Forum

Płace zżerają pieniądze na leczenie
sp_BlogLink Przeczytaj oryginalny post blogu
07-03-2019
12:59

PODKARPACIE. Szpitale powiatowe znalazły się w dramatycznie trudnej sytuacji finansowej. W otwartym liście piszą „Przestajemy sobie radzić”, „Doszliśmy pod ścianę”.

Ryczałt, który nie uwzględnia rzeczywistych potrzeb; brak zapłaty za nadwykonania; brak personelu medycznego; wzrost wynagrodzeń, na który nie zapewniono środków - to realia polskich szpitali powiatowych. - Jeśli rząd nie zmieni podejścia do ich funkcjonowania, grozi im likwidacja  - mówiono 5 marca br. na konferencji zorganizowanej przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) oraz Związek Powiatów Polskich (ZPP), który zrzesza także szpitale w naszym  regionie.

Budżetami szpitali zachwiała poważnie fala roszczeń finansowych różnych grup personelu medycznego. - Szpitale powiatowe są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. I powoli przestajemy sobie radzić z tą sytuacją. Cały czas uważamy, że bez zmiany sposobu finansowania procedur wykonywanych w szpitalach powiatowych po prostu część szpitali się zamknie. I to nie są słowa, które rzucam na wiatr – mówił Waldemar Malinowski, prezes zarządu OZPSP.

Prezes tłumaczył, że minister zdrowia obiecał podwyżki pielęgniarkom, lekarzom na etacie, czy ratownikom medycznym. To zaś spowodowało, że także inne grupy osób wykonujących zawody medyczne zaczęły żądać wyższych poborów, np. lekarzy zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych. - To uruchomiło falę roszczeń płacowych praktycznie nie do pohamowania. Ponadto przypomniał, że ostatnio minister zdrowia obiecał podwyżki dla diagnostów laboratoryjnych i rehabilitantów medycznych. Tymczasem szpitale nie mają na to pieniędzy i nie będą mieć jeżeli Ministerstwo Zdrowia w całości nie przeceni procedur medycznych wykonywanych w szpitalach powiatowych.

Wyjaśnił, że organy założycielskie szpitali powiatowych, czyli samorządy, nie są dłużej w stanie utrzymywać szpitali. - Koszty związane z wynagrodzeniami przekraczają już 70 proc., a w niektórych przypadkach dochodzą do 80-85 proc. udziału w kosztach ogólnych - zaznaczył Malinowski.

To znaczy, że na funkcjonowanie lecznicy: zakup leków, krwi, materiałów opatrunkowych,  transportu medycznego, utylizację odpadów, karmienie pacjentów, utrzymanie porządku, media itp. pozostaje z kontraktu od 30 do 15 proc.

Według Malinowskiego negatywnie na sytuację szpitali powiatowych wpłynęła również decyzja o wprowadzeniu norm pielęgniarskich, co pociągnęło za sobą falę „likwidacji łóżek w szpitalach”.- Z informacji MZ wynika, że w styczniu zlikwidowanych zostało 3 tys. łóżek. Z naszej ankiety wynika, że tylko w 84 szpitalach powiatowych zlikwidowano 3 tys. łóżek. Inne szpitale stoją w kolejce. Nie ma pomysłu, co z tym fantem zrobić, w związku z tym dalej likwidujemy łóżka, co zagraża bezpieczeństwu pacjentów - mówił Malinowski. Jak ocenił, ministerstwo dąży do „ograniczenia liczby szpitali”. - Tym to się skończy- ostrzegał.

„Doszliśmy pod ścianę”

Prezes zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka ocenił, że „sieć szpitali nie działa”. - Ryczałt nie przewiduje nadwykonań. Do tego doszły koszty podwyżek. To wszystko odbywa się w ramach ryczałtu, który większy być nie może, bo taki został ustalony - zastrzegł. Dodał, że z przeprowadzonych ankiet wynika, iż na 100 szpitali tylko 10 nie wykazywało straty finansowej. - Nie utrzymamy tego dłużej. Doszliśmy pod ścianę, jeśli chodzi o samorządy – mówił.

Problem potwierdza Grzegorz Materna, dyrektor ZOZ nr 1 w Rzeszowie. - Szpital Miejski w Rzeszowie nigdy nie był zadłużony, ale dłużej nie da się tego utrzymać jeżeli fundusz nie podniesie wyceny procedur, przynajmniej na internie i chirurgii samorząd nie będzie w stanie dofinansować szpitala – mówił.

