Forum

Ojciec miał wykorzystywać seksualnie trzy córki
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
22-07-2019
09:14

IZDEBKI, POWIAT BRZOZOWSKI. Szokujące ustalenia śledczych. 37-letni Krzysztof S., ojciec dziesięciorga rodzeństwa, dotychczas był podejrzany o molestowanie jednej córki. W środę to się jednak zmieniło…

Prokuratura Okręgowa w Lublinie postawiła dodatkowe zarzuty 37-letniemu Krzysztofowi S. Śledczy ustalili, że mężczyzna miał wykorzystywać seksualnie nie jedną, a trzy swoje córki. Dziewczynki miały wtedy zaledwie kilka lat.

Szokujące ustalenia to wynik ponad półrocznego śledztwa, które zostało wszczęte po tym, kiedy 12-letni Daniel, najstarszy z dziesięciorga rodzeństwa, w listopadzie ubiegłego roku uciekł z domu. Wtedy też wyszły też na jaw wstrząsające warunki, w jakich dorastały dzieci. W domu była bieda, ojciec nadużywał alkoholu, a rodzeństwo było zaniedbane, bite i zastraszane. Doszło też do molestowania.

37-letni Krzysztof S., ojciec dziesięciorga rodzeństwa, został aresztowany dzień po zaginięciu Daniela. Od tego czasu przebywa w areszcie. Usłyszał zarzut z artykułu 200 par. 1 Kodeksu Karnego dotyczący doprowadzenia do innych czynności seksualnych małoletnich poniżej 15 roku życia. Z ustaleń śledczych wynikało wówczas, że miał wykorzystywać jedną ze swoich córek. 

Kolejne zarzuty

W ostatnich dniach prokurator na podstawie zebranych materiałów dowodowych zdecydował o postawieniu mężczyźnie dwóch kolejnych zarzutów o dopuszczenie się innej czynności seksualnej wobec swoich córek.

- Krzysztof S. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień - mówi w rozmowie z Super Nowościami Agnieszka Kępka, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Prokuratura ze względu na dobro śledztwa i dzieci nie udziela szczegółowych informacji w sprawie. Wiadomo jedynie, że wykorzystywane dziewczynki miały zaledwie kilka lat.

Narażone na utratę życia lub zdrowia

Drugi wątek śledztwa dotyczy bezpośredniego narażenia dzieci na utratę życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez rodziców, którzy sprawowali nad nimi opiekę. Chodzi o troje dzieci, najstarszego Daniela i dwójkę jego rodzeństwa, które w przeszłości miały uciekać z domu. Ten wątek w toku śledztwa też został rozszerzony, ponieważ początkowo badany był pod kątem tylko 12-letniego Daniela. Teraz dotyczy też jego brata i siostry.

Śledztwo na ostatniej prostej

Krzysztofowi S. za popełnione czyny grozi do 12 lat więzienia. Sąd na wniosek prokuratury po raz kolejny zdecydował o przedłużeniu aresztu dla 37-latka. Pozostanie w nim co najmniej do sierpnia. - Myślę, że na początku przyszłego miesiąca zapadnie decyzja, czy areszt zostanie przedłużony, czy będzie już można postawić akt oskarżenia i skierować go do sądu - informuje prokurator Agnieszka Kępka.

Gdzie były służby?

W prokuraturze badany jest także wątek sprawowania opieki nad rodziną przez osoby i instytucje do tego powołane. Małżeństwo z dziesięciorgiem dzieci było pod opieką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nozdrzcu, rodzina korzystała z pomocy asystenta rodziny i pracownika socjalnego. Miała też kuratora sądowego. W domu państwa S. regularnie bywał także dzielnicowy. Wiadomo, że 37-letni Krzysztof S. nadużywał alkoholu i stosował wobec dzieci przemoc, a rodzina objęta była procedurą Niebieskiej Karty. 

Śledczy badają, czy osoby i instytucje do tego powołane, wywiązywały się ze swoich obowiązków. - Śledztwo toczy się pod kątem niedopełnienia obowiązków przez pracowników opieki społecznej. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów, cały czas gromadzimy materiał dowodowy - informuje rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Śledczy są też w posiadaniu raport wojewody z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nozdrzcu, który ujawnił szereg nieprawidłowości, do jakich dochodziło ze strony pracowników ośrodka. Ustalenia zespołu ekspertów zostały już włączone do materiału dowodowego. 

