Forum

Nauczyciele kontynuują strajk. Czy maturzyści powinni się martwić?
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
15-04-2019
12:48

PODKARPACIE. Egzaminy ósmoklasistów powinny przebiec bez problemów. Gorzej może być z maturami.

W piątek Prezydium Zarządu Głównego podjęło decyzję o kontynuacji akcji strajkowej. Strajk ma wyglądać tak jak dotychczas. Wszystko wskazuje na to, że to nie powinno przeszkodzić w przeprowadzeniu egzaminów ósmoklasistów. W znacznie gorszej sytuacji mogą być jednak maturzyści. Jeżeli nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych nie wystawią swoim uczniom ocen, a później nie wezmą udziału w klasyfikacyjnej radzie pedagogicznej, mogą nie napisać egzaminu dojrzałości.

W ubiegły piątek gimnazjaliści przystąpili do ostatniego egzaminu. Dziś pierwszy dzień egzaminów ósmoklasistów. Jak wyglądają nastroje w placówkach? Od początku byliśmy przygotowani, żeby przeprowadzić egzamin. Dlaczego uczniowie mieliby ucierpieć na strajku? Tak się złożyło, że kilku nauczycieli nie uczestniczy w strajku, a wychowawcy ósmych klas – za porozumieniem z komitetu strajkowego zawiesiło strajk – mówi Kazimierz Leniart dyrektor SP nr 3 w Rzeszowie. - Cztery osoby z naszej szkoły poszły do innej, a do nas przyjdzie 2. Mamy komfortowe warunki, bo kilka lat temu nagłośniłem salę gimnastyczną i nagranie będzie idealnie słychać. Dlatego, potrzebowaliśmy raptem 2 komisji – zaznacza dyrektor.

W SP nr 25 dyrektor już w piątek zebrała komisje na wszystkie trzy dni. - Na chwilę obecną mamy komplet i przygotowujemy się do egzaminów. Posiłkowaliśmy się pedagogami z Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie, korzystając z rozporządzenia przejściowego z 2 kwietnia. Najgorzej będzie w środę, bo potrzebujemy 7 komisji, ale już mamy cały skład. Oby tylko zdrowie dopisało i nikt się nie rozchorował! –  zaznacza Bożena Zięba, dyrektor szkoły.

Wszystko wygląda na to, że wszędzie na Podkarpaciu ósmoklasiści usiądą dziś do sprawdzianu. – Wszystkie szkoły podstawowe, w których odbędzie się egzamin – a jest to 968 szkół – są na to przygotowane i nie zgłaszały żadnych problemów ze skompletowaniem komisji nadzorujących przebieg egzaminu. Zdawać będzie 20 tys. 799 ósmoklasistów – informowała w piątek Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty. Kuratorium cały czas monitoruje sytuację i  reaguje na bieżąco.

Matury są zagrożone?

26 kwietnia rok szkolny kończą maturzyści, a 6 maja powinni przystąpić do pierwszego egzaminu maturalnego. Powinni, bo jak się okazuje, mogą nie mieć do tego prawa. – Wystawienie ocen, czyli klasyfikacja nie jest równoznaczna z promocją, a promocję może zrobić tylko i wyłącznie rada pedagogiczna. Uczniowie mają już wystawione proponowane oceny, więc z klasyfikacją nie powinno być problemu. Może się on pojawić, gdy przed końcem roku nie można będzie zwołać rady, ponieważ rozporządzenie mówi jednoznacznie, że to w jej kompetencji leży promowanie uczniów – tłumaczy Jerzy Dudzic, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie.

– Termin wystawiania propozycji ocen był do 5 kwietnia.  Ocena końcowa powinna zostać wystawiona do 12 kwietnia, ale ponieważ nauczyciele strajkują, myślę, że tak się nie stanie – mówiła jeszcze w piątek Danuta Stępień dyrektor IV LO. - Natomiast rada klasyfikacyjna została zaplanowana na wtorek, 16 kwietnia. Decyzja o tym, czy się odbędzie powinna zostać podjęta w poniedziałek – dodała.

Podobnie jest w innych szkołach ponadgimnazjalnych. - Proponowane oceny już są. Część klas ma z niektórych przedmiotów wystawione oceny. Inne jeszcze nie, ale jeszcze jest na to czas. Rada pedagogiczna zbierze się 24 kwietnia. Na bieżąco monitorujemy sytuację, zobaczymy jak się rozwinie – oświadcza Marian Pietryka, dyrektor IX LO w Rzeszowie.

