Forum

Nie opisał obrażeń po wypadku i pacjentka zmarła
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
24-06-2019
15:32

TARNOBRZEG. Znany lekarz radiolog oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci tarnobrzeżanki, u której wykonywał tomografię komputerową po wypadku samochodowym.

Przed tarnobrzeskim Sądem Rejonowym ruszył proces Bogdana P., lekarza specjalisty radiologii z 36-letnim stażem pracy w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu. Prokuratura oskarżyła go o to, że opisując wynik badania tomograficznego u ofiary wypadku pominął obrażenia skutkujące śmiercią pacjentki.

Wydarzenia opisane aktem oskarżenia miały miejsce 24 października 2015 roku. Czteroosobowa rodzina z Tarnobrzega jechała na mszę św. w intencji członków rodziny do kościoła w Wiązownicy. Tuż za mostem w Nagnajowie, na styku województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego w prawidłowo jadącego hyundaia wjechał kierowca volvo. Doszło do czołowego zderzenia. Ranni zostali wszyscy jadący hyundaiem. Małżonkowie O. trafili do Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. Dwoje ich dzieci do Szpitala Powiatowego w Sandomierzu.

- Wszyscy mieliśmy obrażenia. Ja miałem złamaną rękę, ale byłem w dobrym stanie psychicznym, bo wiedziałem, że zarówno żona jak i dzieci żyją. Odwiedzali nas członkowie rodziny i oni informowali mnie zarówno o stanie zdrowia żony, z którą ja miałem tylko kontakt telefoniczny, jak i z dziećmi, które leżały w szpitali w Sandomierzu. Wydawało mi się, że wszyscy wyjdziemy z tego okropnego wypadku cało – mówił przed sądem mąż zmarłej Urszuli O. – Żona mówiła mi, że czuje się dobrze, choć wiem, że po prostu nie chciała mnie martwić. Bardzo baliśmy się o dzieci, bo żadne z nas nie mogło do nich pojechać.

Nie przyznaje się do winy

Jak wynika z aktu oskarżenia, pani Urszula O. tuż po przywiezieniu jej karetką do szpitala została skierowana na szczegółowe badania, w tym tomograf. Lekarz Bogdan P., który pełnił tego dnia dyżur 24-godzinny w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej w szpitalu dokonał opisu tego badania, ale nie uwzględnił wszystkich obrażeń. W ocenie prokuratury i oskarżycieli posiłkowych (męża zmarłej kobiety oraz dwójki dzieci), jego błąd w konsekwencji doprowadził do śmierci tarnobrzeżanki.

Bogdan P. nie przyznaje się do winy i nie poczuwa do odpowiedzialności za to, co się stało. Przyznaje natomiast, że feralnego dnia, gdy kobieta trafiła do szpitala miał bardzo ciężki dyżur. Do szpitala miało trafić tego dnia wyjątkowo dużo pacjentów, a on musiał dokonać w krótkim czasie wielu opisów badań tomograficznych.

- W Szpitalu Wojewódzkim pracowałem 36 lat, od 30 lat wykonuję badania i wydaje mi się, że wykonuję moją pracę dobrze. Nikt nie miał nigdy do mnie pretensji – mówił przed sądem oskarżony Bogdan P.  - Pani poszkodowana w wypadku trafiła ze skierowaniem na badania klasyczne radiologiczne oraz na tomograficzne w typie. Skierowanie na badanie bez kontrastu zlecił lekarz rezydent dyżurujący na oddziale chirurgii. Nie było żadnych danych klinicznych. Tylko lakoniczne stwierdzenie: „złamanie podudzia”. Gdy technik wykonał badanie, ja zacząłem je opisywać w szablonie, żeby nie tracić cennego czasu. Zacząłem od głowy i szyi, gdzie nie stwierdziłem zmian. Potem opisałem klatkę piersiową. Były złamania obojczyka, mostka i żebra. Poza tym w miąższu płuc pojawiły się ogniska stłuczeń, które świadczyły o dużych siłach nacisku działających na klatkę piersiową - wyjaśniał przed sądem oskarżony. Kontaktowałem się w tej sprawie z chirurgiem i zleciłem dodatkowe badanie śródpiersia z kontrastem.  Urazy, których doznała kobieta były duże i zdaniem lekarza mogły doprowadzić w krótkim czasie do niewydolności oddechowo-krążeniowej.

