie deski klozetowej,wykonane porecze z egzotycznego drewna ,wypaczone ,krzywe z zadrami wygladają ,jakby wykonane były z desek ze starej palety transportowej.Rzeszow Miasto Imitacji

Teresa
Gość
Teresa

Witam.Mam tez problem ,od 2 tygodni pisze z kims,kto podaje sie za generala Millera ,jest na misji w Afganistanie.Kolka dni temu poprosil mnie,zebym zgodzila sie przyjac jego przesylke,fundusze,ktore ma zdeponowane w firmie Global Security,gdyz ta firma likwiduje swoja dzialalnosc w USA i przenosi sie do UK,a on nie ma mozlowosci innej ,zeby te fundusze przeniesc do innego banku,bo jest w Afganistanie,podal taki adres tej firmy Global Security :globalintercommserv77088@gmail.com,ze ta firma bedzie sie juz ze mna kontaktowac,poniewaz wiele czytalam na temat oszust i nie wydaje mi sie to prawdopodobne,aby ktos wysylal z Ameryki walizke funduszy,otoz ta firma Global napisala mi teraz,ze… Czytaj więcej »

ewa1976
Gość
ewa1976

nie odpisuj naciągacze

Jasio Kefirek
Gość
Jasio Kefirek

Teresa?! Ty dla jaj czy naprawdę jesteś tak tępa?

Fabiona
Gość
Fabiona

Dokładnie, nie odpisuj jemu, to naciągacze.

usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

ROMAN
Gość
ROMAN

Tak racja szczególnie agresywni są na : szopena/ targowej a od 7- lat nikt tam nie interweniuje ani policja ani ci ratuszowi strażnicy
Szczególnie przy przystanku obok starego cmentarza gdzie mamy ; przystanek z osobami wsiadającymi-wysiadającymi-czekającymi -oprzechodzącymi-zaparkowanymi samochodami
Nikogo to nie interesuje od tat aby przenueść ten przystanek pod hale tam gdzie był 50 lat temu gdzie do dzisiaj jest miejsce odpowiednie( szeroki trotuar) i zatoka
Wystarczy zlikwidować mini parking i usunąć budy z kwiatkami ; O !
Do roboty do roboty konkretnej !

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.