Forum

Pałacowe schody mogą odzyskać dawny blask
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
07-03-2019
11:19

GRĘBÓW. Jedno z ulubionych miejsc nowożeńców potrzebuje gruntownego remontu.

Przez lata nowożeńcy z regionu Grębowa to właśnie to miejsce wybierali na swoje sesje ślubne, teraz nikt się tu nie fotografuje, bo zabytkowe schody już dawno straciły swój urok. Jest jednak duża szansa, aby się to wkrótce zmieniło. 

O pieniądze na remont schodów w pałacu Dolańskich w Grębowie, gdzie mieści się internat  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego stara się Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu. Jak wszystko dobrze pójdzie, zabytkowe schody powrócą do swojej dawnej świetności za dwa lata.

- Na remont schodów potrzeba 500 tysięcy złotych, o które starostwo ubiega się  w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie i u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Termin składania wniosków minął ostatniego dnia lutego. Teraz trzeba czekać na ich rozpatrzenie – informuje Katarzyna Sobieniewska-Pyłka w imieniu Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu.

- Jeśli wszystko się powiedzie, czyli jeśli środki finansowe zostaną nam przyznane, prace remontowe będą prowadzone w trzech etapach – mówi Jerzy Sudoł, starosta tarnobrzeski. – Dwa z nich udałoby się zamknąć w przyszłym roku, a całość zakończyć za dwa lata.

W ubiegłym roku gruntowną renowację przeszła elewacja pałacu. Prace były prowadzone dzięki funduszom europejskim. Dofinansowanie z UE wynosiło ponad 1 mln. zł.

Teraz czas na schody, które kiedyś służyły jako jedno z ulubionych miejsc fotografowania nowożeńców i były prawdziwą ozdobą pałacu. Na ich wyremontowanie czekają jednak nie tylko uczniowie,  nauczyciele i dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz ci, którzy w najbliższym czasie planują ślub. Pałac Dolańskich oraz okalający go park, chętnie odwiedzają też turyści.

mrok