Wszystko ją bolało

Pani Urszula po przybyciu do szpitala uskarżała się, że boli ją całe ciało. Najbardziej jednak brzuch. Jej plecy stały się granatowo – fioletowe. Kobieta bardzo cierpiała. Przez trzy dni nikt nie wykonał u niej jednak dodatkowego badania brzucha, a jak się okazało, tu w tym miejscu miała zagrażające życiu obrażenia powypadkowe.  Kobieta miała rozerwane mięśnie boczne brzucha i przepuklinę. Bogdan P. obrażeń tych nie uwzględnił w swoim opisie.

We wtorek przed sądem przyznał, że widział je i nie potrafi wyjaśnić dlaczego je pominął. W okresie przygotowawczym do procesu, przyznał, że uznał iż w chwili, gdy badał pacjentkę nie były one na tyle znaczące, że wymagały natychmiastowej interwencji lekarskiej. Wczoraj mówił, że być może oderwał go w trakcie opisu telefon, może to przez to, że miał za dużo pacjentów, że czekało na jego opis badanie kolejnego pacjenta kwalifikowanego jako „politrauma”.

Opis pisemny badania trafił do lekarza chirurga. On miał także wgląd do zdjęć i opisu badania w systemie, który tego dnia na pewno działał. 

Ja nie jestem od stawiania diagnozy

Oskarżony lekarz odpowiedzialność za tragedię próbuje przerzucić na innych lekarzy, którzy w dalszej kolejności zajmowali się pacjentką. Twierdzi, że w kolejnych godzinach po wykonaniu badania ani nawet następnego dnia, nie otrzymał żadnych informacji o nieadekwatnego stanu pacjentki do wyniku badania i opisu. Uważa, że powinna ona zostać ze względu na swój poddana kolejnemu badaniu.

- Pacjentka spełniała kryteria urazu wysokoenergetycznego. Przebieg zmian jest w takim przypadku procesem dynamicznym, część urazów ujawnia się po czasie – tłumaczył oskarżony. – Najważniejsza jest obserwacja kliniczna i stan pacjenta. Badania są tylko pomocą w jego leczeniu.

We wtorek zeznania złożyła także matka zmarłej, jej brat i szwagierka. Matka kobiety przyznaje, że w czasie, gdy córka przebywała w szpitalu było bardzo mało lekarzy, nikt nie zwracał uwagi na stan jej córki, choć cały czas rodzina i ona sama zgłaszała, że czuje się źle. Mówiono natomiast, że wszystko jest pod kontrolą.

Zmarła trzy tygodnie po wypadku

Ponowne badanie tomograficzne wykonano dopiero na trzeci dzień po wypadku. Badanie wykazało, że doszło do perforacji jelita w jamie brzusznej było wolne powietrze i rozlana treść żołądkowa. Na blok operacyjny pacjentkę skierowano około 6 godzin później. Pani Urszula O. doznała zapalenia otrzewnej, a następnie sepsy. Operacja przeprowadzona trzeciego dnia po wypadku nie uratowała jej życia. Nie odzyskawszy przytomności, kobieta zmarła 15 listopada 2015 r. Osierociła troje dzieci.

Mąż kobiety wystąpił do szpitala o dokumentację medyczną. Gdy ją otrzymał, skierował sprawę do prokuratury.

Małgorzta Rokoszewska

47
Dodaj komentarz

avatar
40 Comment threads
8 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
36 Comment authors
ZofiaJanuszTomekMariaJożef Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
radek
Gość
radek

Dość sprytnie biskup odpowiada burmistrzowi Ustrzyk i daje w ten sposób sygnał wiernym. Burmistrz napisał,że chce płacić z budżetu miasta za jedną tygodniowo lekcję religii.Natomiast nie wspomina o ograniczaniu ilości godzin religii,chce nawet udostępnić sale lekcyjne na większy wymiar tych lekcji .namawia do tego,aby katecheci drugą godzinę uczyli za darmo albo aby to ordynariusz im za dodatkowe godziny wypłacał. Kiedy młodzi lekarze domagali się płacenia im za nadgodziny spędzone w szpitalach,były marszałek senatu,pan Karczewski apelował do nich,by popracowali trochę dla idei. Może trzeba też apelować do katechetów,aby popracowali dla idei a nie tylko dla forsy.Zbawienie przecież ważniejsze od ziemskich dóbr.

