Forum

Na zdiagnozowanie raka czeka się 6 - 8 miesięcy! To często wyrok śmierci
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
02-01-2014
06:10

PODKARPACIE. Zanim guz zostanie zdiagnozowany, urośnie dwukrotnie.

Pacjent czuje się osłabiony jak przy grypie, a jednocześnie wyczuwa powiększenie węzłów chłonnych pod pachą. Zaniepokojony idzie do swojego lekarza rodzinnego, który jednak nie może przeprowadzić koniecznych badań, więc kieruje go do np. hematologa, do którego w Rzeszowie czeka się ok. 200 dni. Specjalista wysyła go w końcu na badanie tomografem czy rezonansem (też czekanie przez minimum miesiąc). Gdy wreszcie lekarz ma wyniki badań potwierdzające wstępną diagnozę, kieruje pacjenta do szpitala na zabieg i dalsze leczenie.

Dlaczego na tomograf czy rezonans nie skierował pacjenta lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, co pozwoliłoby zaoszczędzić mu ok. pół roku życia w niepewności i niepotrzebnie nie opóźniałoby podjęcie leczenia?

- Bo nie ma takich uprawnień. Obecnie lekarz POZ może zlecić badania: hematologiczne (m.in. morfologia krwi), kału, moczu, układu krzepnięcia, mikrobiologiczne, EKG w spoczynku, biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi, USG jamy brzusznej, badanie radiologiczne płuc, niektóre badania endoskopowe (gastroskopia i kolonoskopia) - mówi Anna Negacz, specjalista medycyny rodzinnej z Rzeszowa. - Nie może zlecać zaś tomografii, rezonansu czy badań w kierunku hormony tarczycy, a do endokrynologa też trzeba czekać kilka miesięcy.

Wczesne rozpoznanie prowadzi do wyleczenia
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych (PKPO) wyliczyła, że w Polsce średnio na podjęcie leczenia onkologicznego czeka się 6 miesięcy. Jej prezes, Jacek Gugulski, mówi, że im wcześniej zdiagnozuje się raka i podejmie leczenie, tym lepiej dla chorego. Opóźnienie leczenia o dwa miesiące może spowodować, że masa guza będzie nawet dwukrotnie większa, a to źle rokuje. Dlatego tak dużo osób z nowotworem, mimo trafnej diagnozy i wdrożenia leczenia, umiera, bo leczenie podjęto w zbyt zaawansowanej fazie choroby.

Do tego istnieje też problem z metodami diagnostycznymi. Np. przy diagnostyce raka piersi nagminnie używamy mammografii, choć - jak mówi prof. Leszek Borkowski z PKPO - najpełniejszy obraz daje rezonans. Zaś przy raku prostaty nadal często opieramy się na teście PSA, uważanym w Europie za metodę historyczną.

***
Ile czekamy do specjalisty:
Do chirurga naczyniowego 226 dni (jedna poradnia w Rzeszowie), endokrynologa nawet 196 dni (Promedica), gastroenterologa 218 (poradnia w szpitalu w Krośnie), hematologa 198 (szpital na ul. Szopena w Rzeszowie), reumatologa do 236 dni w placówce w Nisku. Podobnie wyglądają kolejki do specjalistów dziecięcych.

Badanie tomograficzne:
Od miesiąca do dwóch miesięcy czekania.

Biopsja:
Jeśli po badaniu np. tomografem, dowiemy się, że mamy guza, czeka nas kolejne badanie - biopsja, która ustali czy guz jest łagodny czy złośliwy i znowu czekanie

Onkolog:
Z wynikiem biopsji idziemy do onkologa, który planuje nasze leczenie, kieruje nas na chemioterapię, radiologię bądź zaleca operację. Tu też, choć już stosunkowo krótko, musimy poczekać.

Anna Moraniec

02-01-2014
09:35
Ambroży
02-01-2014
09:36
Ambroży

Pytanie słuszne - problem w tym, że pada w zaciszu Podkarpackich wioch na które nikt dziś już nie reaguje !! Skorumpowana ekipa rządowa martwi się poprzez media mętnego nurtu jak kolejny raz wykiwać wyborców i dmie od 1.01.2014 w TVP , TVN itd. jaki czeka nas serial wyborczy. A tutaj dodatkowy kwiatek wielkiego uczonego Kosiniaka Kamysza mającego w .... Konstytucję i prawa nabyte po wykończeniu prawie do końca Służby Zdrowia pseudoprywatyzacją juz szykuje dalsze mieszanie w waloryzacji dotychczasowych emerytur !!. Idzie o to aby zabrać co tylko się da w jedynej myśli koalicji PO/PSL realizowanej przez buraków - teraz chce zrobić się dobrym dla najbiedniejszych robiąc urawniłowkę w myśl zasady : czy się stoi , czy się leży ??. Za pomocą prezydenta udał się na razie manewr z okradzeniem OFE ( TK w myśl wypowiedzi senatora Rulewskiego jest ich) .
ps. Pani red. na tomografie komputerowa czeka się jednak co najmniej dwa miesiące , a na rezonans zapewne jeszcze więcej i druga uwaga lekarze w POZ , szczególnie są zainteresowani także podwyżkami , a nie troską o pacjenta.

02-01-2014
20:51
ROMAN

no tak Pan Ambroży uwypuklił istotę - ja tylko dodam na marginesie że ; bez armat/czołgów/ wojska/ rakiet balistycznych i desantów spadochroniarzy - eksterminacja trwa w dalszym ciągu nabierając jak zwykle na początku nowego roku lekkiego przyspieszenia
- no bo po co się takimi chorymi przejmować / wydawać kasę/ włączać drogą aparaturę/ zawracać głowę specjalistom - jak lepiej aby taki chory czekał/czekał/czekał i się w końcu doczekał na kolejkę na pochówek - pieniądze zostają w funduszu i zusie- a rodzina wyda resztę aby go pochować - i tak to się zaczyna od nowa kręcić w tym 2014 - nie ?

04-01-2014
00:16
ania

Eutanazjastyczna POlska Tuska

30-06-2018
09:33
Lesq

Normalne odgórna kontrola populacji każdy kraj tak robi.. ale u nas Politycy powinni jednak wziąć kalkulator.. :D
bo za kilka lat może nie zostać ani jeden człowiek w kraju :D

dane są porażające.. a do tego dochodzą przypadkowe śmierci , zaginięcia , morderstwa..

Demografia największy problem Polski.. Polska ma najgorsze dane... niestety :(

2
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Bonifacy KrufkaUrzędnik z UMAdrian Bayford Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)