Forum

Na zdiagnozowanie raka czeka się 6 - 8 miesięcy! To często wyrok śmierci
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
02-01-2014
06:10

PODKARPACIE. Zanim guz zostanie zdiagnozowany, urośnie dwukrotnie.

Pacjent czuje się osłabiony jak przy grypie, a jednocześnie wyczuwa powiększenie węzłów chłonnych pod pachą. Zaniepokojony idzie do swojego lekarza rodzinnego, który jednak nie może przeprowadzić koniecznych badań, więc kieruje go do np. hematologa, do którego w Rzeszowie czeka się ok. 200 dni. Specjalista wysyła go w końcu na badanie tomografem czy rezonansem (też czekanie przez minimum miesiąc). Gdy wreszcie lekarz ma wyniki badań potwierdzające wstępną diagnozę, kieruje pacjenta do szpitala na zabieg i dalsze leczenie.

Dlaczego na tomograf czy rezonans nie skierował pacjenta lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, co pozwoliłoby zaoszczędzić mu ok. pół roku życia w niepewności i niepotrzebnie nie opóźniałoby podjęcie leczenia?

- Bo nie ma takich uprawnień. Obecnie lekarz POZ może zlecić badania: hematologiczne (m.in. morfologia krwi), kału, moczu, układu krzepnięcia, mikrobiologiczne, EKG w spoczynku, biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi, USG jamy brzusznej, badanie radiologiczne płuc, niektóre badania endoskopowe (gastroskopia i kolonoskopia) - mówi Anna Negacz, specjalista medycyny rodzinnej z Rzeszowa. - Nie może zlecać zaś tomografii, rezonansu czy badań w kierunku hormony tarczycy, a do endokrynologa też trzeba czekać kilka miesięcy.

Wczesne rozpoznanie prowadzi do wyleczenia
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych (PKPO) wyliczyła, że w Polsce średnio na podjęcie leczenia onkologicznego czeka się 6 miesięcy. Jej prezes, Jacek Gugulski, mówi, że im wcześniej zdiagnozuje się raka i podejmie leczenie, tym lepiej dla chorego. Opóźnienie leczenia o dwa miesiące może spowodować, że masa guza będzie nawet dwukrotnie większa, a to źle rokuje. Dlatego tak dużo osób z nowotworem, mimo trafnej diagnozy i wdrożenia leczenia, umiera, bo leczenie podjęto w zbyt zaawansowanej fazie choroby.

Do tego istnieje też problem z metodami diagnostycznymi. Np. przy diagnostyce raka piersi nagminnie używamy mammografii, choć - jak mówi prof. Leszek Borkowski z PKPO - najpełniejszy obraz daje rezonans. Zaś przy raku prostaty nadal często opieramy się na teście PSA, uważanym w Europie za metodę historyczną.

***
Ile czekamy do specjalisty:
Do chirurga naczyniowego 226 dni (jedna poradnia w Rzeszowie), endokrynologa nawet 196 dni (Promedica), gastroenterologa 218 (poradnia w szpitalu w Krośnie), hematologa 198 (szpital na ul. Szopena w Rzeszowie), reumatologa do 236 dni w placówce w Nisku. Podobnie wyglądają kolejki do specjalistów dziecięcych.

Badanie tomograficzne:
Od miesiąca do dwóch miesięcy czekania.

Biopsja:
Jeśli po badaniu np. tomografem, dowiemy się, że mamy guza, czeka nas kolejne badanie - biopsja, która ustali czy guz jest łagodny czy złośliwy i znowu czekanie

Onkolog:
Z wynikiem biopsji idziemy do onkologa, który planuje nasze leczenie, kieruje nas na chemioterapię, radiologię bądź zaleca operację. Tu też, choć już stosunkowo krótko, musimy poczekać.