– Jeżeli strajk potrwa dłużnej, uczniowie nie będą sklasyfikowani, bo są pewne sztywne terminy – mówi wprost Marek Plizga, dyrektor 3 LO w Rzeszowie. - Moje zarządzenie było takie, że do 12 kwietnia nauczyciele powinni poinformować o ocenach, a do 17 sklasyfikować, natomiast jeżeli trwa strajk, to tego nie zrobią. Termin rady pedagogicznej wyznaczono na 24 kwietnia – informuje dyrektor. Jak twierdzi dyr. Marek Plizga, teoretycznie  wszystko można zrobić w jeden dzień, ale nauczyciele musieliby zawiesić strajk. Wśród samych belfrów opinie na ten temat są podzielone.

- Jestem po spotkaniu komitetu strajkowego miasta Rzeszowa. Nauczyciele chcą strajkować również w czwartek i piątek.  Większość jest też za tym, żeby nie klasyfikować i nie uczestniczyć w radach pedagogicznych. W innych miastach jest różnie. – informuje Stanisław Kłak, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego na Podkarpaciu. W przypadku Rzeszowa ta kwestia ma zostać rozstrzygnięta w poniedziałek. Jak mówi, strajkujący mają trzy rozwiązania. Pierwsze zakłada, że to jest indywidualna decyzja każdego nauczyciela i to on zdecyduje, co zrobi. - Drugie, że na czas zebrania rady pedagogicznej zawieszamy strajk i uczestniczymy w radzie, przyjmując uchwałę o zatwierdzeniu wyników oraz klasyfikacji. Trzecie, że zawieszamy strajk na cały dzień, żeby umożliwić wystawienie ocen i zatwierdzenie ich na radzie pedagogicznej – wylicza prezes ZNP.

Wioletta Kruk

15-04-2019
20:10
Rodzic

Czy nauczyciel który uczestniczy w strajku i siedzi bezczynnie w szkole/przedszkolu dostaje za to wynagrodzenie?
Żałośnie to wygląda. Człowiek codziennie rano goni do roboty, lepiej lub gorzej płatnej, a te sieroty siedzą i patrzą się na siebie. Trochę pokory i zrozumienia dla rodziców, którzy nie mają co zrobić z dziećmi a muszą pracować i zarabiać żeby spłacić kredyty.
Nikt nam nie da urlopu albo zwolnienia tylko dlatego, że wam zachciało się 1000 zł podwyżki.
Idźcie do prywatnych firm i zobaczcie jak wygląda prawdziwa praca to zrozumiecie.

15-04-2019
20:40
zemsta

Nauczyciele myślą że coś ugrają? Pomyślcie na logikę nikt Wam nie da tak zaporowej kwoty. Czym dłużej strajk twa tym bardziej tracicie poparcie społeczne a gdy nie wystawicie ocen i matury się nie odbędą Wasi uczniowie będą musieli z WAMI powtarzać cały rok.

Jak myślicie uczeń który się starał a jego staranie przez was skończy się dla niego powtórzeniem roku jak do was się będzie odnosił? Słowa na K...y i H...e nie oddadzą tego co wam zrobią.

15-04-2019
23:58
student prawa

Tu nie chodzi o podwyżki. Udowodnić?

W Warszawie Trzaskowski zapowiedział że da te 1000zł podwyżek byle nauczyciele wrócili do szkół. To się Broniarz wystraszył i na prędce zwołanej konferencji w TfałszN ogłosił że to nic nie da i strajk i tak będzie trwał!!! Czy zatem chodzi o pieniądze nauczycieli czy o to że Broniarz razem z PO ustalili specjalnie tak niedorzeczną kwotę podwyżek żeby rząd nie mógł ich spełnić i doszło do strajku? To tylko polityka. Jak widać na przykładzie kilku tyś nauczycieli w stolicy nie chodzi o to żeby więcej dostali.

16-04-2019
13:31
i się zesrało

Kolejne przedszkola i szkoły rezygnują ze strajku. Już nawet nauczyciele zdali sobie sprawę że nikt im tyle za 4h pracy dziennie nie nawali?

16-04-2019
23:10
adam

strajkujący nauczyciele powinni zapłacić za wynajęcie lokalu szkoły oraz za wodę, prąd, ciepło, sprzątanie których używają w czasie strajku - samorządy powinny tego dopilnować

17-04-2019
07:18
jan

Jak nie będzie matur to będą ciekawe procesy o odszkodowania i wtedy belfrowie w końcu dostaną to na co teraz tak debilowato pracują.

16
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
pomyslowy DobromilusotyfoAldona z PigalakajanStanisław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)