Pociągiem pojedziemy szybko i komfortowo
Przeczytaj oryginalny post blogu
24-01-2013
06:04
Redaktor

PODKARPACIE. Już wkrótce nowoczesne wagony pojawią się na podkarpackich torach.

Klimatyzowane wagony bezprzedziałowe z wygodnymi fotelami lotniczymi, gniazdkami do laptopów i wzmacniaczami sygnału sieci telefonii komórkowych. Takie nowoczesne pociągi za kilka tygodni zostaną wprowadzone na trasę Przemyśl – Szczecin. Będą mogły jeździć z prędkością 160 km/godz.

Dobiega końca modernizacja pierwszych z 68…

25-01-2013
10:10
wnuk kolejarza

Wagony bezprzedziałowe są dobre na osobowe linie podmiejskie, podobnie jak świetnie radziły sobie na nich wycofywane już definitywnie NRD-owskie piętrusy z lat 60-tych.

Za czasów mojego dziadka bezprzedziałówki to była tzw. 3 klasa. Synonimem luksusu była wtedy "salonka" czyli właśnie wagon z przedziałami.

Na takie zastosowania wagonów (prawdopopodobnie 30-letnich NRD-owskich z zakładów w Goerlitz z połowy lat 80-tych, bo to one "unowocześniaja" obecnie polską kolej – która dawno by już padła gdyby nie potężne inwestycje w nią w czasach gierkowskich – czyli 40 lat temu) – szkoda tylko kasy. Jechać 900 km jak w tramwaju to "średni" komfort. W pociągu ze Szczecina/Świnoujścia do Rzeszowa/Przemyśla i tak najważniesze będą wygodne wagony sypialne.

Zaś na te 160 km/h, które mieliśmy na kolei na tej trasie jeszcze w połowie lat 80-tych zniecierpliwością czekają moje wnuki. Patrząc na postępy robót na trasie oraz na stan państwowej kasy, może na swojej emeryturze się doczekaja…

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.