Raport obnażył skalę zaniedbań

Raport dotyczący działalności pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nozdrzcu wobec rodziny S. przygotowany na zlecenie wojewody przez zespół ekspertów obnażył szereg nieprawidłowości do jakich miało dochodzić na przestrzeni czterech ostatnich lat. 

Zakres kontroli obejmował działania wspierające i pomocowe oraz efektywność tej pomocy, w zakresie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o pomocy społecznej i ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Okres kontroli objął lata 2015, od kiedy rodzina była pod opieką ośrodka do dnia kontroli, czyli grudnia 2018 roku. 

Ustaleń dokonano w oparciu o analizę dokumentacji oraz ustne informacje i pisemne oświadczenia przekazane przez kierownik GOPS w Nozdrzcu oraz pracowników GOPS - asystenta rodziny, pracownika socjalnego i przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego, oraz analizy dokumentacji zabezpieczonej przez Prokuraturę Rejonową w Brzozowie. W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych działalność GOPS oceniono negatywnie. 

Zawinił czynnik ludzki?

Autorzy raportu kontrolujący ośrodek dopatrzyli się szeregu nieprawidłowości w postępowaniu asystenta rodziny i pracownika socjalnego, którzy opiekowali się rodziną S. oraz kierownik GOPS.  W dokumencie czytamy m.in., że „kontakty pracownika socjalnego z rodziną nie były zbyt częste”, „pomoc nie była udzielana kompleksowo i regularnie”, a „działania zaradcze nie były adekwatne do sytuacji”. 

Zdaniem ekspertów „zabrakło wnikliwej analizy funkcjonowania rodziny i podjęcia zdecydowanych działań interwencyjnych” oraz współpracy z różnymi instytucjami i podmiotami. 

W podsumowaniu raportu czytamy, że „przyczyną wskazanych nieprawidłowości jest brak całościowej analizy problemów rodziny oraz niewłaściwe stosowanie przepisów prawa, za które odpowiada kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i asystent rodziny”. 

Kierownik GOPS nieuchwytna 

Sytuacja w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nozdrzcu jest napięta i nerwowa. O wyniki raportu negatywnie oceniającego działalność placówki chcieliśmy zapytać Annę Jaremę, kierowniczkę ośrodka, ale była nieuchwytna. 

Ani jej zastępca, ani inny pracownik ośrodka pracownik, z którym rozmawialiśmy telefonicznie, nie udzielił nam informacji, kiedy będzie można zastać kierownik w pracy. - Pani kierownik nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie - powiedział nam jeden z pracowników GOPS-u. 

Nie mamy też możliwości zapytać, czy ośrodek wdraża pokontrolne zalecenia wojewody zawarte w raporcie. - Trwa śledztwo, nie będziemy tego komentować, dziękuję bardzo - powiedział nam Dariusz Sawczak zastępca kierownika GOPS, po czym zakończył połączenie. 

Aktualnie w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nozdrzcu trwa kolejna kontrola. Sprawdzane jest między innymi to, czy i w jaki sposób w ośrodku zostały wdrożone pokontrolne zalecenia wojewody.

Wójt na spotkaniu 

Także Stanisław Żelaznowski, wójt gminy Nozdrzec, nie znalazł dla nas czasu. Pomimo kilku prób kontaktu telefonicznego pozostał dla nas nieuchwytny. - Pan wójt ma dzisiaj spotkanie, proszę zadzwonić później - słyszymy za każdym razem, kiedy dzwonimy do sekretariatu wójta. Połączeń wykonaliśmy kilka, pierwsze po godzinie 8 rano, ostatnie przed 14.

Bieda, przemoc, molestowanie 

Dramatyczna sytuacja dzieci wyszła na jaw po tym, kiedy 12-letni wówczas Daniel uciekł z domu. Chłopiec zaginął 13 listopada ubiegłego roku. Po lekcjach wyszedł do babci, która mieszka kilkaset metrów dalej po drugiej stronie drogi i ślad po nim zaginął. Przez dwie doby szukało go około tysiąc osób, w tym policjanci, żołnierze, strażacy, ratownicy GOPR i mieszkańcy Izdebek. Na chłopca przypadkiem trafił grzybiarz, który spacerował po lesie. Siedział skulony w zaroślach pięć kilometrów od domu. Przez cały czas był przy nim pies Misiek, który prawdopodobnie ogrzewał go swoim ciałem. To dzięki niemu chłopiec, który w cienkim ubraniu spędził dwie zimne noce poza domem, przetrwał w dość dobrej kondycji. Przemarzniętego i wystraszonego 12-latka śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował do szpitala w Rzeszowie.

