Forum

Nasze emerytury będą głodowe!
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
08-08-2014
06:10

PODKARPACIE. Jeśli dziś zarabiamy najniższą krajową, to nasza emerytura nie wystarczy na przeżycie.

Kiedy przejdziemy na emerytury w roku 2030 czy 2050, nasze emerytury będą głodowe. Dziś emerytury stanowią mniej więcej 50 - 60 procent średnich pensji. Jednak już niedługo będą stanowić zaledwie 30 procent średniej pensji.

Aby oszacować nasze emerytury, posłużyliśmy się kalkulatorem emerytalnym rządowej Komisji Nadzoru Finansowego. Kalkulator ten, trzeba zaznaczyć, oparty jest na dość optymistycznych założeniach, m.in., że wzrost gospodarczy będzie utrzymywał się na poziomie 3 procent, pensje będą rosły dynamicznie i w 2037 roku średnia pensja wyniesie… 4,8 tys. zł do ręki, natomiast w 2057 sięgnie niemal 8 tys. zł.

Wyliczenia kalkulatora emerytalnego mogą napawać optymizmem. Emerytury rzędu 2 tys. zł na rękę mogą wydawać się nie takie najgorsze. Patrzymy na nie jednak w kontekście roku 2014.

W 2040 2 tys. zł dzisiejsze będą już zupełnie inną kwotą. Siła nabywcza takiej emerytury będzie nieporównywalnie mniejsza. Dziś bochenek chleba kosztuje 2,5 zł. Ile będzie kosztował w 2050 roku? Możliwe, że trzeba będzie za chleb zapłacić 7 czy 8 zł pod warunkiem oczywiście, że za 40 lat wciąż będziemy chleb jadać.

Wszystko to wynika z kapitałowego sposobu naliczania emerytur. Są one obecnie ustalane na podstawie tego, ile w ciągu lat pracy włożymy składek do ZUS-u. Suma naszych składek w momencie przejścia na emeryturę zostanie podzielona przez szacunkową długość życia na emeryturze, ustalaną na podstawie danych GUS.

Obecnie długość ta używana do wyliczeń to 216 miesięcy, czyli 18 lat. Tym samym przy założeniu takiej długości życia, jeśli w ciągu 40 lat pracy wpłaciliśmy łącznie 300 tys. zł, to możemy liczyć na emeryturę rzędu 1388 zł brutto. Aby uzbierać 300 tys. zł, należy przez 40 lat wpłacać do ZUS ponad 600 zł składki miesięcznie. Aby odprowadzać taką składkę, trzeba zarabiać około 3000 zł brutto miesięcznie.

Jeśli nasze zarobki brutto w ciągu 40 lat pracy będą miały średnią wysokość 3 tys. zł, możemy więc liczyć na emeryturę rzędu 1300 zł. Możliwe, że w 2050 roku tyle będzie kosztował sam czynsz mieszkania. Aby uzyskać średnią pensję 3 tys. zł, wystarczy, że dziś zarabiamy najniższą krajową, a za 30 lat będziemy zarabiać 5 tys. zł, co pewnie wtedy będzie też równowartością najniższej pensji.

Jeśli więc dziś zarabiamy najniższą krajową lub mamy niewiele większą wypłatę, to, o ile nasza sytuacja znacząco się nie poprawi, w momencie przejścia na emeryturę zostaniemy z kwotą tak małą, że nie wystarczy ona na przeżycie.

Artur Getler

08-08-2014
10:16
hijena

srednia 4,8tys. na ręke to chuba z pensjami tych jegomosci z PO co wydają na obiadek 1300,a za flaszkę wina 600zlotych

09-08-2014
15:26
emeryt

Mam zwapnione pluca po przebytej Gruzlicy, Mukowiscydoze 1-go stopnia i Astme oskrzelowa, Arytmie serca, Nadcisnienie zylne i tetnicze, Cukrzyce 2 st i jestem na insulinie, Cholesterol 2,5 krotnie ponad norme, Kamice nerkowa, Osteroperoze, Niedowlad nerwowy prawej reki, Uszkodzone kregi kregoslupa uciskajace rdzen kregowy, Puchline wodna nog.
Od roku jestem na emeryturze.
Bez przerwy slysze dlaczego nie pomagam innym bo jestem ponoc zdrowy jak byk.
Nie oczekuje zadnej pomocy.
Chce tylko jednego, aby wreszcie nikt juz ode mnie nic nie chcial !!

O tak sie oblicza emeryture po 43 lat 4 m-cy 7 dni = 520 m-cy
Mnie obliczono emeryture i na przyslanej poczta decyzji tak jest napisane :
Decyzja o przyznaniu emerytury z dnia........ (Dz.U z...nr...poz...)
poz I Podstawa prawna......
poz II. Wysokosc emerytury obliczona - 1876 zl
poz.III. Swiadczenie ograniczono do 100% wymiaru tj. do 1075,95 zl
A pod spodem jakies paragrafy i pieprzenie w banie itd itp
Pouczenie......
Pieczatka i podpis
I jak tu zyc ? Moze mi to kto wytlumaczyc ?

09-08-2014
19:04
janosik

a,jego wielebność Głódż ma generalska emeryturę podobno 10 000 zł i jeszcze dorabia jako biskup a,tu to nie wiadomo ile ale jak sam mówi na Actimelek wystarczy

10-08-2014
16:51
Tomek

Eutanazja PO POlsku , przygotowywanie przestrzeni życiowej dla nowej rasy panów

11-08-2014
14:56
ROMAN

Panie redaktorze to przecież jest już dawno wszystko ustalone ; Bank Światowy/ Międzynarodowy Fundusz Walutowy / ONZ/ Rothschild Group/ Rockefeller Center/ JP Morgan AM/ czy grupa BilderBerg - nie wymieniam pozostałych pociągających za tasiemki ;
w związku z czym wywody ile będzie kosztował bochenek chleba w 2050 - nie ma znaczenia - prawda.

05-08-2017
23:11
Paula

Moi drodzy państwo zanim zaczniecie narzekac na wysokosc emerytury najpierw przeczytajcie dokładnie artykuł jest w nim bład, ponieważ gdyby do zusu wpływało po 600 zł miesiecznie przez 40 lat to uzbieralibyśmy 576 000 nie 300 co przy zakładanej długości przeżycia 215 miesięcy daje nam prawie 2700 zł. I aby do ZUS-u trafiało 600 zł wystarczy zarabiać 2000 zł na rękę, a taką mamy teraz obecnie najniższą krajową, także nie siejmy paniki a czytajmy dokladnie jakie to brednie wypisują.

16
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
pomyslowy DobromilusotyfoAldona z PigalakajanStanisław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)