Anna Moraniec

02-01-2014
09:35
Ambroży
02-01-2014
09:36
Ambroży

Pytanie słuszne - problem w tym, że pada w zaciszu Podkarpackich wioch na które nikt dziś już nie reaguje !! Skorumpowana ekipa rządowa martwi się poprzez media mętnego nurtu jak kolejny raz wykiwać wyborców i dmie od 1.01.2014 w TVP , TVN itd. jaki czeka nas serial wyborczy. A tutaj dodatkowy kwiatek wielkiego uczonego Kosiniaka Kamysza mającego w .... Konstytucję i prawa nabyte po wykończeniu prawie do końca Służby Zdrowia pseudoprywatyzacją juz szykuje dalsze mieszanie w waloryzacji dotychczasowych emerytur !!. Idzie o to aby zabrać co tylko się da w jedynej myśli koalicji PO/PSL realizowanej przez buraków - teraz chce zrobić się dobrym dla najbiedniejszych robiąc urawniłowkę w myśl zasady : czy się stoi , czy się leży ??. Za pomocą prezydenta udał się na razie manewr z okradzeniem OFE ( TK w myśl wypowiedzi senatora Rulewskiego jest ich) .
ps. Pani red. na tomografie komputerowa czeka się jednak co najmniej dwa miesiące , a na rezonans zapewne jeszcze więcej i druga uwaga lekarze w POZ , szczególnie są zainteresowani także podwyżkami , a nie troską o pacjenta.

02-01-2014
20:51
ROMAN

no tak Pan Ambroży uwypuklił istotę - ja tylko dodam na marginesie że ; bez armat/czołgów/ wojska/ rakiet balistycznych i desantów spadochroniarzy - eksterminacja trwa w dalszym ciągu nabierając jak zwykle na początku nowego roku lekkiego przyspieszenia
- no bo po co się takimi chorymi przejmować / wydawać kasę/ włączać drogą aparaturę/ zawracać głowę specjalistom - jak lepiej aby taki chory czekał/czekał/czekał i się w końcu doczekał na kolejkę na pochówek - pieniądze zostają w funduszu i zusie- a rodzina wyda resztę aby go pochować - i tak to się zaczyna od nowa kręcić w tym 2014 - nie ?

04-01-2014
00:16
ania

Eutanazjastyczna POlska Tuska

30-06-2018
09:33
Lesq

Normalne odgórna kontrola populacji każdy kraj tak robi.. ale u nas Politycy powinni jednak wziąć kalkulator.. :D
bo za kilka lat może nie zostać ani jeden człowiek w kraju :D

dane są porażające.. a do tego dochodzą przypadkowe śmierci , zaginięcia , morderstwa..

Demografia największy problem Polski.. Polska ma najgorsze dane... niestety :(

17
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
ELVIS WHYTEojczulekMariuszLenka BolkovaDavis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ELVIS WHYTE
Gość
ELVIS WHYTE

skontaktuj się z nami dzisiaj za pośrednictwem naszego e-maila (doctorelviswhyte@gmail.com) lub WhatsApp +2347083629144, aby uzyskać więcej informacji, jeśli chcesz sprzedać swoją nerkę za ogromną sumę pieniędzy.

ojczulek
Gość
ojczulek

Z taką urocza kobietą jak na fotografii można mieć dzieci, równie urocze.

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (leni.bolkova01@gmail.com)

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

cześć

Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 3%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (leni.bolkova01@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć, Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej? Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę! Zapewniamy pomoc finansową dla osób, które szukają pożyczek. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Marcin
Gość
Marcin

Ogrzewanie pompą powietrzną w okresach przejściowych jest tańsze niż gazem, a z wymiennikiem gruntowym pionowym cały rok taniej.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (adribay0008@gmail.com)

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Mariusz
Gość

Może kilka lat temu pożyczki pozabankowe były ryzykiem, aktualnie jednak wygląda to zupełnie inaczej i są oczywiście w pełni bezpieczne dla nas.