Podczas poszukiwań policjantki które odwiedziły dom Daniela nabrały podejrzeń, że jedna z sióstr chłopca mogła paść ofiarą wykorzystania seksualnego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w mieszkaniu miała zostać znaleziona zakrwawiona bielizna dziewczynki, ale prokuratura nie potwierdza tego faktu. Podobnie jak wyników obdukcji sześciolatki, które miały świadczyć o tym, że doszło do penetracji i wykorzystania seksualnego dziewczynki. Ojciec dzieci, 37-letni Krzysztof S. jeszcze tego samego dnia został zatrzymany i trafił do aresztu, gdzie przebywa do dzisiaj.

Dwunastoosobowa rodzina żyła w dramatycznych warunkach. 37-letni mężczyzna i jego 43-letnia żona oraz ich 10. dzieci wszyscy w dwóch pokojach w małym starym domu. Daniel był najstarszy z dziesięciorga rodzeństwa. Najmłodsza dziewczynka ma dwa lata. 

Małżeństwo nie pracowało, utrzymywało dom i dzieci ze świadczeń. Od 2013 roku mieli ograniczone prawa rodzicielskie. Ojciec był wcześniej karany za kradzieże i jazdę pod wpływem alkoholu. Często pił i bił swoje dzieci. Nieporadna matka nie była w stanie przeciwstawić się mężowi. Ich dramat miał trwać latami. 

Wszystkie dzieci odebrane rodzicom i przebywają w placówkach opiekuńczych. Matka po trzech miesiącach pobytu w szpitalu wróciła do domu, gdzie mieszka teraz sama. Z informacji przekazanych przez sąsiadów wynika, że odwiedza swoje dzieci. Nadal korzysta też z pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nozdrzcu.

Martyna Sokołowska

44
Dodaj komentarz

avatar
37 Comment threads
8 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
35 Comment authors
JanuszTomekMariaJożefZOFIA Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janusz
Gość
Janusz

Moim zdaniem o wiele lepsze są chwilówki krótkoterminowe, które zwracasz w całości na raz. Nie musisz się długo męczyć z comiesięczną spłatą ratalną. Ja często zaciągam pożyczki w Szybkiej Gotówce - mają dosyć wysokie kwoty, dzięki czemu nie jesteś zbyt ograniczony, a także świetne terminy zwrotu - do 65 dni. Polecam!

Tomek
Gość
Tomek

Węglem taniej.

Maria
Gość
Maria

Dołączam do pozwu zbiorowego

Jożef
Gość
Jożef

Jestem za ,i przeciw oszukiwaniu mnie,chętnie dołącze sie do zbiorowego pozwu.Jeżeli rzeczywiście tak jest,to jest zwyczajne oszustwo

ZOFIA
Gość
ZOFIA

Chętnie dołączę do pozwu.

Grażka
Gość
Grażka

jak najbardziej trzeba tym się zająć dołączam się do pozwu

Krystyna
Gość
Krystyna

Również chętnie dołączę do pozwu zbiorowego. Sama się zastanawiałam skąd taka niska inflacja, skoro ceny tak bardzo poszły w górę, a to przecież nie koniec podwyżek

krystyna
Gość
krystyna

A ja rocznik 1953 tez oszukana to juz druga wpadka rzadu

GRAZYNA
Gość
GRAZYNA

Dołączam się do pozwu zbiorowego ,dość poszukiwania nas emerytow

Szkoła języka angielskiego
Gość

Wydatki na oświatę powinny być traktowane priorytetowo. Edukacja, nauka jest to wartość dodana, która umożliwia rozwój każdego człowieka, już od najmłodszych lat. Ja uczę się całe życie języków obcych. Moje dzieci uczą się języka angielskiego i od najmłodszych lat zachęcam moje kochane wnuczki, żeby czerpały przyjemność z nauki języków obcych. Obecnie obie moje wnuczki uczą się języka angielskiego, ale będę zachęcała je jeszcze do nauki jakiegoś języka, może hiszpańskiego, może chińskiego. Znajomość języków obcych przydaje się w najmniej spodziewanych momentach, oprócz oczywiście pracy i rozwoju kariery.