Zofia
Gość
Zofia

Dołączam do pozwu zbiorowego

Zofia
Gość
Zofia

Dołączam się do pozwu zbiorowego

Janusz
Gość
Janusz

Moim zdaniem o wiele lepsze są chwilówki krótkoterminowe, które zwracasz w całości na raz. Nie musisz się długo męczyć z comiesięczną spłatą ratalną. Ja często zaciągam pożyczki w Szybkiej Gotówce - mają dosyć wysokie kwoty, dzięki czemu nie jesteś zbyt ograniczony, a także świetne terminy zwrotu - do 65 dni. Polecam!

Tomek
Gość
Tomek

Węglem taniej.

Maria
Gość
Maria

Dołączam do pozwu zbiorowego

Jożef
Gość
Jożef

Jestem za ,i przeciw oszukiwaniu mnie,chętnie dołącze sie do zbiorowego pozwu.Jeżeli rzeczywiście tak jest,to jest zwyczajne oszustwo

ZOFIA
Gość
ZOFIA

Chętnie dołączę do pozwu.

Grażka
Gość
Grażka

jak najbardziej trzeba tym się zająć dołączam się do pozwu

Krystyna
Gość
Krystyna

Również chętnie dołączę do pozwu zbiorowego. Sama się zastanawiałam skąd taka niska inflacja, skoro ceny tak bardzo poszły w górę, a to przecież nie koniec podwyżek

krystyna
Gość
krystyna

A ja rocznik 1953 tez oszukana to juz druga wpadka rzadu

GRAZYNA
Gość
GRAZYNA

Dołączam się do pozwu zbiorowego ,dość poszukiwania nas emerytow

Szkoła języka angielskiego
Gość

Wydatki na oświatę powinny być traktowane priorytetowo. Edukacja, nauka jest to wartość dodana, która umożliwia rozwój każdego człowieka, już od najmłodszych lat. Ja uczę się całe życie języków obcych. Moje dzieci uczą się języka angielskiego i od najmłodszych lat zachęcam moje kochane wnuczki, żeby czerpały przyjemność z nauki języków obcych. Obecnie obie moje wnuczki uczą się języka angielskiego, ale będę zachęcała je jeszcze do nauki jakiegoś języka, może hiszpańskiego, może chińskiego. Znajomość języków obcych przydaje się w najmniej spodziewanych momentach, oprócz oczywiście pracy i rozwoju kariery.

Krystyna
Gość

Wydatki na oświatę powinny być traktowane priorytetowo. Edukacja, nauka jest to wartość dodana, która umożliwia rozwój każdego człowieka, już od najmłodszych lat. Ja uczę się całe życie języków obcych. Moje dzieci uczą się języka angielskiego i od najmłodszych lat zachęcam moje kochane wnuczki, żeby czerpały przyjemność z nauki języków obcych. Obecnie obie moje wnuczki uczą się języka angielskiego, ale będę zachęcała je jeszcze do nauki jakiegoś języka, może hiszpańskiego, może chińskiego. Znajomość języków obcych przydaje się w najmniej spodziewanych momentach, oprócz oczywiście pracy i rozwoju kariery.

radek
Gość
radek

Obaj panowie /Wałęsa i Balcerowicz/ mają niewątpliwe zasługi w zmianie systemu polityczno-gospodarczego w naszym kraju. Pan prof.Balcerowicz wyprowadzał Polskę z socjalizmu do gospodarki rynkowej. Mamy wielu ekonomistów ale wówczas /była całkowita zapaść gospodarcza kraju/ nie było odważnego,który zechciałby pokierować zmianami zmierzającymi do uzdrowienia finansów publicznych. Nigdzie nie było doświadczeń w wychodzeniu z gospodarki centralnie sterowanej do systemu swobody gospodarczej,opartego o rachunek finansowy a nie o potrzeby polityczne.Dzisiaj wielu ludzi twierdzi,że można było inaczej postępować. Zgoda,tylko że mamy pełniejszą wiedzę od tych,którzy wówczas "po omacku"zmieniali system. Zasług prof.Balcerowicza nie można zapomnieć. Pan Wałęsa ma trwałe miejsce w historii Polski i w… Czytaj więcej »

who win today match
Gość

Nice Blog, With thanks! Valuable information! Useful post, Nice info!
We provide all Cricket match prediction today. BBL 2019-20 reports, 2020 IPL 13 match tips, 2020 WC T20, BPL 2020, CBTF Winner prediction tips. PSL T20 Match Toss Session cricket reports, Lambi Pari cricket tips, Fency Match Reports Today. Today match prediction tips.

