Forum

Mieszkańcy nie chcą szkodliwej ocynkowni
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
10-04-2019
14:30

ZAWADA k. DĘBICY. Stowarzyszenie Na rzecz Rozwoju Wsi: - Ta inwestycja jest groźna dla zdrowia.

Mieszkańcy Zawady (gmina Dębica) sprzeciwiają się budowie ocynkowni w tej miejscowości. Twierdzą, że inwestycja zagrozi ich zdrowiu i będzie miała znaczący wpływ na pogorszenie jakości wody z pobliskiego ujęcia, z którego zaopatrywanych jest kilka tysięcy mieszkańców. Ocynkownię ma budować niemiecka firma Zinkpower.

Jeszcze w 2017 r. wójt gminy Dębica wydał decyzję odmawiającą zgody na realizację budowy ocynkowni w Zawadzie. Stało się tak na podstawie wnikliwej analizy raportu o oddziaływaniu na środowisko. Ten zakład miałby zajmować się zabezpieczaniem przez korozją konstrukcji stalowych i metalowych metodą cynkowania ogniowego. Wówczas władze gminy ustaliły, że w wyniku normalnej eksploatacji i w wyniku awarii istnieje poważne ryzyko emisji cynku i jego związków na środowisko i ludzi. Wpływ na to miałyby też inne substancje niebezpieczne  pochodzące z terenu inwestycji i zbierające się w glebie oraz w wodzie, bo obok jest już stacja uzdatniania wody.

Zinkpower odwołał się od decyzji wójta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie. Sprawa znów wróciła do Urzędu Gminy w Dębicy i zapoznał się z nią zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Nagawczyna. Z dokumentacji wynika, że niemiecka firma nie przedstawiła żadnych dowodów zaprzeczających niebezpieczeństwu dla ujęcia wody w Zawadzie.

- Plany budowy nowej ocynkowni zagrażają bezpieczeństwu ekologicznemu i sanitarnemu – mówi Zbigniew Matłok, wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Nagawczyna. – Taką opinię  wyrazili biegli: prof. Janusz Gołaś i prof. inż. Marek Dziarmagowski. Jak wynika z raportu ich autorstwa, teren w obszarze zasobowym ujęcia wodnego należy traktować jako teren szczególnej ochrony. Dlatego nie powinno się tam lokować zakładów emitujących nawet bardzo niewielkie ilości szkodliwych substancji.

Jak przekonują eksperci toksyczne substancje stosowane w ocynkowniach (cynk, chlorek cynku) mogą skazić grunt oraz zatruć ujęcie wody w Zawadzie na wiele lat. Dodają, że dymy i pyły z procesów ocynkowania przedostają się do organizmu przez oddychanie i drogę pokarmową (w jedzeniu i piciu). Skutki narażenia na zanieczyszczenia to: przewlekłe choroby układu oddechowego, astma, zapalenie płuc i oskrzeli oraz nowotwory.

O tym czy zakład ocynkowni będzie mógł powstać w Zawadzie może zdecydować Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. 

- Samorządowe Kolegium Odwoławcze po wniesieniu odwołania od decyzji wójta gminy Dębica, przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia – poinformował Łukasz Lis, rzecznik prasowy Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. – Aktualnie jest ona wnikliwie analizowana.

Stowarzyszenie wnosi o wydanie przez RDOŚ postanowienia odmawiającego firmie Zinkpower uwarunkowań środowiskowych, co uniemożliwiłoby powstanie ocynkowni w Zawadzie.

Mariusz Andres

11-04-2019
11:49
robol z fabryki

Na wsiach pod GS-ami teraz slychac takie slowa :
"a kto by sie ta w ziemi grzebol"
"kumu by sie ta chcialo, kto by sie ta zajadol"
"mowa teroz piniondze z Uni, 500+ i zasilki z Opieki bo sie nom nolezy" !
Teroz dostaniemy jeszcze po 500+ na krowe i 100+ na swinie to po co nom robic ?

13-04-2019
17:51
tomek

czyżby Panów profesorów oraz Stowarzyszenie znowu opłacał OLIMP ...

14-04-2019
11:24
ewa

takiej strefy to nam nie potrzeba

16
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
pomyslowy DobromilusotyfoAldona z PigalakajanStanisław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)