Krystyna
Gość

Wydatki na oświatę powinny być traktowane priorytetowo. Edukacja, nauka jest to wartość dodana, która umożliwia rozwój każdego człowieka, już od najmłodszych lat. Ja uczę się całe życie języków obcych. Moje dzieci uczą się języka angielskiego i od najmłodszych lat zachęcam moje kochane wnuczki, żeby czerpały przyjemność z nauki języków obcych. Obecnie obie moje wnuczki uczą się języka angielskiego, ale będę zachęcała je jeszcze do nauki jakiegoś języka, może hiszpańskiego, może chińskiego. Znajomość języków obcych przydaje się w najmniej spodziewanych momentach, oprócz oczywiście pracy i rozwoju kariery.

radek
Gość
radek

Obaj panowie /Wałęsa i Balcerowicz/ mają niewątpliwe zasługi w zmianie systemu polityczno-gospodarczego w naszym kraju. Pan prof.Balcerowicz wyprowadzał Polskę z socjalizmu do gospodarki rynkowej. Mamy wielu ekonomistów ale wówczas /była całkowita zapaść gospodarcza kraju/ nie było odważnego,który zechciałby pokierować zmianami zmierzającymi do uzdrowienia finansów publicznych. Nigdzie nie było doświadczeń w wychodzeniu z gospodarki centralnie sterowanej do systemu swobody gospodarczej,opartego o rachunek finansowy a nie o potrzeby polityczne.Dzisiaj wielu ludzi twierdzi,że można było inaczej postępować. Zgoda,tylko że mamy pełniejszą wiedzę od tych,którzy wówczas "po omacku"zmieniali system. Zasług prof.Balcerowicza nie można zapomnieć. Pan Wałęsa ma trwałe miejsce w historii Polski i w… Czytaj więcej »

who win today match
Gość

Nice Blog, With thanks! Valuable information! Useful post, Nice info!
We provide all Cricket match prediction today. BBL 2019-20 reports, 2020 IPL 13 match tips, 2020 WC T20, BPL 2020, CBTF Winner prediction tips. PSL T20 Match Toss Session cricket reports, Lambi Pari cricket tips, Fency Match Reports Today. Today match prediction tips.

wacek
Gość
wacek

zazabrane mienie każdy dostawał jakieś odszkodowanie, niech to teraz oddadzą, zapłacą za utrzymanie. trzeba było sobie po wojnie zabrać te riuny. cwaniaki hrabiowie

Rafał
Gość
Rafał

uwaga na oszustwo

radek
Gość
radek

Z dobrym dla rządzącej partii skutkiem stosowana jest sztuczka propagandowa,polegająca na izolacji pewnej grupy społecznej bądź zawodowej,poddanie jej "słusznej",medialnej krytyce zazwyczaj bez przedstawienia dowodów a resztę czyli tak zwane "dobijanie" ofiar pozostawia się niezbyt rozgarniętej części społeczeństwa. Orzekaniem w sądach zajmuje się ok 10 tysięcy sędziów. Propaganda rządowa przedstawia kilku /pewnie nie więcej niż 5/ sędziów,którzy dokonali niegodnych czynów czy zachowań. Reszta,czyli 9995 osób to porządni ludzie,z godnością i zaangażowaniem wykonujący swój zawód. Zmanipulowany suweren tego nie dostrzega. Podobnie było z emerytami służb mundurowych. Próby dyskredytowania ciągle są podejmowane,jeśli tylko mogą wyniknąć z tego doraźne korzyści polityczne. Medialnej,negatywnej obróbce poddawano… Czytaj więcej »

B-ra
Gość
B-ra

Na Zajęczej w Rzeszowie też grasuje, tyle że bez Skody, a z telefonem w ręku..... filmuje sie. Warunki są znakomite, niewykoszona trawa itp. Polecam uwadze.

hijena
Gość
hijena

niektore osoby uważają ,że noszenie okularow optycznych doda im powagi i spowoduje inteligentniejszy wyraz twarzy

