Forum

Na zdiagnozowanie raka czeka się 6 - 8 miesięcy! To często wyrok śmierci
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
02-01-2014
06:10

PODKARPACIE. Zanim guz zostanie zdiagnozowany, urośnie dwukrotnie.

Pacjent czuje się osłabiony jak przy grypie, a jednocześnie wyczuwa powiększenie węzłów chłonnych pod pachą. Zaniepokojony idzie do swojego lekarza rodzinnego, który jednak nie może przeprowadzić koniecznych badań, więc kieruje go do np. hematologa, do którego w Rzeszowie czeka się ok. 200 dni. Specjalista wysyła go w końcu na badanie tomografem czy rezonansem (też czekanie przez minimum miesiąc). Gdy wreszcie lekarz ma wyniki badań potwierdzające wstępną diagnozę, kieruje pacjenta do szpitala na zabieg i dalsze leczenie.

Dlaczego na tomograf czy rezonans nie skierował pacjenta lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, co pozwoliłoby zaoszczędzić mu ok. pół roku życia w niepewności i niepotrzebnie nie opóźniałoby podjęcie leczenia?

- Bo nie ma takich uprawnień. Obecnie lekarz POZ może zlecić badania: hematologiczne (m.in. morfologia krwi), kału, moczu, układu krzepnięcia, mikrobiologiczne, EKG w spoczynku, biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi, USG jamy brzusznej, badanie radiologiczne płuc, niektóre badania endoskopowe (gastroskopia i kolonoskopia) - mówi Anna Negacz, specjalista medycyny rodzinnej z Rzeszowa. - Nie może zlecać zaś tomografii, rezonansu czy badań w kierunku hormony tarczycy, a do endokrynologa też trzeba czekać kilka miesięcy.

Wczesne rozpoznanie prowadzi do wyleczenia
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych (PKPO) wyliczyła, że w Polsce średnio na podjęcie leczenia onkologicznego czeka się 6 miesięcy. Jej prezes, Jacek Gugulski, mówi, że im wcześniej zdiagnozuje się raka i podejmie leczenie, tym lepiej dla chorego. Opóźnienie leczenia o dwa miesiące może spowodować, że masa guza będzie nawet dwukrotnie większa, a to źle rokuje. Dlatego tak dużo osób z nowotworem, mimo trafnej diagnozy i wdrożenia leczenia, umiera, bo leczenie podjęto w zbyt zaawansowanej fazie choroby.

Do tego istnieje też problem z metodami diagnostycznymi. Np. przy diagnostyce raka piersi nagminnie używamy mammografii, choć - jak mówi prof. Leszek Borkowski z PKPO - najpełniejszy obraz daje rezonans. Zaś przy raku prostaty nadal często opieramy się na teście PSA, uważanym w Europie za metodę historyczną.

***
Ile czekamy do specjalisty:
Do chirurga naczyniowego 226 dni (jedna poradnia w Rzeszowie), endokrynologa nawet 196 dni (Promedica), gastroenterologa 218 (poradnia w szpitalu w Krośnie), hematologa 198 (szpital na ul. Szopena w Rzeszowie), reumatologa do 236 dni w placówce w Nisku. Podobnie wyglądają kolejki do specjalistów dziecięcych.

Badanie tomograficzne:
Od miesiąca do dwóch miesięcy czekania.

Biopsja:
Jeśli po badaniu np. tomografem, dowiemy się, że mamy guza, czeka nas kolejne badanie - biopsja, która ustali czy guz jest łagodny czy złośliwy i znowu czekanie

Onkolog:
Z wynikiem biopsji idziemy do onkologa, który planuje nasze leczenie, kieruje nas na chemioterapię, radiologię bądź zaleca operację. Tu też, choć już stosunkowo krótko, musimy poczekać.

Anna Moraniec

02-01-2014
09:35
Ambroży
02-01-2014
09:36
Ambroży

Pytanie słuszne - problem w tym, że pada w zaciszu Podkarpackich wioch na które nikt dziś już nie reaguje !! Skorumpowana ekipa rządowa martwi się poprzez media mętnego nurtu jak kolejny raz wykiwać wyborców i dmie od 1.01.2014 w TVP , TVN itd. jaki czeka nas serial wyborczy. A tutaj dodatkowy kwiatek wielkiego uczonego Kosiniaka Kamysza mającego w .... Konstytucję i prawa nabyte po wykończeniu prawie do końca Służby Zdrowia pseudoprywatyzacją juz szykuje dalsze mieszanie w waloryzacji dotychczasowych emerytur !!. Idzie o to aby zabrać co tylko się da w jedynej myśli koalicji PO/PSL realizowanej przez buraków - teraz chce zrobić się dobrym dla najbiedniejszych robiąc urawniłowkę w myśl zasady : czy się stoi , czy się leży ??. Za pomocą prezydenta udał się na razie manewr z okradzeniem OFE ( TK w myśl wypowiedzi senatora Rulewskiego jest ich) .
ps. Pani red. na tomografie komputerowa czeka się jednak co najmniej dwa miesiące , a na rezonans zapewne jeszcze więcej i druga uwaga lekarze w POZ , szczególnie są zainteresowani także podwyżkami , a nie troską o pacjenta.

02-01-2014
20:51
ROMAN

no tak Pan Ambroży uwypuklił istotę - ja tylko dodam na marginesie że ; bez armat/czołgów/ wojska/ rakiet balistycznych i desantów spadochroniarzy - eksterminacja trwa w dalszym ciągu nabierając jak zwykle na początku nowego roku lekkiego przyspieszenia
- no bo po co się takimi chorymi przejmować / wydawać kasę/ włączać drogą aparaturę/ zawracać głowę specjalistom - jak lepiej aby taki chory czekał/czekał/czekał i się w końcu doczekał na kolejkę na pochówek - pieniądze zostają w funduszu i zusie- a rodzina wyda resztę aby go pochować - i tak to się zaczyna od nowa kręcić w tym 2014 - nie ?

04-01-2014
00:16
ania

Eutanazjastyczna POlska Tuska

30-06-2018
09:33
Lesq

Normalne odgórna kontrola populacji każdy kraj tak robi.. ale u nas Politycy powinni jednak wziąć kalkulator.. :D
bo za kilka lat może nie zostać ani jeden człowiek w kraju :D

dane są porażające.. a do tego dochodzą przypadkowe śmierci , zaginięcia , morderstwa..

Demografia największy problem Polski.. Polska ma najgorsze dane... niestety :(

16
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
pomyslowy DobromilusotyfoAldona z PigalakajanStanisław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)