wacek
Gość
wacek

zazabrane mienie każdy dostawał jakieś odszkodowanie, niech to teraz oddadzą, zapłacą za utrzymanie. trzeba było sobie po wojnie zabrać te riuny. cwaniaki hrabiowie

Rafał
Gość
Rafał

uwaga na oszustwo

radek
Gość
radek

Z dobrym dla rządzącej partii skutkiem stosowana jest sztuczka propagandowa,polegająca na izolacji pewnej grupy społecznej bądź zawodowej,poddanie jej "słusznej",medialnej krytyce zazwyczaj bez przedstawienia dowodów a resztę czyli tak zwane "dobijanie" ofiar pozostawia się niezbyt rozgarniętej części społeczeństwa. Orzekaniem w sądach zajmuje się ok 10 tysięcy sędziów. Propaganda rządowa przedstawia kilku /pewnie nie więcej niż 5/ sędziów,którzy dokonali niegodnych czynów czy zachowań. Reszta,czyli 9995 osób to porządni ludzie,z godnością i zaangażowaniem wykonujący swój zawód. Zmanipulowany suweren tego nie dostrzega. Podobnie było z emerytami służb mundurowych. Próby dyskredytowania ciągle są podejmowane,jeśli tylko mogą wyniknąć z tego doraźne korzyści polityczne. Medialnej,negatywnej obróbce poddawano… Czytaj więcej »

B-ra
Gość
B-ra

Na Zajęczej w Rzeszowie też grasuje, tyle że bez Skody, a z telefonem w ręku..... filmuje sie. Warunki są znakomite, niewykoszona trawa itp. Polecam uwadze.

hijena
Gość
hijena

niektore osoby uważają ,że noszenie okularow optycznych doda im powagi i spowoduje inteligentniejszy wyraz twarzy

Karina
Gość
Karina

Brawo Pan Prezydent. Tak trzymać.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Kiedy nasz prezydent zajmie się reklamami w centrum?
Czy nie można zmusić najemców by szyldy i reklamy były w jednym kształcie?
Idąc 3-go maja zamiast podziwiać deptak i piękne kamienice, podziwiamy festiwal reklam.

hijena
Gość
hijena

juz się kiedys odgrażał się,że zrobi porządek z reklamami i mimo ,że ma Ustawę Krajobrazowa ulice otapetowane reklamami przypominają prowincjonalne miasto w Bangladeszu

hijena
Gość
hijena

szczegolnie atrakcyjne są poręcze na kladce w ksztalcie deski klozetowej,wykonane porecze z egzotycznego drewna ,wypaczone ,krzywe z zadrami wygladają ,jakby wykonane były z desek ze starej palety transportowej.Rzeszow Miasto Imitacji

Teresa
Gość
Teresa

Witam.Mam tez problem ,od 2 tygodni pisze z kims,kto podaje sie za generala Millera ,jest na misji w Afganistanie.Kolka dni temu poprosil mnie,zebym zgodzila sie przyjac jego przesylke,fundusze,ktore ma zdeponowane w firmie Global Security,gdyz ta firma likwiduje swoja dzialalnosc w USA i przenosi sie do UK,a on nie ma mozlowosci innej ,zeby te fundusze przeniesc do innego banku,bo jest w Afganistanie,podal taki adres tej firmy Global Security :globalintercommserv77088@gmail.com,ze ta firma bedzie sie juz ze mna kontaktowac,poniewaz wiele czytalam na temat oszust i nie wydaje mi sie to prawdopodobne,aby ktos wysylal z Ameryki walizke funduszy,otoz ta firma Global napisala mi teraz,ze… Czytaj więcej »

ewa1976
Gość
ewa1976

nie odpisuj naciągacze

Jasio Kefirek
Gość
Jasio Kefirek

Teresa?! Ty dla jaj czy naprawdę jesteś tak tępa?

Fabiona
Gość
Fabiona

Dokładnie, nie odpisuj jemu, to naciągacze.

usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

wacek
Gość
wacek

no i mogą popilnować dzieci, kiedy rodzice będą zarabiać pieniądze.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Blanka
Gość
Blanka

Mi by się przydała taka - bezzwrotna :)