Karina
Gość
Karina

Brawo Pan Prezydent. Tak trzymać.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Kiedy nasz prezydent zajmie się reklamami w centrum?
Czy nie można zmusić najemców by szyldy i reklamy były w jednym kształcie?
Idąc 3-go maja zamiast podziwiać deptak i piękne kamienice, podziwiamy festiwal reklam.

hijena
Gość
hijena

juz się kiedys odgrażał się,że zrobi porządek z reklamami i mimo ,że ma Ustawę Krajobrazowa ulice otapetowane reklamami przypominają prowincjonalne miasto w Bangladeszu

hijena
Gość
hijena

szczegolnie atrakcyjne są poręcze na kladce w ksztalcie deski klozetowej,wykonane porecze z egzotycznego drewna ,wypaczone ,krzywe z zadrami wygladają ,jakby wykonane były z desek ze starej palety transportowej.Rzeszow Miasto Imitacji

Teresa
Gość
Teresa

Witam.Mam tez problem ,od 2 tygodni pisze z kims,kto podaje sie za generala Millera ,jest na misji w Afganistanie.Kolka dni temu poprosil mnie,zebym zgodzila sie przyjac jego przesylke,fundusze,ktore ma zdeponowane w firmie Global Security,gdyz ta firma likwiduje swoja dzialalnosc w USA i przenosi sie do UK,a on nie ma mozlowosci innej ,zeby te fundusze przeniesc do innego banku,bo jest w Afganistanie,podal taki adres tej firmy Global Security :globalintercommserv77088@gmail.com,ze ta firma bedzie sie juz ze mna kontaktowac,poniewaz wiele czytalam na temat oszust i nie wydaje mi sie to prawdopodobne,aby ktos wysylal z Ameryki walizke funduszy,otoz ta firma Global napisala mi teraz,ze… Czytaj więcej »

ewa1976
Gość
ewa1976

nie odpisuj naciągacze

Jasio Kefirek
Gość
Jasio Kefirek

Teresa?! Ty dla jaj czy naprawdę jesteś tak tępa?

Fabiona
Gość
Fabiona

Dokładnie, nie odpisuj jemu, to naciągacze.

usotyfo
Gość
usotyfo

Jak Usztywnic Penisa

pomyslowy Dobromil
Gość
pomyslowy Dobromil

sprubój mleka z gipsem

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

Nikt nikomu nic nie zabrał. Powiem tak. Trzeba zmobilizować rzeszowską policję do tego, aby zaczęła rygorystycznie podchodzić do rowerzystów. Miasto wydaje ciężkie miliony na ścieżki rowerowe, a jest tak, że jest ścieżka, a koleś w obcisłych gaciach, w hełmofonie na głowie jedzie sobie obok po ulicą i pisze sms.
Rowerzyści terroryzują kierowców za aprobatą władz miasta, a policja prowadzi jakieś chore akcje dot. niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz bardziej agresywni i robią nas wszystkich w bambuko. Trzeba to uciąć w zarodku, zanim zostanie zawiązana i zalegalizowana mafia rowerowych bandziorów.

jan
Gość
jan

Stalin takich nazywał pożytecznymi idiotami

Stanisław
Gość
Stanisław

plakat poparcia nauczycieli to można do kibla na podtarcie a NIE poparcie,a co do oglądania tv to oglądam wszystkie a was niedługo to nie będziemy czytać bo popieracie POpaprańców tyle w temacie.

Aldona z Pigalaka
Gość
Aldona z Pigalaka

To nie czytajcie towarzyszu.

ter
Gość
ter

zlikwidować kartę nauczyciela, za dni strajku obciąć wynagrodzenie nauczycielom, dodatkowo obciążyć nauczycieli za wynajęcie opiekunek przez rodziców dla dzieci,które nie mają opieki w szkole

Seweryn
Gość
Seweryn

Jeśli chodzi o korzystne pozyczki, to ze swojego doświadczenie mogę wam polecić abyście sprawdzili ofertę od AASA. Mają na prawdę korzystne warunki , a okres spłaty pożyczki to nawet 24 wygodne i nisko oprocentowane raty

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

wacek
Gość
wacek

no i mogą popilnować dzieci, kiedy rodzice będą zarabiać pieniądze.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Blanka
Gość
Blanka

Mi by się przydała taka - bezzwrotna :)