Na zakończenie uczestnicy konferencji zaprezentowali list otwarty adresowany do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, którego sygnatariusze domagają się m.in. wyrównania wzrostu świadczeń szpitalnych za 2018 r., wzrostu kwoty ryczałtu na rok 2019, rekompensaty wzrostu kosztów świadczeń medycznych spowodowanego decyzjami płacowymi MZ, zmiany wyceny świadczeń medycznych z uwzględnieniem kosztów ponoszonych przez szpitale, pełnego finansowania świadczeń ratujących życie oraz finansowania świadczeń wykonanych przez szpitale ponad limit określony ryczałtem.

Anna Moraniec

07-03-2019
18:22
gazda

Nie będzie tak źle. Będzie o wiele gorzej. Jedynie uprzywilejowani, za otrzymane 500+ będą mogli wyjechać na leczenie np. do Szwajcarii. A reszta to do piachu. Oj, nie mamy coś szczęścia do naszych rządców-dostojników ...

10-03-2019
05:27
Lolek

Rozwalić ten układ poko-pisowski jest jeszcze Winnicki i Jakubiak ale na podkarpaciu będzie ciężko bo zadżumione pisem

17
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
ELVIS WHYTEojczulekMariuszLenka BolkovaDavis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ELVIS WHYTE
Gość
ELVIS WHYTE

skontaktuj się z nami dzisiaj za pośrednictwem naszego e-maila (doctorelviswhyte@gmail.com) lub WhatsApp +2347083629144, aby uzyskać więcej informacji, jeśli chcesz sprzedać swoją nerkę za ogromną sumę pieniędzy.

ojczulek
Gość
ojczulek

Z taką urocza kobietą jak na fotografii można mieć dzieci, równie urocze.

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (leni.bolkova01@gmail.com)

Lenka Bolkova
Gość
Lenka Bolkova

cześć

Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 3%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (leni.bolkova01@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Davis
Gość
Davis

Cześć, Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej? Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę! Zapewniamy pomoc finansową dla osób, które szukają pożyczek. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 3%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (davispasicalloanlender@gmail.com)

Marcin
Gość
Marcin

Ogrzewanie pompą powietrzną w okresach przejściowych jest tańsze niż gazem, a z wymiennikiem gruntowym pionowym cały rok taniej.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnego i szybkiego wypożyczania?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Oferujemy pomoc finansową dla osób, firm poszukujących pożyczki. finansowanie pożyczek i kapitał obrotowy w celu założenia nowej spółki lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana z korzystnym oprocentowaniem 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej: (adribay0008@gmail.com)

hijena
Gość
hijena

najlepszy sposob na to ,zeby nie smierdzialo w autobusie, ani potem ,ani tanim dezodorantem ,to po prostu częste mycie calego ciala ,a nie tylko okolic intymnych ,tylko kiedy idzie się na ruchanko. Dotyczy nie tylko mężczyzn ,ale kobiety

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

Cześć,

Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej usługi kredytowej?

Zarejestruj się teraz i szybko otrzymaj pożyczkę!

Zapewniamy pomoc finansową osobom poszukującym kredytów. Finansowanie kredytowe i kapitał obrotowy w celu rozpoczęcia nowej działalności lub rozszerzenia istniejącej działalności. Nasza pożyczka jest oferowana przy korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami przez e-mail w celu uzyskania dalszych informacji: (adribay0008@gmail.com)

Pożyczki przez internet
Gość

Moim zdaniem trudno znaleźć pożyczkę przez internet.

ter
Gość
ter

Trzeba koniecznie zlikwidować kartę nauczyciela, to będą siedzieć w szkole 8 godz i wszystko zdążą zrobić i poprawić sprawdziany i się nauczyć -jeśli nie umieją prowadzić zajęć.

Mariusz
Gość
Mariusz

To zrozumiałem, że jak będzie darmowa komunikacja, to te osoby co mają opłacone bilety miesięczne na MPK mają się zgłaszać po zwrot nadpłaty za ten dzień?

Ryszard
Gość
Ryszard

Może trzeba było zapytać mieszkańców, czy chcą takiego,,marszałka''(Ziuka). Zachęcam do lektury autora H. Pająk ,,Ponura prawda o Piłsudskim''.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Chcesz się napić piwa? Nie kupuj browaru. Potrzebne deski? Nie kupuj tartaku. Kamper można wypożyczyć na wakacje, ale zamówić trzeba już teraz.

Urzędnik z UM
Gość
Urzędnik z UM

Ja myślę że gdyby tak zwolnić połowę tych urzędników to by dalej wystarczyło.

Adrian Bayford
Gość
Adrian Bayford

cześć

  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

Mariusz
Gość

Może kilka lat temu pożyczki pozabankowe były ryzykiem, aktualnie jednak wygląda to zupełnie inaczej i są oczywiście w pełni bezpieczne dla nas.